Mieszkania nad morzem

Mieszkania nad morzem

W Polsce temat nieruchomości jest to temat rzeka. Na ten temat powstało już naprawdę bardzo wiele różnego rodzaju artykułów, prac z dziedziny ekonomii oraz rynku, firmy przeprowadzają swoje własne analizy, a tak naprawdę temat ten nie został do końca wyczerpany. Można by powiedzieć, że niezależnie od tego, na jakie czasy byśmy spojrzeli w Polsce, to bardziej lub mniej od siebie odległe, to spojrzenie na temat nieruchomości, może być nieco inny niż obecnie.

Bardzo dużą popularnością cieszą się mieszkania na wybrzeżu, jest to swego rodzaju fenomen. Do tej pory Polacy aż tak bardzo się na tego typu nieruchomości nie rzucali. Jest to oczywiście w tym momencie spowodowane kilkoma czynnikami. Warto jest ten temat omówić i się nieco w niego zagłębić, szczególnie dla osób, które faktycznie nad zakupieniem nadmorskiej nieruchomości lub domu się zastanawiają.

Dlaczego Polacy tak chętnie zainwestowaliby w mieszkanie nad morzem?

Chętnych do inwestowania w mieszkania nad morzem  nie brakuje, tak naprawdę z kilku powodów. Nie można ich traktować oddzielnie, a w niektórych przypadkach wpływają one na siebie. Dużo tutaj zależy tak naprawdę od tego, jak indywidualnie w ogóle podchodzimy do nieruchomości oraz co tak naprawdę, z taką nieruchomością chcielibyśmy robić. Jest bardzo duża grupa Polaków, która kupno mieszkania nad morzem traktuje bardziej jako inwestycję https://nieruchomosci.sytek.pl/inwestowanie/, niż jako kupno mieszkania dla samego mieszkania w nim. Takiej osoby zresztą najchętniej kupiłyby kilka mieszkań. Wszystko to jest tak naprawdę ustawione pod wynajem krótkoterminowy. Obecnie wynajem krótkoterminowy jest to bardzo popularna alternatywa, jeżeli chodzi na przykład o spędzanie urlopu. Jest to alternatywa szczególnie stojąca w opozycji do spędzania urlopu w hotelu, lub w jakimś pensjonacie. Najczęściej mieszkania wynajmowane w ramach wynajmu krótkoterminowego, nie posiadają wielu wygód na jakie może liczyć w hotelu bądź w pensjonacie, jednak są one dużo tańsze. Jednak kwestia tego, że są one dużo tańsze jest super, z perspektywy osób, które nad morze na wypoczynek przyjeżdżają. Jeżeli natomiast chodzi o osoby, które zarabiają na takim wynajmie, to jest to zdecydowanie większy zarobek, niż na przykład wynajem długoterminowy. Oczywiście jest to również związane z większym ryzykiem, na przykład chociażby z tym, że takie mieszkanie szybciej się zużywa, ponieważ jest najczęściej bardziej intensywnie eksploatowane. Nie zmienia to faktu, że jeżeli trend się obecny utrzyma, to faktycznie na takim mieszkaniu można dość dobrze zarobić, a ono samo się dość szybko spłaci. Warto tutaj powiedzieć, że stwierdzenie “jeżeli trend się utrzyma”, ma naprawdę olbrzymie znaczenie.

Dlaczego trend wynajmu krótkoterminowego niekoniecznie musi się utrzymać?

Musimy tutaj zwrócić uwagę na fakt, że trend bardzo dużego zainteresowania wynajmem krótkoterminowym nad morzem, wynika z tak naprawdę powiązanych ze sobą dwóch czynników. Pierwszy to taki, że Polacy obecnie (a szczególnie jeżeli chodzi o ostatnie 2 lata), coraz rzadziej wyjeżdżali na wakacje za granicę. Każdy kto chciałby gdzieś na wakacje pojechać, planował wypoczynek w kraju. Najczęściej Polacy jeżdżą nad polskie morze. Z tego to powodu miejsc noclegowych jest stosunkowo niewiele, biorąc pod uwagę liczbę chętnych, a ceny idą w górę. Utarło się, że w zasadzie każda “nora” na wybrzeżu, znajdzie kogoś kto będzie chętny w niej przenocować w sezonie. Jednak musimy też zwrócić na to uwagę, że taka sytuacja nie będzie trwała w nieskończoność. Najprawdopodobniej pandemia się skończy lub kraje dojdą do wspólnego porozumienia, odnośnie reguł na jakich obywatele poszczególnych krajów, mogą między nimi się poruszać i Polacy znów zaczną częściej wyjeżdżać za granicę. Szczególnie, że wakacje nad Bałtykiem w przeciągu ostatnich dwóch lat bardzo mocno podrożały i nie każdemu uśmiecha się, płacić w kraju tak duże pieniądze, jeżeli mógłby pojechać do krajów zdecydowanie lepszych, jeżeli chodzi o spędzanie letnich wakacji. Druga sprawa jest to kwestia związana z tym, że bardzo dużo firm hotelarskich, wręcz można by powiedzieć korporacji, inwestuje obecnie intensywnie na wybrzeżu i spokojnie możemy założyć, że na przykład noclegi hotelowe w najbliższych latach dość mocno potanieją i ostatecznie spowoduje to, że wynajem krótkoterminowy również będzie musiał stanieć.

Zobacz również:

 

Kupno mieszkania dla siebie

Wiele osób, które nie mieszkają na wybrzeżu chciałoby kupić mieszkanie, chociażby z tego powodu, że coraz częściej pracujemy zdalnie. Praca zdalna cechuje się oczywiście tym, że w zasadzie nie ma znaczenia, czy będziemy mieć nasze biuro w mieście, w którym normalnie mieszkaliśmy, czy na przykład kupimy sobie mieszkanie we Władysławowie i będziemy pracować z Władysławowa. Jest to opcja bardzo kusząca. Pracodawcy przyzwyczaili się do tego, że coraz więcej pracujemy z domu i z tego też powodu, wiele osób jest zainteresowanych zmianą miejsca, z którego będą pracowali. Wydaje się być logiczne, że przyjemniej pracuje się na przykład z wybrzeża niż z Katowic, czy z Wałbrzycha.

Nieruchomości Sytek
ul. Wielka 21
61-755 Poznań
516 020 806
www.nieruchomosci.sytek.pl
Nieruchomości Sardynia
Piazza San Nicola 5
07020 Loiri SS, Włochy
+48 517 417 659
www.sardynianieruchomosci.pl