Czym jest choroba alkoholowa?

Czym jest choroba alkoholowa?

Czym jest choroba alkoholowa? Choroba alkoholowa, alkoholizm, uzależnienie od alkoholu to nazwy, które odnoszą się do okresowego spożywania alkoholu. Celem picia jest uzyskanie psychicznej ulgi lub uniknięcie konsekwencji zdrowotnych, które wynikają z jego odstawienia. Choroba polega na psychicznym, jak i fizycznym uzależnieniu od środka psychoaktywnego, którym jest alkohol.

Czym jest uzależnienie psychiczne i fizyczne od alkoholu?

Uzależnienie psychiczne to potrzeba picia, która służy poprawie samopoczucia. Natomiast fizyczne przejawia się podwyższeniem tolerancji na alkohol, palimpsestami, utratą kontroli nad spożywanym alkoholem (nieumiejętność przerwania picia w momencie, który wcześniej alkoholik zaplanował). Kolejnym przejawem fizycznego uzależnienia jest Alkoholowy Zespół Abstynencyjny, który pojawia się po odstawieniu alkoholu.

Jak opisać alkoholizm?

Alkoholizm jest chorobą pierwotną. Co to oznacza? Należy to rozumieć w ten sposób, że choroba alkoholowa odpowiada za powstawanie kolejnych chorób. To również choroba śmiertelna. Nieleczona prowadzi do śmierci. Posiada swój numer statystyczny i definicję. Powoduje stopniowe odchodzenie od zdrowia. Jej pogłębianie się jest stopniowe. Trwa długie lata, wpływając zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne.

Jak rozpoznać alkoholizm?

Trudno jednoznacznie określić początki alkoholizmu https://prywatny-osrodek-uzaleznien.pl/. Specjaliści są zgodni, że problematyczne jest wskazanie granicy między towarzyskim spożywaniem alkoholu a chorobą. Znaczenie mają tutaj zarówno czynniki indywidualne, jak i wiele innych aspektów. Niektórzy chorzy przez długi czas nie odczuwają pogorszenia stanu zdrowia. Podobnie sprawa wygląda z funkcjonowaniem psychicznym. Część pacjentów przez wiele lat poprawnie funkcjonuje w przyjętych rolach społecznych podczas gdy inni wymagają hospitalizacji w szpitalu psychiatrycznym. W skrajnych przypadkach pacjenci zachowując poprawne funkcjonowanie społeczne, obniżają swój poziom intelektualny. Można to określić dopiero po badaniach psychologicznych.

Czym jest choroba alkoholowa?
Czym jest choroba alkoholowa?

Różnice pojawiają się także w poziomie życia społecznego. Niektórzy chorzy prowadzą standardowe życie: mają rodziny i dom, podczas gdy inni są bezdomni. To również źródło wielu krzywdzących stereotypów, które jednocześnie zabezpieczają pierwszą grupę przed przyznaniem się do swojego problemu. Wciąż pokutuje przekonanie, że choroba alkoholowa dotyczy tylko marginesu społecznego, a nie osób o wysokiej pozycji społecznej. Tymczasem alkoholizm to choroba, która ma kilka etapów rozwoju objawów. Może mieć także inny przebieg u różnych osób. Wraz z pogłębianiem się problemu, objawy stają się coraz bardziej widoczne. Nawet dla postronnych obserwatorów. Niestety wraz z rozwojem choroby pogłębiają się także negatywne skutki. Nie tylko dla osoby pijącej, ale również dla jego najbliższego otoczenia.

Jakie są etapy rozwoju choroby alkoholowej?

Specjaliści wyróżniają cztery etapy choroby alkoholowej, w tym: etap początkowy, pierwsza faza ostrzegawcza, druga krytyczna i trzecia chroniczna. W każdej z nich występują tzw. objawy osiowe. Co to oznacza? Są to objawy, które pojawiają się u wszystkich osób uzależnionych i mają istotną wartość diagnostyczną. Wśród najważniejszych objawów osiowych wymienia się: palimpsesty czyli tzw. urwanie filmu, zmianę tolerancji na alkohol (na samym początku zwiększenie, w ostatniej fazie zmniejszenie). Ponadto klinowanie, czyli leczenie negatywnych skutków picia alkoholu https://osrodek-leczenia-uzaleznien.com.pl/ kolejną jego dawką. Charakterystyczna jest także utarta kontroli nad piciem, szczególnie brak możliwości zakończenia picia w dowolnym momencie. Chory nie może przewidzieć ile czasu i jak dużo pije. Poza tym pojawiają się także ciągi opilcze, które trwają od kilku dni do nawet miesięcy bez przerwy.

Kim jest trzeźwy alkoholik?

Chorobę alkoholową uznajemy za niewyleczalną. Jak do tej pory, mimo ogromnej wiedzy na jej temat, nie znaleziono skutecznej metody jej leczenia. Możliwe jest tylko wyciszenie jej objawów, co jest równoznaczne z zaprzestaniem spożywania alkoholu. Obecnie stosuje się dwie metody kuracji. Pierwsza to farmakologiczna. Po pierwsze można wykonać detoksykację organizmu, która polega na usunięciu z organizmu toksyn. Możliwe jest także wszycie wszywki, która wywołuje bardzo negatywne konsekwencje po spożyciu alkoholu. Zaleca się przede wszystkim podjęcie terapii alkoholowej. W związku z tym funkcjonuje termin trzeźwy lub niepijący alkoholik. Aby zaprzestać picia, należy rozwiązać wiele problemów, które do niego doprowadziły. Trzeźwienie jest obowiązkowym warunkiem zdrowienia, rozwiązywania wewnętrznych konfliktów i rozwoju osobowości.

Podsumowując, alkoholizm to poważna choroba, która związana jest z uzależnieniem od alkoholu. Składa się na nią kilka kolejnych etapów jej pogłębiania, dlatego warto rozpocząć jej leczenie alkoholizmu już na etapie początkowym. Pozwala to uniknąć wielu negatywnych konsekwencji zdrowotnych i psychicznych, a także społecznych. Niewątpliwie choroba alkoholowa dotyczy wszystkich wymienionych aspektów życia, zmniejszając ich jakość i ograniczając przyjemność życia.