Szklarz

Szklarz

Szklarz – kim jest i czym się zajmuje? Nowoczesne mieszkania charakteryzują się wieloma szklanymi elementami. Specjalista od obróbki tego materiału podczas remontu może okazać się zatem bardzo pomocny. Zagwarantuje nam wysokiej jakości wyroby, które będą charakteryzowały się ponadprzeciętną estetyką, trwałością, jak również dużym poziomem bezpieczeństwa.

Kim jest szklarz i kto może wykonywać tego typu usługi? Jakie wymagania należy spełnić, aby zostać szklarzem? Jakie usługi oferowane są przez dobrych szklarzy? Jakie narzędzia i urządzenia wykorzystywane są w szklarstwie? W celu uzyskania odpowiedzi na te i na wiele innych pytań zachęcamy do lektury poniższego wpisu.

Kim jest szklarz i kto może wykonywać tego typu usługi?

Część czytelników zapewne słyszało kiedykolwiek o szklarzu, jednak często nie potrafimy dokładnie wskazać, kim jest taka osoba. Otóż jest to rzemieślnik, który pracuje w szeroko rozumianej branży szklarskiej. Jest to pracownik zróżnicowanych pracowni, jak również zakładów szklarskich, który doskonale przygotowany jest do wykonywania takiej profesji. Dobry szklarz charakteryzuje się tym, iż posiada dużą wiedzę, którą zdobywa się w szkole zawodowej. Jest ona rozwijana podczas wielu szkoleń, na których uczniowie biorą czynny udział, samodzielnie wykonując część obowiązków. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że szklarz może specjalizować się zarówno w szkle płaskim, jak i tym laboratoryjnym. Do jego najczęstszych zadań zaliczyć możemy wstawianie drzwi, gablot wykonanych ze szkła, szyb. Niejednokrotnie instaluje blaty stołowe i sufity, które posiadają szklane elementy. Wszelkie czynności są wykonywane dzięki wykorzystaniu wielu sprawdzonych technik. Dzięki zdobytej na szkoleniach wiedzy wykonuje zaawansowane prace, typowo na zlecenie. Doskonałym przykładem jest instalacja szyb antywłamaniowych, które w dzisiejszych czasach cieszą się ogromną popularnością. 

Jakie wymagania należy spełnić, aby zostać szklarzem?

Szklarz
Szklarz

Wiemy już, kim jest szklarz, a także kto może wykonywać tego typu usługi. Warto zwrócić uwagę na wymagania, jakie powinien taki specjalista spełniać. Przede wszystkim należy sobie uświadomić, że praca szklarza jest powtarzalna, często monotonna. Właśnie z tego powodu kluczowe znaczenie ma cierpliwość, precyzja, rozróżnianie formy, ponadprzeciętna spostrzegawczość, dokładność, dbałość o szczegóły, wyobraźnia przestrzenna. Oczywiście absolutną podstawą jest dobry wzrok, a mianowicie ostrość widzenia, możliwość rozróżniania barw, zdolność do odróżniania kolorów w zależności od odcienia, jasności i nasycenia. Koniecznością są oczywiście sprawne kończyny górne- ręce i palce. Tylko wtedy możliwe będzie sprawne manipulowanie podczas obróbki. Wysoko cenione są zdolności techniczne, jak również umiejętność optymalnego organizowania własnych obowiązków. Niektóre prace montażowe wykonywane są na dużej wysokości, dlatego też zaburzenia równowagi mogą okazać się poważną przeszkodą. Warto wspomnieć o mniej oczywistych cechach, jak chociażby umiejętność kontaktowania się z innymi osobami, kreatywność. Szklarz powinien wyróżniać się zdolnościami artystycznymi, kreatywnością. 

Jakie usługi oferowane są przez dobrych szklarzy?

Szklarz oferuje wiele zróżnicowanych usług. Absolutnie podstawową jest projektowanie i tworzenie daszków szklanych, jak również balustrad szklanych, które wykorzystywane są na tarasach i balkonach. Powszechna jest również produkcja szkła lacobel, które charakteryzuje się ponadprzeciętną trwałością i gładkością, zapewne dlatego jest tak chętnie wybierana przez klientów. 

Szklarz zajmuje się też obróbką szkła i produkcją zróżnicowanych wyrobów, do których zaliczyć możemy akcesoria, meble lub elementy dekoracyjne. Nie w sposób nie wspomnieć o serwisie, renowacji i usługach montażowych. Najlepsi specjaliści wykonują pracę na zlecenie, np. tworzą szyby okienne, szyby samochodowe, lusterka, szklane drzwi, części mebli, panele szklane. Wszelkie działania wymagają jednak ponadprzeciętnej precyzji, dlatego też nie każdy jest w stanie wykonywać ten zawód. Wbrew pozorom jest bardzo odpowiedzialny. Źle wykonane zlecenie może sprawić, że klienci nie będą zadowoleni, jednocześnie będą zgłaszać roszczenia. Ponosimy wówczas niemałe koszty.

Jakie narzędzia i urządzenia wykorzystywane są w szklarstwie?

Szklarz to osoba, która większość czynności wykonuje ręcznie. Ma jednak do dyspozycji szereg zróżnicowanych narzędzi i urządzeń- ułatwiają wykonywanie podstawowych prac i skracają ich czas trwania. Pracownicy, którzy produkują i obrabiają szkło, wykorzystują narzędzia mechaniczne i ręczne. Jest to niemalże podstawowe wyposażenie zróżnicowanych zakładów szklarskich. Wśród najpopularniejszych akcesoriów zaliczyć możemy szlifierki, liniały, wiertarki, ramowe przykładnice, kółka stalowe, młotki, dłuta, obcęgi, klamry. Niemniej przydatne są wysokiej jakości sprężarki i inne urządzenia, które sprawdzają się w sposób szczególny do obróbki termicznej szkła. Zastosowanie profesjonalnego sprzętu sprawia, że usługi wykonywane są w odpowiednich terminach.