Kremy z mocznikiem

Kremy z mocznikiem

Kremy z mocznikiem. Mocznik to jeden z najpopularniejszych składników w kremach do stóp. Ma silne właściwości zmiękczające i nawilżające, a przy wyższych stężeniach działa również złuszczająco. Mocznik jest w stanie poradzić sobie nawet z najbardziej suchą skórą. Czym on właściwie jest? Jak działają kremy z mocznikiem? Czym się kierować, wybierając kremy z mocznikiem?

Mocznik – co to za składnik?

Mocznik, inaczej diamid kwasu węglowego, jest substancją naturalnie wytwarzaną przez ludzki organizm. Powstaje jako produkt uboczny procesu przemiany białek i związków azotowych. Co istotne, mocznik jest również składnikiem wewnętrznej warstwy rogowej naskórka. Mocznik, dodawany m.in. do kremów do stóp, jest wytwarzany syntetycznie. To substancja w pełni bezpieczna – nie wykazuje żadnych działań toksycznych. Dodatkowo jest odpowiedni dla wrażliwej i wymagającej skóry.

Kremy z mocznikiem – jakie mają działanie? Właściwości mocznika

Mocznik jest znany przede wszystkim ze swoich właściwości zmiękczających. Dzięki temu ogranicza proces rogowacenia się naskórka. Sprzyja temu również fakt, iż mocznik ma zdolność do zatrzymywania wody w skórze. Tym samym pozostaje ona dłużej nawilżona w głębszych warstwach tkanki.

Mocznik również:

łagodzi świąd, wzmacnia działanie innych składników aktywnych, zawartych w kremie. Wykazuje również właściwości keratolityczne. Oznacza to, że wpływa na wewnętrzne struktury tkanki (połączenia keratynowe zrogowaciałego naskórka) i pobudza jej złuszczanie.

Kremy z mocznikiem – jak dopasować stężenie substancji? Czym się kierować przy wyborze?

Mocznik w kremie do stóp występuje zawsze w kilku stężeniach do wyboru. Im wyższe stężenie, tym nieco inne działanie substancji. Przy niższych działa przede wszystkim nawilżająco i zmiękczająco, z kolei przy wysokich – złuszczająco.

Stężenia mocznika dostępne w kremach do stóp, to:

  • do 10% – mocznik ma wówczas właściwości nawilżające oraz zmiękczające. Zatrzymuje wodę w naskórku. Stężenie do 5% jest optymalne dla niewymagającej skóry. W przypadku nieco bardziej szorstkiej warto sięgnąć po stężenie 10%.
  • do 30% – jest to już wysokie stężenie mocznika. Wykazuje więc on właściwości złuszczające. Zwiększa również przyswajalność innych składników aktywnych.
  • do 40% – mocznik wykazuje właściwości keratolityczne. Może wpływać na funkcjonowanie naskórka.
  • między 40% a 50% – składnik ma silne działanie keratolityczne, może powodować zmiany w produkcji nowych komórek naskórka.

W codziennej domowej pielęgnacji wystarczą zwykłe kremy w stężeniu do 10%. Przy przejściowych problemach z bardzo suchą skórą lub tendencją do odcisków można sięgnąć po kremy ze stężeniem ok. 20%. Wyższe dawki mocznika stosowane są przede wszystkim przez podologów. Dzięki silnym właściwościom złuszczającym kremy z wyższym stężeniem mocznika są pomocne przy pielęgnacji odcisków, modzeli i innych nagniotków.

Kremy z mocznikiem – które wybrać?

Wybierając krem z mocznikiem, trzeba przede wszystkim kierować się aktualnymi potrzebami skóry. Jeśli jest ona w stosunkowo dobrej kondycji, to nie warto wybierać produktów o silniejszym stężeniu. Przy wyborze należy również zwrócić uwagę na dodatkowe składniki aktywne.

Krem ze stężeniem mocznika 5%

W kremie Allpresan Pedicare 2 znajduje się mocznik o stężeniu 5%. Dlatego też krem idealnie sprawdzi się do codziennej pielęgnacji. Wzbogacony jest o aloes o silnym działaniu nawilżającym i zdolności do wnikania w głębsze struktury. Dodatkowo zawiera alantoinę oraz glicerynę. Krem nawilża, uelastycznia oraz wygładza skórę. Ma postać lekkiego kremu-pianki, który bardzo szybko się wchłania. Można więc od razu po aplikacji założyć bieliznę, np. skarpety, rajstopy.

Krem ze stężeniem mocznika 10%

Z kolei do nieco bardziej wymagającej i suchej skóry dobrze sprawdzi się krem ze stężeniem 10% Allpresan Pedicare 3. W składzie posiada również alantoinę oraz glicerynę o właściwościach higroskopijnych (zatrzymują wodę w naskórku). Dodatkowo krem zawiera oczar wirginijski, działający przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Preparat również jest w formie lekkiej pianki, o szybkim wchłanianiu.

Krem z mocznikiem dla wrażliwej skóry i diabetyków

Wśród kremów od Kerpro znajdzie się również preparat przeznaczony specjalnie dla osób z wrażliwą skórą lub wymagającą specjalnej troski, jak w przypadku diabetyków. Pedibaehr regenerujący krem do stóp zawiera mocznik w stężeniu 10%. W jego składzie obecne są również substancje, dzięki którym może być wykorzystywany w pielęgnacji skóry wrażliwej. Mowa o pantenolu i bisabololu. Oba składniki mają właściwości łagodzące podrażnienia, dodatkowo bisabolol zmniejsza pieczenie i swędzenie stóp. Oprócz tego w kremie występują składniki o działaniu higroskopijnym (kwas hialuronowy) oraz nawilżające i regenerujące – masło shea, olej z orzecha włoskiego, olej konopny oraz witaminy A i E.

Kremy z mocznikiem to jedne z najbardziej skutecznych preparatów w pielęgnacji skóry stóp. Dzięki silnym właściwościom nawilżającym i zmiękczającym mocznik zauważalnie poprawia kondycję skóry. Obecność dodatkowych składników potęguje ten efekt i umożliwia dłuższe utrzymanie nawilżenia.