Witaminy ADEK

Witaminy ADEK

Witaminy ADEK – dlaczego mają tak duże znaczenie? Witaminy to substancje, które mają duże znaczenie dla funkcjonowania naszego organizmu. Kluczowym zadaniem jest wspieranie wszystkich procesów, które zachodzą w naszym ciele. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, jak jest to ważne.

Dlaczego witamina ADEK jest tak ważna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu? O jakich wskazaniach do suplementacji powinniśmy pamiętać? Czy witaminy ADEK mogą być spożywane przez dzieci? Jakie właściwości posiadają poszczególne witaminy ADEK? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników.

Dlaczego witamina ADEK jest tak ważna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu?

Witaminy ADEK
Witaminy ADEK

Witaminy ADEK to w praktyce kompleks różnorodnych substancji, które są niezbędne do tego, by nasz organizm funkcjonował w sposób prawidłowy. Warto mieć świadomość tego, że samoistnie kumulują się one w organizmie, w konsekwencji ich nadmiar nie jest wydalany z moczem lub potem.

Oczywiście witaminy ADEK naturalnie występują w pożywieniu, jednak ich przyswajalność zależna jest od tego, ile tłuszczu spożyjemy, a także jakiej on będzie jakości. Jeśli nasze standardowe menu nie składa się z posiłków, które charakteryzują się stosunkowo dużą zawartością tłuszczu, wówczas warto zdecydować się na suplementy, które zawierają witaminy A, D, E i K. W przypadku niedoboru musimy liczyć się z tym, że nasze zdrowie może ulec znacznemu pogorszeniu.

Co to oznacza w praktyce? Możliwe jest nieumyślne doprowadzenie do problemów ze wzrokiem, cukrzycą, osteoporozą. W skrajnych przypadkach dochodzi do bezpłodności. Właśnie z tego powodu witaminy ADEK powinny być regularnie stosowane- w ten sposób organizm funkcjonuje prawidłowo, a my nie musimy obawiać się potencjalnych problemów zdrowotnych.

O jakich wskazaniach do suplementacji powinniśmy pamiętać?

Skoro wiemy już, jak duże znaczenie mają witaminy ADEK, warto dowiedzieć się nieco więcej na temat ich suplementacji. Suplementy, które zawierają witaminy A, D, E i K zalecane są dla osób, które cierpią na ich niedobór, niezależnie od płci lub wieku. Wcześniej wspomniane substancje charakteryzują się przede wszystkim tym, że wspierają odpowiednie widzenie, jednocześnie wpływają na układ immunologiczny- mamy pewność co do tego, że funkcjonuje on w sposób prawidłowy. Warto wspomnieć o tym, że witaminy ADEK odpowiadają za satysfakcjonującą kondycję naszej skóry, a także błon śluzowych.

Dodatkowo niemalże gwarantowana jest ochrona komórek, jednocześnie polepsza się stan naszych zębów i kości. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że tytułowe produkty wykazują działanie przeciwzakrzepowe, przeciwzapalne, a nawet przeciwnowotworowe, co z pewnością jest ogromnym udogodnieniem. Powinniśmy pamiętać jednak o tym, że deficyt witamin i ich nadmiar może okazać się dla nas szkodliwy. Właśnie z tego powodu kluczowym aspektem jest bieżące kontrolowanie ich zawartości, czego warto mieć świadomość.

Szczególnie polecamy dla zdrowia:

Czy witaminy ADEK mogą być spożywane przez dzieci?

Witaminy ADEK w sposób szczególny mają znaczenie w przypadku dzieci, które intensywnie się rozwijają. Na taką suplementację z powodzeniem możemy się zdecydować nawet dla niemowląt i wcześniaków, o ile lekarz wyrazi na to zgodę. Jak można łatwo się domyśleć, największą popularnością cieszą się preparaty podawane w kroplach- ich cechą charakterystyczną jest możliwość łatwiejszego podawania  suplementu. Witaminy ADEK są rozpuszczalne w tłuszczach, przykładowo w oleju słonecznikowym – wówczas szybciej trafiają do naszego organizmu. Co godne podkreślenia- wchłaniają się bezpośrednio do naszego krwiobiegu, a układ pokarmowy jest omijany.

Jakie właściwości posiadają poszczególne witaminy ADEK?

Witaminy ADEK niosą ze sobą szereg korzyści i to właśnie z tego powodu powinniśmy zdecydować się na ich spożywanie. Przykładowo witamina A ma wpływ na prawidłowe widzenie, stan skóry, stan błony śluzowej. Mamy również do czynienia ze wzmocnieniem odporności organizmu- witamina uczestniczy bowiem w metabolizmie tłuszczów, zapobiega zakażeniom. Jest to związek charakteryzujący się antyoksydacyjnym działaniem. Systematyczne zażywanie może zminimalizować problemy ze zwyrodnieniem plamki żółtej lub upośledzeniem wzroku. W przypadku niedoborów musimy liczyć się z możliwością występowania problemów skórnych bądź zahamowania procesu wzrostu.

Jeśli chodzi o witaminę D, to odpowiada za prawidłowy stan naszych kości i zębów. Wbrew pozorom jest to ważna substancja, która ma wpływ na wchłanianie się wapnia przez organizm. Witamina E uznawana jest za silny antyoksydant, który chroni komórki przed zniszczeniem bądź utlenianiem. Opóźnione są procesy starzenia, jednocześnie wykazuje działanie przeciwnowotworowe i przeciwzakrzepowe. Warto wspomnieć o wspomaganiu walki z wolnymi rodnikami. Witamina K odpowiada przede wszystkim za krzepnięcie krwi. Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, jednocześnie ogranicza rozwój nowotworów.