Krematorium dla zwierząt – jak wygląda?
Zwierzęta bardzo często nazywane są najlepszymi przyjaciółmi człowieka. Niestety w pewnym momencie dochodzi do sytuacji, w której konieczne jest pożegnanie się z czworonogiem. Zarówno psy, jak i koty żyją zdecydowanie krócej od człowieka, dlatego z taką sytuacją będziemy musieli zmierzyć się niejednokrotnie. W jaki sposób działają krematoria dla zwierząt domowych? Czym różni się kremacja indywidualna od kremacji zbiorowej? Co powinniśmy wiedzieć o procesie kremacji? Czy kremacja to dobry sposób na pożegnanie się z naszym ulubieńcem? Jakie różnice występują pomiędzy kremacją a utylizacją? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników.
W jaki sposób działają krematoria dla zwierząt domowych?
Zastanawiasz się czy pochówek w domowych ogródku, w lesie lub na własnej działce jest legalny? Otóż nie! Jest to nie tylko niezgodne z prawem, ale świadczy również o naszym braku szacunku w stosunku do czworonogich przyjaciół- w końcu dzikie zwierzęta mogą wykopać ciało, a tego z pewnością powinien unikać każdy z właścicieli. Jeśli chcemy w godny sposób pochować psa lub kota, wówczas zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są cieszące się coraz większą popularnością krematoria dla zwierząt. Na terenie Polski znaleźć można wiele różnorodnych firm, które wykonują tego typu usługi. W humanitarny sposób przeprowadzają kremację kota, psa, świnki morskiej, ewentualnie dowolnego innego zwierzęcia domowego. Kiedy kremacja zakończy się, wówczas prochy umieszczane są w urnie, a następnie zakopuje się na specjalnie przystosowanym cmentarzu dla zwierząt.
Czym różni się kremacja indywidualna od kremacji zbiorowej?
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że jako właściciele mamy dwie możliwości co do kremacji zwierzęcia – usługę indywidualną i zbiorową. Jakie jednak różnice możemy wyróżnić pomiędzy tymi rodzajami? Otóż wystarczy zagłębić się w nazwę. Kremacja zbiorowa to proces, który związany jest bezpośrednio ze spopielaniem zwłok kilku zwierząt. Oznacza to, że odzyskanie prochów w tym przypadku nie jest możliwe. Z praktycznego punktu widzenia wygląda to następująco- prochy wszystkich czworonogów umieszczane są w jednej urnie, a następnie chowane są we wspólnej mogile. Wiąże się to oczywiście ze stosunkowo niższą ceną, co dla wielu jest kwestią priorytetową. Nieco inaczej wygląda to w przypadku kremacji indywidualnej. Jest to proces, podczas którego kremowane są zwłoki jednego zwierzęcia. Po zakończeniu właściciel może zabrać urnę i zrobić z nią co tylko zechce- w zależności od indywidualnych preferencji.
Co powinniśmy wiedzieć o procesie kremacji?
Zarówno kremacja naszego zwierzęcego przyjaciela, jak i pochówek na cmentarzu to niemalże pewność, że spełniliśmy wszystkie ostatnie obowiązki wobec czworonoga. W jaki sposób wygląda jednak proces kremacji? Przede wszystkim to od nas zależy czy dostarczymy zwłoki zwierzęcia na własną rękę, czy jednak zamówimy specjalny transport, który to zajmuje się odbieraniem ciała zwierzęcia spod danego adresu. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że na własną rękę możemy zdecydować czy chcemy, by zwłoki naszego zwierzaka były spopielone podczas kremacji zbiorowej, a może podczas indywidualnej. Cały proces w zdecydowanej większości przypadków trwa od 2 do maksymalnie 3 godzin. Właściciele mają prawo do tego, aby uczestniczyć w procesie kremacji. Coraz częściej oferowane są także nagrania- jest to świetne rozwiązanie dla osób, które z powodów emocjonalnych nie mogą uczestniczyć w kremacji. Kiedy cały proces zakończy się powodzeniem, wówczas prochy umieszczane są w urnie. Godne uwagi jest to, że niektóre firmy oferują również organizowanie ceremonii pożegnania naszych pupili. Na sam koniec prochy zwierzęcia chowane są na specjalnym cmentarzu, o ile właściciel wyrazi taką wolę.
Czy kremacja to dobry sposób na pożegnanie się z naszym ulubieńcem?
Już sama kremacja jest specjalną ceremonią. Nie tylko pozbywamy się ciała zmarłego zwierzęcia, ale również mamy możliwość ostatniego pożegnania. Cały proces może różnić się w zależności od firmy, na której usługi się zdecydujemy. W niektórych przypadkach możliwe jest wzięcie udziału w ceremonii pożegnania. Każdy z członków rodziny w takich sytuacjach znajduje się w trudnym stanie emocjonalnym. Tego typu ceremonie przeprowadzone są właśnie po to, aby poradzić sobie z silnymi emocjami.
Jakie różnice występują pomiędzy kremacją a utylizacją?
Dość znaczącą różnicą jest to, że w przypadku utylizacji pozbywamy się jedynie problematycznego ciała zwierzęcia. Ulubieniec zostanie zabrany, zapakowany do worka i potraktowany podobnie jak zwierzęta gospodarskie. Wszystko oczywiście odbywa się grupowo. Kremacja sama w sobie jest już ceremonią. Oddajemy w ten sposób szacunek do naszego czworonoga. Cały proces zostanie zwieńczony posiadaniem specjalnych prochów – zostaną nam jako pamiątka. Zindywidualizowane podejście stanowi w obu przypadkach znaczącą różnicę, a ostateczna decyzja powinna opierać się na naszych przemyśleniach.