Cechy dobrego detektywa

Detektyw to osoba, której usługi mogą nam być bardzo potrzebne, gdy planujemy rozwód z niewiernym współmałżonkiem oraz w wielu innych kryminalnych sprawach. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, jakimi cechami powinien wyróżniać się detektyw godzien zaufania. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!

Dobry detektyw, czyli? 

Warto wiedzieć, iż w dzisiejszych czasach znalezienie dobrego, profesjonalnego detektywa nie jest proste. Wiele osób uważa, iż osoby świadczące usługi detektywistyczne mogą się bardzo mocno różnić. Najlepsi detektywi muszą posiadać cechy charakteru, które pozwolą im do rozwiązania nawet najbardziej zagmatwanych spraw. Dopiero w momencie, gdy ocenimy szereg składowych charakteru danego detektywa, będziemy mogli wydać opinię, czy jest to dobry detektyw. W większości polskich miast usługi detektywistyczne świadczy cała masa doświadczonych profesjonalistów, z których usług można korzystać bez jakichkolwiek wątpliwości. Na jakie cechy osoby świadczącej usługi detektywistyczne należy zwracać największą uwagę? 

Usługi detektywistyczne w Polsce nie posiadają zbyt długiej historii. Dopiero w 2001 roku uchwalone zostały przez polski Sejm przepisy, dzięki którym detektywi mogą świadczyć swoje usługi w sposób całkowicie legalny. We wcześniejszym okresie branża oraz wszelkie zasady, do których musieli stosować się detektywi, nie były unormowane. Taki stan rzeczy powodował, iż usługi detektywistyczne świadczyła cała masa osób, które całkowicie nadawały się do tego zawodu. W chwili obecnej zawód detektywów jest licencjonowany oraz definiowany przez przepisy polskiego prawa. Wykonywanie usług detektywistycznych związane jest nie tylko z obowiązkiem legalizacji, ale również posiadania szerokiej wiedzy z zakresu prawa cywilnego, administracyjnego oraz karnego. Dobry detektyw musi również posiadać szeroką wiedzę z kryminalistyki oraz psychologii. Tylko wtedy świadczone przez niego usługi detektywistyczne będą odpowiedniej jakości. 

Ustawa o detektywach 

Szereg informacji odnośnie zawodu detektywa został opublikowany w ramach ustawy o usługach detektywistycznych, która uchwalona została 6 lipca 2001 roku. Zgodnie z tą ustawą, praca detektywa polega przede wszystkim na zbieraniu, przetwarzaniu, przekazywaniu informacji o osobach, zdarzeniach i przedmiotach. Detektyw ponadto powinien każdorazowo działać zgodnie ze zleceniem swojego klienta. 

Detektyw powinien mieć licencję

Zanim zaczniemy korzystać z usług jakiegokolwiek detektywa, powinniśmy dokładnie zweryfikować, czy posiada on specjalną licencję detektywistyczną. Warto wiedzieć, iż tylko dzięki temu dokumentowi detektyw może świadczyć na naszą rzecz usługi. W Polsce usługi detektywistyczne mogą świadczyć wszystkie osoby posiadające minimum 21 lat, polskie obywatelstwo oraz mające odpowiednie kursy zezwalające na wykonywanie obowiązków związanych z zawodem detektywa. W ramach takiego kursu odbywa się około 50 godzin dydaktycznych. Wszystkie kursy kończą się specjalnym sprawdzianem wiedzy posiadanej przez danego kandydata.

Niekaralność to priorytet 

Każdy detektyw musi również być niekarany. Nie może mieć żadnych problemów z prawem aktualnie, ani w swojej przeszłości. Jeśli ciążą na nim prawomocne wyroki bądź toczą się przeciwko niemu sprawy karne, to jest to dyskwalifikacja dla takiego detektywa. Dzięki temu, iż dane detektyw jest niekarany, klienci mają większą pewność, iż sprawa poprowadzona przez niego będzie w sposób uczciwy oraz rzetelny. 

Oprócz tego, detektyw musi również posiadać potwierdzenie od lekarza o zdolności psychicznej, które będzie potwierdzało, iż może on świadczyć usługi detektywistyczne. Należy pamiętać o tym, iż detektyw jest zawodem zaufania publicznego, dlatego powinien on również mieć zaliczone szkolenie dotyczące ochrony danych osobowych. 

Duża wiedza detektywa jest na wagę złota 

Specjalista zajmujący się świadczeniem usług detektywistycznych musi posiadać odpowiednio dużą wiedzę, dzięki której będzie mógł w sposób rzetelny wykonywać wszystkie swoje obowiązki. Taką wiedzę można zdobyć na przykład na specjalistycznym kursie dla kandydatów na detektywów. Z racji tego, iż w Polsce nie istnieje obowiązek zaliczania dodatkowych studiów bądź szkoleń, to kurs będzie w zupełności wystarczający do tego, aby uzyskać szereg odpowiednich kwalifikacji upoważniających do wykonywania zawodu detektywa. W trakcie kursu każdy kandydat na detektywa uczy się podstaw wykonywania zawodu, zasad RODO oraz uzyskuje wiedzę odnośnie tego, w jaki sposób powinien szanować prawa swoich przyszłych klientów. 

Dobry detektyw powinien mieć duże doświadczenie 

Jeśli nasza sprawa jest trudna do rozwiązania, wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług detektywa, który będzie mógł pochwalić się odpowiednio dużym doświadczeniem. W sytuacji, gdy detektyw takiego doświadczenia nie ma, to może on nie poradzić sobie z trudnymi sprawami. Doświadczenie jest niezwykle istotne, gdy powierzamy detektywowi sprawę dotyczącą zaginięcia jakiejś bliskiej nam osoby. Profesjonalizm oraz doświadczenie detektywa są na wagę złota.