Jak otworzyć własny sklep internetowy?
Jak otworzyć własny sklep internetowy? W dzisiejszych czasach wiele osób myśli o transakcjach online. Rzeczywiście pomysł wydaje się słuszny. Powodem jest to, że większość ludzi decyduje się na zakupy online. Problem polega na tym, że nie każdy wie, jak założyć sklep internetowy. Ten etap jest często najtrudniejszym etapem dla przyszłych przedsiębiorców. Jak założyć sklep internetowy? Zapewniamy kilka prostych kroków, aby rozpocząć własny biznes online.
Filozofia biznesu
Prowadzenie sklepu internetowego wymaga odpowiedniego przygotowania. Tak jak przygotowujemy się do transakcji w sklepie, musimy również przygotować się do transakcji online. Zacznijmy od dobrego biznesplanu. Co powinien zawierać? Po pierwsze, musimy wziąć pod uwagę sytuację finansową, jaką dysponujemy. Jest to niezbędne np. przy wyborze odpowiedniej platformy eCommerce.
Musimy również zdefiniować produkty, które chcemy sprzedawać. Nie ograniczajmy się do kilku produktów, ale z drugiej strony nie przesadzajmy z ich ilością, szczególnie na początku. Zastanówmy się również, komu przedstawimy naszą propozycję. Jest to niezbędne do ustalenia prawidłowego sposobu reklamowania naszego sklepu. Dobry biznesplan nie jest dla nas tylko wskazówką. Dotyczy to głównie sytuacji, w których chcemy uzyskać pożyczkę lub kredyt. Każda agencja potrzebuje naszego biznesplanu.
Otworzyć biznes
Niektórzy uważają, że nie trzeba zakładać firmy, aby prowadzić sklep internetowy. Czy to naprawdę? Teoretycznie tak, jeśli nasze miesięczne dochody nie przekraczają połowy minimalnego wynagrodzenia. To jednak niewielka kwota – oscyluje wokół 1500 zł, w zależności od roku. Budując sklep internetowy z pewnością liczymy na większe zarobki. Więc powinniśmy zacząć biznes już teraz. Większość sklepów internetowych to firmy jednoosobowe. Możemy też się na to zdecydować.
Założenie firmy jest często bezcelowe i bardziej czasochłonne. Jeśli zakładamy jednoosobową działalność gospodarczą, wystarczy wypełnić odpowiedni formularz CEiDG. Wtedy też musimy złożyć zawiadomienie do ZUS i urzędu skarbowego. Od razu wybierzmy biuro rachunkowe, które w przyszłości będzie naszym domem. Pamiętajmy, że za każdym razem, gdy rozpoczynamy sprzedaż, jesteśmy zobowiązani do opłacenia niemal natychmiast, np. darowizn ZUS-u. Rozpocznijmy zatem współpracę z dobrą firmą księgową już teraz.
Wybierz platformę e-commerce
Najtrudniejszym krokiem przed nami jest wybór platformy e-commerce. Poprowadzimy na nim nasz sklep internetowy. Tutaj możemy skorzystać z darmowego rozwiązania. Możemy zaprojektować nasz sklep w html lub WordPress, ale zwykle lepiej zapłacić trochę więcej i skorzystać z gotowego rozwiązania.
Platformy e-commerce mogą wyglądać na drogie, ale w rzeczywistości są dość intuicyjne. Nie dość, że pozwalają wybrać gotowy szablon sklepu, to jeszcze bez większych problemów możesz go zmienić. Pamiętajmy, że prowadzenie biznesu musi sprawiać nam przyjemność. Dla klientów sklep internetowy musi być jak najbardziej przejrzysty. Bez tego trudno mówić o dobrej współpracy między właścicielem a klientem. Ci drudzy nie lubią sklepów, np. z trudem dokonują zakupów. Musimy pamiętać, że wygląd sklepu powinien być przejrzysty, a zakupy w jego wnętrzu nie powinny sprawiać klientom żadnych problemów.
Dostawa towaru
Zanim będziemy mogli zaoferować klientowi konkretny produkt, musimy jeszcze ustalić, w jaki sposób go dostarczy. Możemy zapewnić dostawę do domu lub dostawę do domu. Możemy również zaoferować naszym klientom bezpłatną usługę odbioru osobistego, taką jak odbiór z naszego domu lub magazynu. Wbrew pozorom wiele osób korzysta z tej opcji. Niemniej jednak musimy nawiązać współpracę z firmą kurierską. Najlepiej wybrać taką, która może być dostarczona na terenie całego kraju.
Oczywiście musimy też liczyć się z ceną pojedynczej przesyłki. Ostatecznie zostanie przypisany do klienta. A nie lubią przepłacać, dlatego optymalny koszt dostawy to około 8-10 zł. W przypadku zakupów hurtowych powinniśmy oferować klientom całkowicie bezpłatną wysyłkę. Jego koszt będziemy musieli ponieść sami, ale koszty te są niewielkie w porównaniu z ilością zarobionych pieniędzy.
Reklama sklepu
Uruchomienie sklepu internetowego to jedno, ale przyciągnięcie do niego klientów to zupełnie co innego. Odpowiednia reklama jest tutaj kluczowa. Przede wszystkim musimy skupić się na pozycjonowaniu sklepu. Musi być jak najwyżej w wyszukiwarkach. Skupmy się też na content marketingu, na przykład blogu, który będzie w jakiś sposób powiązany ze sklepem. Co więcej, media społecznościowe to dziś doskonała forma reklamy. Wystarczy założyć tam konto dla swojego sklepu i od czasu do czasu informować klientów o promocjach. Dzięki temu możemy dotrzeć do większej liczby osób, które skorzystają z oferty naszego sklepu. Możemy również wysyłać e-maile do klientów, najlepiej w formie newslettera.