Jak zmienić biuro rachunkowe w ZUS?
Jak zmienić biuro rachunkowe w ZUS? Istnieje pewne prawdopodobieństwo tego, że nie będziemy zadowoleni z naszego aktualnego biura rachunkowego. Na szczęście nie oznacza to, że do końca funkcjonowania przedsiębiorstwa będziemy zmuszeni do współpracy z jedną firmą. Możliwa jest niemalże bezproblemowa zmiana biura rachunkowego, która ogranicza się do kilku podstawowych formalności. Cały proces jest stosunkowo szybki i bezbolesny. Biuro rachunkowe- kiedy warto je zmienić? W jaki sposób wybrać nowe biuro rachunkowe? Jak dokonać zmian biura rachunkowego w ZUS, CEIDG i US? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.
Biuro rachunkowe – kiedy warto je zmienić?
Nie ma w tym niczego dziwnego, że przyzwyczajamy się do naszych kontrahentów. Niekiedy korzysta się z danego biura rachunkowego ekb.szczecin.pl/ jedynie z przyzwyczajenia, pomimo tego, że od dłuższego czasu nie jesteśmy usatysfakcjonowani poziomem i jakością świadczonych usług. Czasem nawet nie jesteśmy w stanie zauważyć, że biuro przestało spełniać nasze podstawowe oczekiwania.
Zmiany nie należą do najłatwiejszych i często wiążą się z dyskomfortem. Jednakże warto zwrócić uwagę na kilka sygnałów, które jasno i wyraźnie mogą wskazywać, że najwyższy czas na zmiany. Może dojść do sytuacji, w której księgowy nie będzie już dotrzymywał terminów lub co gorsze- składane deklaracje będą błędne. Oczywiście pomyłka może przytrafić się nawet mistrzowi, bowiem w przypadku ludzi jest to zupełnie normalne. Jeśli jednak wydaje nam się, że księgowi podchodzą do swoich zadań w sposób nieprofesjonalny, wówczas powinniśmy odpowiednio reagować. Pamiętajmy, że stawką są nasze finanse. Dodatkowo to my ponosimy faktyczną odpowiedzialność przed organami skarbowymi, które nie mają litości nawet dla młodych przedsiębiorców. Współpraca z przyzwyczajenia to dość powszechne zjawisko. Nie zważamy sygnałów z zewnątrz. Jednym z nich mogą być liczne korekty deklaracji. Warto zapamiętać, że duże znaczenie ma również komunikacja. Jeżeli wydaje nam się, że księgowy celowo unika z nami kontaktu, ewentualnie odpowiada w sposób wymijający, wówczas jest to wyraźny sygnał, że najwyższy czas dokonać zmian. Dobry księgowy ( https://goo.gl/maps/LYULMzyLfuN1a2gU6 ) powinien być również doradcą. W końcu to on posiada dużą wiedzę, która to umożliwia prowadzenie rachunkowości. Ważna jest jednak kwestia tego, aby dzielić się nią w przyjazdy i jasny sposób. W dzisiejszych czasach księgowi powinni z nami rozmawiać, jednocześnie muszą pomagać w podejmowaniu ważnych decyzji finansowych.
Zobacz również:
W jaki sposób wybrać nowe biuro rachunkowe?
Nie da się ukryć, że wybór nowego biura rachunkowego to dość problematyczna kwestia, która wymaga od nas zastanowienia, przemyślenia sprawy i chłodnej głowy. W pierwszej kolejności warto jednak zwrócić uwagę na kwestię tego czy biuro rachunkowe posiada ubezpieczenie związane z odpowiedzialnością cywilną. W końcu jesteśmy klientami, dlatego też możemy prosić u umowę, którą to biuro rachunkowe zawarło z ubezpieczycielem. Jedną z najważniejszych kwestii jest doświadczenie i kwalifikacja pracownika księgowego. Powinien on regularnie uaktualniać swoją wiedzę. Nie trzeba być specjalistą, aby móc stwierdzić, że prawo finansowe zmienia się dość dynamicznie. Każdy dobry księgowy musi nadążać za poszczególnymi zmianami. Doskonałym sygnałem jest sytuacja, w której to księgowy stara się certyfikację kompetencji. Godną uwagi licencją jest specjalny Certyfikat, który wydawany jest przez Ministra Finansów. Jest to świetny dowód na to, że pracownicy posiadają specjalistyczną wiedzę, jednocześnie stosowanie przepisów prawa finansowego nie sprawia im najmniejszych problemów. Każdy księgowy powinien kochać swoją pracę.
Możemy to rozpoznać po tym, w jaki sposób z nami rozmawia. Jeśli robi to w sposób chętny, wówczas dla nas jest to fantastyczna wiadomość. Biuro rachunkowe musi prezentować się dobrze również na zewnątrz. W tym miejscu należy wspomnieć o atrakcyjnej stronie internetowej. Jeśli zawiera ona cenne wskazówki i ciekawe informacje, wówczas jest to dla nas dobry znak.
Jak dokonać zmian biura rachunkowego w ZUS, CEIDG i US?
Na początku należy wypowiedzieć umowę starego biura. Warto zwrócić na problematyczny okres wypowiedzenia. W dalszej kolejności odbiera się dokumentację od poprzedniego księgowego. Musimy mieć wydruki KPIR, ewidencję środków trwałych, deklarację ZUS, faktury, rachunki kosztowe, rejestry VAT, deklarację VAT, akta osobowe pracowników. Odbiór warto potwierdzić protokołem. Zmianę biura rachunkowego musimy zgłosić w formularzu CEIDG-1.
Więcej wiedzy o księgowości:
- kurs księgowści Kraków https://skwp.krakow.pl/stowarzyszenie/stowarzyszenie-ksiegowych-w-polsce-oddzial-okregowy-w-krakowie/uslugi-doradcze/
- kurs pełna księgowość https://skwp.krakow.pl/stowarzyszenie/certyfikacja-zawodu-ksiegowego/
Można tego dokonać przez Internet lub osobiście- w zależności od indywidualnych preferencji. Aktualizacja wniosku CEIDG-1 z reguły wpływa również na informacje w ZUS-ie. Niejednokrotnie dochodzi jednak do sytuacji, w których urzędnicy nie spisali się, w konsekwencji informacja nie zostaje przesłana do ZUS-u. Wówczas konieczne jest wypełnienie specjalnego druku ZUS ZFA. Jest to formularz zmiany danych płatnika składek.