Jak wyczyścić rolety materiałowe?

Jak wyczyścić rolety materiałowe?

Rolety materiałowe to najpopularniejsze przysłony okienne, które można spotkać w wielu domach. Oprócz tego, że pełnią one funkcję ochronną przed nadmiernym wpadaniem do wnętrza promieni słonecznych, to stanowią także element dekoracyjny. Urządzając wnętrze skupiamy się raczej na kolorystyce rolet okiennych oraz ich typie niż na sposobie ich czyszczenia i pielęgnacji. Dbanie o ich czystość jest jednak bardzo ważne ze względu na estetykę oraz troskę o własne zdrowe. Brudne rolety na okna gromadzą na swojej powierzchni kurz z roztoczami, które mogą wywoływać alergie u domowników. Czyszczenie pozytywnie wpływa również na ich mechanizm, przedłuża jego trwałość i sprawia, że funkcjonuje bez zarzutu. Przed przystąpieniem do odświeżenia rolet warto poznać kilka zasad i tricków, które nie uszkodzą materiału i mechanizmu, a skutecznie usuną zabrudzenia.

 

Od czego zacząć?

Niezależnie od tego, czy posiadamy klasyczne rolety materiałowe, rolety rzymskie, rolety dzień i noc czy rolety plisowane, ich czyszczenie należy rozpocząć od pozbycia się kurzu z ich powierzchni. Najłatwiejszym sposobem jest użycie odkurzacza, który nastawiamy na delikatne ssanie, aby trwale nie odkształcić materiału. Do tego celu najlepiej sprawdzi się końcówka z miękką szczotką. Oczyszczanie powierzchni w ten sposób warto powtarzać regularnie, aby zapobiec powstaniu trwałych zabrudzeń. Zamiast odkurzacza możemy użyć również rolki do ubrań lub delikatnej szczotki do kurzu.

 

Jak usunąć owady z powierzchni rolet?

Jak wyczyścić rolety materiałowe?Rolety okienne wewnętrzne stanowią swoistą barierę ochronną przed owadami, które próbują dostać się do mieszkania. Jest to szczególnie uciążliwe przede wszystkim wiosną i latem, kiedy nie wyobrażamy sobie nie otwierania okien. W przypadku braku moskitier, które chronią nas przed niechcianymi i uciążliwymi gośćmi u domu, to właśnie na roletach zatrzymują się owady. Oprócz nich, na powierzchni przysłon okiennych możemy zauważyć również ciemne kropki, czyli ich odchody. Zarówno martwe owady, jak i ich odchody, musimy usuwać na bieżąco. Najlepiej zrobić to za pomocą lekko wilgotnej gąbki lub szmatki z dodatkiem mydła. Aktywna piana powinna poradzić sobie ze świeżymi śladami. Nieco utrudnione zadanie możemy mieć w przypadku posiadania jasnych rolet. Jeśli woda z mydłem nie zdołają usunąć owadów i ich śladów, można spróbować wywabić je za pomocą mieszanki wody i octu w proporcji 1:1. Przed rozpoczęciem wywabiania plam za pomocą przyrządzonej mikstury, dobrze jest ją wypróbować na niewielkim fragmencie materiału. Jeśli nie powstaną na nim odbarwienia można przystąpić do delikatnego czyszczenia całości.

 

Jak czyścić klasyczne rolety tekstylne i rolety dzień noc?

Przed przystąpieniem do czyszczenia rolet należy zapoznać się z zaleceniami producenta, aby nie zniszczyć delikatnej tkaniny. Dzięki systematycznemu usuwaniu kurzu za pomocą odkurzacza lub miotełki, zapobiegniemy jego wnikaniu w głąb tkaniny. Mechanizm oraz rolkę powinniśmy przecierać suchą lub wilgotną szmatką. Pod żadnym pozorem nie wolno używać mokrej, gdyż woda może przedostać się do środka i zaburzyć funkcjonowanie części mechanicznych rolety. Jeśli na powierzchni tekstylnej widzimy plamy, możemy spróbować je usunąć wilgotną gąbką z dodatkiem delikatnego detergentu, np. mydła lub płynu do naczyń (on dodatkowo poradzi sobie z tłustymi plamami). Tkaninę należy delikatnie pocierać aby nie uszkodzić jej powierzchni oraz nie doprowadzić do powstania odbarwień. Tak wyczyszczone rolety pozostawiamy rozwinięte do ich całkowitego wyschnięcia.

 

Jak zadbać o rolety plisy?

Rolety plisowane to w ostatnim czasie bardzo popularne rozwiązanie stosowane w wielu domach. Tego typu przysłony są wykonane z trwałego, syntetycznego materiału, więc ich czyszczenie jest łatwiejsze niż klasycznych rolet. Drobne zabrudzenia usuwamy za pomocą wilgotnej szmatki i detergentu. W przypadku większych plam możemy zanurzać je w wodzie z środkiem piorącym. Należy jednak uważać aby nie zamoczyć mechanizmu a jedynie zabrudzony materiał. Po zamontowaniu czystej rolety na oknie, powinniśmy ją kilkukrotnie otworzyć i zamknąć aby plisy zachowały swój oryginalny kształt.

 

Jak pozbyć się zabrudzeń z rolet rzymskich?

Rolety rzymskie są najłatwiejsze do wyczyszczenia, gdyż można zdemontować ich stelaż i wyczyścić sam materiał. Po pozbyciu się kurzu, tkaninę pierzemy w pralce w temperaturze 30 stopni Celsjusza bez wirowania lub ręcznie w wannie z wodą i proszkiem lub płynem do prania. Aby zminimalizować ilość zagnieceń, mokre rolety rozwieszamy pionowo. Po wyschnięciu umieszczamy materiał na stelażu i montujemy na oknie. Możliwe jest również delikatne rozprasowanie zagnieceń, aby roleta wyglądała estetycznie w oknie. Ten rodzaj tekstyliów możemy również oddać do odświeżenia w pralni chemicznej.

Warto poświęcić trochę czasu podczas sprzątania mieszkania aby wyczyścić także rolety. Gdy będziemy to robić regularnie, zabrudzenia będą łatwiej ustępować, więc cały proces usuwania kurzu i zabrudzeń nie będzie długo trwał. Odpowiednio pielęgnowane zachowają na dłużej estetyczny wygląd a ich mechanizm będzie działał bez zarzutu.