Pożyczki biznesowe

Pożyczki biznesowe

Pożyczki biznesowe — dlaczego warto wziąć pożyczkę? Czym różnią się od kredytów? Dziś coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na zaciągnięcie kredytu dla swojej firmy i o ile do tej pory budziło to negatywne konotacje i wiązało się głównie z kwestiami finansowymi, to dziś już niekoniecznie jest dla nich istotne. Zamiast tego może dodać skrzydeł zdolnym przedsiębiorcom i pomóc im osiągnąć wielki sukces. To nie jest darmowe, to prawda, ale zdecydowanie szybkie i wydajne. W tym artykule skupimy się na wyjaśnieniu, czym tego typu pożyczki dla firm różnią się od kredytów, ale wskażemy też kilka sytuacji, w których mogą one działać na naszą korzyść.

Pożyczki i pożyczki biznesowe

Kredyty dla firm różnią się od kredytów (same brzmią bardziej poważnie i wiążąco) nie tylko tam, gdzie wnioskuje się o środki (w przypadku kredytów jest to bank – pożyczka jest w centrali pożyczkodawcy lub… przez internet) . Główna różnica polega na tym, na co zostaną przeznaczone pieniądze, które przekazuje nam pożyczkodawca. Po skontaktowaniu się z bankiem musimy wskazać na co potrzebujemy tych pieniędzy – również ten cel musi być jak najbardziej racjonalny i potrzebujemy dodatkowego zastrzyku gotówki, bo po prostu go nie mamy. Pożyczki wymagają wielu formalności, podpisanych wiążących umów. Samodzielnie musi też mieć wystarczającą wiarygodność, którą firma musi sama zbudować (nie ma to nic wspólnego np. z wiarygodnością jej założycieli).

Inaczej sprawa ma się z pożyczkami dla firm, które nie muszą podawać celu – wystarczy wypełnić wniosek, którego kluczowym aspektem jest „ile”, a nie „na co” i voila. Dogadujemy się bez większych formalności. Pożyczkodawcy sprawdzają naszą sytuację finansową i fizyczną zdolność do spłaty pożyczki, ale nie w sposób formalny i zniuansowany. Pożyczki są tymczasowe, zwykle na kilka dni, do miesiąca. W przypadku pożyczki mamy do czynienia z większą liczbą umów długoterminowych, ale także umów na znacznie większe kwoty.

Kiedy warto wziąć kredyt?

Pożyczki biznesowe
Pożyczki biznesowe

Stereotypy sprawiają, że pożyczki korporacyjne nie są traktowane lekkomyślnie i są postrzegane jako pierwsza linia pomocy w przypadkach, gdy potrzebne są dodatkowe fundusze. Zamiast tego są zwykle używane bardzo oszczędnie, gdy nie ma innych opcji. W rzeczywistości jednak nie są one złe – o ile nie mamy na ich punkcie obsesji i nie dążymy pochopnie do czegoś więcej. Choć, jak wspomnieliśmy wcześniej, kredyty dla firm można przeznaczyć na niemal dowolny cel, do najczęstszych należą:

  • Płacić pracownikom – jeśli wciąż czekamy na „ten ważny przelew” od głównego wykonawcy i nie jesteśmy w stanie wypłacić naszym pracownikom tego, co uczciwie zarabiają, to kredyt firmowy może być dla nas idealny – szczególnie jeśli chcemy zostać do niej i wywiązujemy się z naszego zobowiązania, szanujemy naszych pracowników;
  • Dokładanie pieniędzy do inwestycji – Prowadząc firmę często wpadamy na pomysł, który może przynieść nam duże pieniądze. Może, jeśli mamy wystarczająco dużo pieniędzy na jego realizację. Pożyczki mogą w tym pomóc i chociaż pomysły inwestycyjne nie zawsze się sprawdzają, często się opłacają. Nie tracimy więc wiele na tym rozwiązaniu;
  • Spłacanie bieżących zobowiązań – Pożyczki możemy zaciągać również wtedy, gdy mamy do opłacenia zaległe faktury od innych przedsiębiorców, a obecnie nie mamy na nie pieniędzy – niezależnie od pierwotnej przyczyny sytuacji.

Pożyczki biznesowe — dlaczego warto wziąć pożyczkę? Czym różnią się od kredytów?

Oczywiście pożyczka może się przydać, ratując nas w sytuacji kryzysowej i pomagając w potrzebie – nawet jeśli nie jest to takie pilne i nie zależy od tego istnienie naszej firmy. Nie oznacza to jednak, że są one pozbawione wad. Najważniejsza jest oczywiście prowizja – zaciągając pożyczkę musimy zdać sobie sprawę z tego, że musimy oddać pożyczkodawcy znacznie więcej, niż od niego otrzymamy. Pożyczkodawcy są również mniej godni zaufania niż banki (które wykorzystują wiele metod do budowania kredytu, co utrudnia uzyskanie pożyczki) – każde zwłoka w spłacie może mieć katastrofalne skutki. Dodatkowo kredyty firmowe – ponieważ zazwyczaj są rozłożone na raty – mogą stanowić część kosztów stałych naszej firmy. Mogliśmy mieć dość.

Wnioski

Poszukiwanie pożyczki dla firmy https://www.pfp.com.pl/pozyczki/dla-przedsiebiorcow nie musi oznaczać kłopotów finansowych, zadłużenia czy czasowego zamknięcia. Jest to zwykle niezwykle logiczny wybór dla każdego, kto dba o rozwój swojej firmy, chce w coś zainwestować lub ma plan, nad którym pracuje, ale potrzebuje tymczasowego zastrzyku kapitału. Ze względu na swój charakter nie dzieją się w pośpiechu i zwykle są spłacane wcześnie, i choć zwykle nie trzeba podawać powodu ich podjęcia, dotyczą one głównie ostatnich wydarzeń.a

Polska Fundacja Przedsiębiorczości
Monte Cassino 32
70-466 Szczecin
913129216
www.pfp.com.pl