Dziecięce pasje – jak pomóc im się rozwijać?
Dziecięce pasje – jak pomóc im się rozwijać? Większość dzieci ma pasję, którą bardzo chciałabym rozwinąć. Niestety, spora część z nich jest zaniedbywana i traktowana jedynie jako odskocznia od nauki, dlatego też w dorosłym życiu tak niewiele osób ma zainteresowania lub zawodowo robi to, co naprawdę kocha. Warto jednak pomóc dziecku w realizacji marzeń i pielęgnować w nim zacięcie i zainteresowanie wybraną dziedziną. W innym przypadku w ferworze codziennych obowiązków szybko okaże się, że dziecko nie poradzi sobie samo w rozwoju pasji. Jakie z nich są najpopularniejsze?
Gra na instrumentach i śpiew
Niegdyś branie na instrumentach i śpiewanie było domeną jedynie dzieci, które wywodziły się z rodzin zawodowo zajmujących się muzyką. Takie dzieci mogły rozwijać swoje zainteresowania w szkołach muzycznych, do których rzadko przyjmowane były osoby z zewnątrz. Dziś jednak wygląda to zupełnie inaczej. Z muzycznym zacięciem i talentem trzeba się po prostu urodzić. Muzykę trzeba słyszeć, a rytm czuć. Jeżeli nasze dziecko wykazuje zainteresowanie instrumentami bądź śpiewem, a do tego widać, że ma do tego dryg, warto zapisać je na zajęcia muzyczne choćby do osiedlowego domu kultury.
Zajęcia tam są często bezpłatne, a do tego dziecko może pod okiem profesjonalistów rozwijać talent muzyczny. Takie osoby będą umiały odpowiednio pokierować dziecko w kierunku, w którym ma ono największe szanse osiągnąć sukces. Niestety, zrobienie kariery muzycznej wiąże się z ogromem wyrzeczeń, dlatego należy wspierać dziecko na każdym kroku, szczególnie w trudnych chwilach nawet, jeśli nie do końca rozumiemy sens jego muzycznej drogi.
Jazda konna
Wiele dziewczynek pasjonuje się końmi. Kluby sportowe organizują nawet różnego rodzaju obozy konne, na których można szlifować swoje umiejętności. Nie ukrywajmy, jest to drogie hobby. Przede wszystkim należy odwiedzić sklep jeździecki, w którym będzie można zakupić wszelkie niezbędne dziecku akcesoria. Pracownicy sklepu jeździeckiego z pewnością doradzą nam w wyborze, gdyż zazwyczaj są to osoby, których pasją, tak jak w przypadku naszego dziecka, są konie.
Zakup w sklepie jeździeckim potrzebnych sprzętów jest stosunkowo kosztowny, a do tego dochodzą jeszcze składki, jakie należy płacić w klubie sportowym, który utrzymuje i pielęgnuje konie. Z czasem, jeżeli dziecko będzie chciało spróbować swoich sił w zawodach, zajdzie konieczność wypożyczania bądź zakupu własnego konia. Co więcej, sklep jeździecki będziemy odwiedzać dosyć często, gdyż dzieci szybko wyrastają ze strojów, a dodatkowo będziemy musieli w sklepie jeździeckim zakupić środki pielęgnacyjne dla koni, które na bieżąco się zużywają. To wszystko dla rodzicielskiej kieszeni nie brzmi dobrze, jednak nie ma nic piękniejszego niż uśmiech zadowolonego dziecka. W dodatku konie pozwalają zmniejszyć efekty uboczne okresu dojrzewania, gdyż przebywanie z nimi uspokaja i pozwala zneutralizować złe emocje.
Języki obce
Nauka języków obcych to jedno z nielicznych hobby, które rodzice naprawdę starają się w swoich dzieciach pielęgnować. Wszystko dlatego, że to nauka języków to inwestycja, która może bardzo dobrze zaprocentować w przyszłości. Znajomość języków obcych pozwala bowiem z łatwością znaleźć pracę nawet tam, gdzie bez ich znajomości jest o to ciężko. Niestety, mimo, iż rodzice inwestują w szkoły językowe, korepetycje czy inne formy nauki języka, dzieci dosyć szybko zniechęcają się do nauki. Wynika to głównie z faktu, że nauka języka to długotrwały proces, który wymaga poświęcenia bardzo dużej ilości czasu. Nie jest prawdą, jak reklamują niektóre szkoły języków obcych, że można nauczyć się płynnie porozumiewać w języku obcym w ciągu kilku miesięcy. Czasami może to trwać nawet kilka lat zważywszy na to, że dzieci poza nauką języka muszą jeszcze na bieżąco przerabiać materiał do szkoły.
Co może zatem zrobić rodzic, aby zachęcić dziecko do nauki i pobudzić w nim pasję? Przede wszystkim zapewnić dziecku kontakt z żywym językiem. Formułki, których uczy się ono na lekcjach często wydają się bardzo niepraktyczne i dlatego też dziecko jest zniechęcone. Dobrym rozwiązaniem będzie więc wyjazd do kraju, którego języka uczy się dziecko. Może to być obóz językowy lub wakacyjny wyjazd z rodzicami. W ciągu roku szkolnego zapewnijmy dziecku atrakcje związane z językiem. Możemy na przykład zapisać je na lekcje języka z native speakerem lub zabrać do kina na film z napisami – dotyczy to jednak nieco starszych dzieci. Praktyczne użycie języka powinno zachęcić dziecko do dalszego poznawania jego tajników.
Dziecięce pasje dobrze jest pielęgnować już od najmłodszych lat. Pozwólmy więc dziecku samemu wybrać to, co najbardziej je interesuje. Choć część z nich może wydawać się niepraktyczna, pozwólmy im rozwijać się w takim kierunku, w jakim naprawdę chcą. Natomiast w przypadku bardziej praktycznych życiowo pasji nie naciskamy za bardzo na dziecko, a postarajmy mu pokazać się wszystkie zalety jego hobby. Zamiast krytykować dziecko i jego zainteresowania, motywujmy je. Z pewnością odwdzięczą nam się pięknym uśmiechem i prawdziwym zadowoleniem z życia.