Jak działa myjnia bezdotykowa?
Jak działa myjnia bezdotykowa? Mycie samochodu stanowi jeden z mniej lubianych obowiązków kierowców. Choć lubią oni napawać się widokiem czystego, lśniącego pojazdu, to jednak sama czynność mycia nie sprawia im większej satysfakcji. Dlatego też coraz więcej osób korzysta z myjni bezdotykowych, na których można w krótkim czasie umyć samochód. Jak dokładnie działają myjnie bezdotykowe i dlaczego warto zainteresować się ich ofertą?
Jak umyć samochód bezdotykowo?
Myjnie bezdotykowe nazywamy inaczej bezobsługowymi, co oznacza, że nie ma na nich pracownika, który pomógłby wykonać poszczególne czynności. Zamiast niego klient ma do dyspozycji nowoczesne rozwiązania i wysokiej jakości sprzęt, dzięki którym doczyści auto w kilka chwil. Każde stanowisko wyposażone jest w automat, który przyjmuje pieniądze, a następnie uruchamia urządzenia, z którymi klient może pracować. Nie niektórych myjniach wciąż działa system żetonów, jednak obecnie odchodzi się od niego na rzecz przyjmowania monet. Klient, który opłaci usługę, może skorzystać z wody oraz środków myjących, które dostarczane są do samochodu za pomocą specjalistycznego sprzętu. Woda musi zostać uprzednio odkamieniona oraz odpowiednio przefiltrowana. Tłoczona jest za pomocą specjalnych pomp, które pozwalają jej wydostać się na zewnątrz pod ciśnieniem. Każda myjnia bezdotykowa wyposażona jest w dozowniki, które dostarczają środki czyszczące. Dozownik programujemy w taki sposób, aby nie dostarczył za mało ani za dużo środka czyszczącego. W praktyce jego ilość musi być dopasowana do czasu mycia pojazdu oraz ilości wody, jaka zostanie dostarczona. Klienci mogą umyć samochód w dosłownie kilka minut, jednak jeśli chcą to zrobić dokładniej, będą potrzebowali nieco więcej czasu. W tym celu mogą ponownie uiścić opłatę, a automatyczne urządzenia umożliwią im kontynuację pracy.
Nowoczesne myjnie samochodowe – jak działają?
Powyższy schemat działania myjni bezdotykowej jest bardzo ogólny i dotyczy wytycznych, na podstawie których powinien funkcjonować każdy taki punkt. Niemniej jednak obecnie inwestorzy budują nowoczesne myjnie, które wyposażone są także w dodatkowy sprzęt. Mowa tutaj o zaawansowanej automatyzacji, dzięki której można w jeszcze lepszy sposób dopasować się do potrzeb klienta. W rzeczywistości bowiem każdy z nas ma nieco inne potrzeby. Zacznijmy od tego, że innego podejścia wymaga samochód małych rozmiarów, innego zaś mini bus. Myjnie bezdotykowe przeznaczone są dla wszystkich rodzajów samochodów, dlatego też dobrze, aby urządzenia dostosowywały się do potrzeb kierowców. W nowoczesnych myjniach samochodowych klient ma więc możliwość doboru optymalnego programu. Może również zdecydować, jakimi środkami umyje samochód. Cały schemat funkcjonowania myjni nie różni się natomiast od tego, który został ogólnie przyjęty. Automatyzacja sprawia, że nie potrzeba pracownika do obsługi, natomiast urządzenia pracują niemalże intuicyjnie. Niemniej jednak działają one w sposób inteligentny, dzięki czemu lepiej dopasowują się do potrzeb klienta oraz samego pojazdu.
Jak pracują myjnie bezdotykowe?
Myjnie samochodowe wyposażamy w konkretną liczbę stanowisk – niektórzy decydują się otworzyć myjnię jednostanowiskową, inni stawiają na duże, wielostanowiskowe kontenery. Im więcej stanowisk, tym większa liczba klientów może korzystać z usługi w tym samym czasie. Myjnie bezdotykowe pracują w trybie ciągłym, co oznacza, że samochód możemy umyć nie tylko w ciągu dnia, ale nawet w nocy. Warto jednak mieć świadomość, że co pewien czas urządzenia przechodzą prace konserwacyjne, niezbędna staje się również wymiana filtrów czy uzupełnienie środka czyszczącego. Dlatego też przez pewien czas poszczególne stanowiska mogą być nieczynne, jednak prace nie zajmują więcej, niż kilkadziesiąt minut.
Zobacz koniecznie:
Ekologiczne myjnie bezdotykowe – czym się charakteryzują?
W Polsce powstaje coraz więcej ekologicznych myjni bezdotykowych. Ich sposób funkcjonowania jest podobny do tego, w jaki działają zwykłe myjnie. Niemniej jednak w punktach przyjaznych środowisku zazwyczaj korzystamy z detergentów, które nie szkodzą naturze. Tego typu myjnie są położone z daleka od pól uprawnych czy większych skupisk roślinności, tak aby przede wszystkim nie zaszkodzić lokalnemu ekosystemowi. Ważne jest również odpowiednie dozowanie wody, w celu jej oszczędzania. Oczywiście, klient ma do dyspozycji taką jej ilość, aby dobrze umyć samochód. Niemniej jednak nie zużywa jej w nadmiarze. Niektórzy inwestują w także w systemy filtrowania i odzyskiwania wody, dzięki czemu można w jeszcze efektywniejszy sposób chronić środowisko naturalne. Co istotne, ekologiczne myjnie bezdotykowe korzystają też z energii odnawialnej – pamiętajmy, że każdy tego typu punkt musi być przede wszystkim zasilany w energię elektryczną, tak aby wszystkie maszyny mogły sprawnie pracować. Korzystanie z ekologicznych myjni bezdotykowych zwykle kosztuje nieco więcej, niż mycie samochodu na zwykłej myjni, niemniej jednak koszty te nie są bardzo wygórowane. Jednocześnie do budowy takiej myjni można otrzymać różnego typu dofinansowania.