Jak zostać zarządcą nieruchomości?

Kto może zostać zarządcą nieruchomości? To pytanie może budzić sporo wątpliwości, bo kilka lat temu wymagania związane z niezbędnymi kwalifikacjami uległy zmianie. W dzisiejszym tekście opiszemy, na czym ów zmiana polegała, przybliżymy obowiązki zarządcy nieruchomości oraz wskażemy wady, zalety i wyzwania związane z tym stanowiskiem.

Jakie obowiązki ma zarządca nieruchomości http://www.pmgpartner.pl?

W skrócie obowiązki zarządcy nieruchomości opisać można jako troska o administrację związaną z daną nieruchomością. W rzeczywistości jednak zadania takiej osoby rozciągają się na wiele innych sfer. Nie tylko musi dopatrywać gospodarki ekonomicznej i finansowej, ale również stoi na straży bezpieczeństwa mieszkańców budynków: dba o naprawy, podpisuje umowy z usługodawcami, pilnuje terminów kontroli instalacji oraz decyduje o ewentualnych zmianach, mających na celu utrzymanie bezpieczeństwa. Oznacza to, że decyduje również o uzasadnionych inwestycjach.

Zarządzanie nieruchomością to w dużej mierze praca z ludźmi. Jeśli w grę wchodzi wspólnota mieszkaniowa, taka osoba, w sytuacji konfliktu między mieszkańcami, staje się arbitrem. Zarządca musi kontrolować również, czy płacenie czynszu zachodzi regularnie. Aby każdy z tych obowiązków był wykonywany rzetelnie i profesjonalnie, zarządca nieruchomości musi posiadać odpowiednią wiedzę, doświadczenie oraz predyspozycje, które decydują o tym, że nadaje się do tego zawodu.

Jakie wykształcenie powinien posiadać zarządca nieruchomości?

Jeszcze jakiś czas temu, chcąc zajmować się profesjonalnie zarządzaniem nieruchomościami, musieliśmy mieć odpowiednie wykształcenie, licencję oraz zaświadczenie o niekaralności. Podczas prezydentury Bronisława Komorowskiego zawód ten został “uwolniony”, co oznacza, że obecnie każdy może być zarządcą nieruchomości, jeśli podpisze umowę z jej właścicielem (wystarczy umowa podpisana w ramach działania własnej działalności gospodarczej) oraz ubezpieczy się od odpowiedzialności cywilnej w związku ze szkodami, do których może dojść przy pośrednictwie w obrocie nieruchomościami. Nadal jednak możemy zadbać o to, aby w oczach potencjalnego klienta prezentować się profesjonalnie. Jedną z dróg jest członkostwo w federacjach, które łączą pośredników nieruchomości. Takie zrzeszenia przydzielają licencję na własnych zasadach. Można ją zdobyć, spełniając m.in. takie kryteria jak: co najmniej średnie wykształcenie, zaliczenie kursu kwalifikacyjnego i egzaminu oraz akceptacja kodeksu danej federacji.

Zarządzanie nieruchomościami Warszawa – cechy dobrego specjalisty

Klienci poszukujący dobrego specjalisty w stolicy chętniej kierują swoje kroki do osoby, która ma już jakieś doświadczenie w zarządzaniu nieruchomościami w Warszawie. Oczywiście, zanim będziemy mogli pochwalić się jakimikolwiek referencjami, musimy znaleźć pierwszą pracę. Dobrym pomysłem będzie poszukanie pierwszych praktyk i stażów jak najszybciej (czyli już w trakcie studiów). Na szczęście jest kilka cech, które mogą sprawić, że nasza konkurencyjność na rynku pracy wzrośnie, nawet jeśli do tej pory nie zajmowaliśmy się zarządzaniem nieruchomościami w Warszawie. Do takich predyspozycji zaliczyć można:

– komunikatywność, łatwe nawiązywanie i podtrzymywanie kontaktu z ludźmi;

– umiejętność szybkiego i skutecznego znajdowania informacji;

– priorytetowe traktowanie interesów klienta;

– umiejętność wyznaczania i realizowania planów w określonym przedziale czasowym;

– znajomość aktualnych przepisów prawnych, niezbędnych do wykonywania zawodu;

– gotowość do samodzielnego podejmowania decyzji;

– odporność na stres i presję czasu;

– mobilność i dyspozycyjność;

– znajomość zagadnień związanych z księgowością i budownictwem.

Jeśli ta charakterystyka do nas pasuje, jesteśmy gotowi do nauki oraz do ewentualnego zdobycia licencji, istnieje duże prawdopodobieństwo, że za jakiś czas będziemy z sukcesem zajmować się zarządzaniem nieruchomościami w Warszawie http://www.pmgpartner.pl/kontakt.php.

Zalety i wady pracy

Do zalet pracy na tym stanowisku należy zaliczyć szeroki wachlarz obowiązków i dużą decyzyjność; dzięki temu taka posada nie jest monotonna i sami możemy w dużej mierze sterować tym, w jakim kierunku działamy i się rozwijamy. Dla wielu osób taka swoboda działania w pracy jest bardzo pożądanym czynnikiem. Na co dzień nie brakuje więc wyzwań i nowych obowiązków, które mogą pojawić się na skutek spontanicznego zaistnienia jakiejś sytuacji. Jeśli chodzi o zarobki, to zgodnie z badaniami Sedlak&Sedlak, zarobki zarządcy nieruchomości plasują się na podium zarobków w branży (ok 4200 zł brutto). Z pracą wiąże się jednak duży poziom odpowiedzialności (dla wielu osób może to być wada, chociaż część z pewnością uzna to za dużą motywację do działania) oraz płynność i niestabilność rynku nieruchomości. Z tymi wszystkimi kwestiami musimy liczyć się niezależnie od tego, czy planujemy być specjalistą od zarządzania nieruchomościami w Warszawie, czy w jakimkolwiek innym miejscu. Praca daje jednak sporo szans do rozwoju. Dodatkowo, prestiż posady zwiększają różnorodne certyfikaty i licencje, na które potencjalny klient z pewnością spojrzy przychylnym okiem.