Wizyta w poradni rehabilitacyjnej. Kiedy warto z niej skorzystać i jak dostać skierowanie?

Wizyta w poradni rehabilitacyjnej. Kiedy warto z niej skorzystać i jak dostać skierowanie ?

Wizyta w poradni rehabilitacyjnej. Kiedy warto z niej skorzystać i jak dostać skierowanie? Rehabilitacja to kompleksowe działania mające na celu przywrócenie lub poprawę funkcji biologicznych, społecznych czy rodzinnych. Dotyczyć może ona zarówno osób, które maja różne dolegliwości o charakterze wrodzonym, jak również tych, którzy utracili sprawność w trakcie chorób czy wypadków. Najlepszym miejscem, gdzie można walczyć z tymi schorzeniami i uzyskać kompleksową pomoc, będzie poradnia rehabilitacyjna.

Zobacz także:

Brak ruchu i choroby cywilizacyjne – najnowsze powody wizyt w poradniach rehabilitacyjnych.

Rehabilitacja zalecana jest dzisiaj nie tylko osobom niepełnosprawnym czy po wypadkach. Coraz większą grupę pacjentów stanowią osoby, które prowadzą siedzący tryb życia. Najczęściej skarżą się na bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowym i piersiowym, napięcia w okolicy szyi czy przeciążone mięśnie ramienia i przedramienia. Brak wystarczającej ilości ruchu, nieprawidłowa dieta i spędzanie długich godzin w pozycji siedzącej powodują, że nawet stosunkowo młodzi ludzie zaczynają cierpieć na choroby, które kiedyś były przypisywane osobom starszym.

WHO zaleca minimum 150 minut umiarkowanej aktywności lub 75 minut intensywnej aktywności fizycznej w tygodniu jako podstawę do zachowania zdrowia. Niestety, większość Polaków nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej nawet raz w miesiącu. To oznacza utratę masy mięśniowej, gibkości czy ogólne obniżenie sprawności organizmu. Szczególnie brak ćwiczeń siłowych może przełożyć się na zachorowanie na osteoporozę czy sarkopenię. Obie choroby są bardzo niebezpieczne dla osób starszych, które po kontuzjach czy urazach, często zostają pacjentami poradni rehabilitacyjnych.

Główne wskazania do rehabilitacji i jej rodzaje.

Głównym celem rehabilitacji jest poprawa jakości życia pacjenta i jak najszybszy powrót do życia społecznego. Rozróżnia się kilka rodzajów rehabilitacji:

  • rehabilitacja stacjonarna – dotyczy pacjentów szpitali i ośrodków, którzy wymagają całodobowej opieki,
  • rehabilitacja w domu pacjenta – dotyczy pacjentów, których stan nie pozwala na ich przewiezienie do odpowiedniego ośrodka,
  • rehabilitacja w trybie dziennym – przeznaczona dla pacjentów, którzy mogą samodzielnie dojeżdżać na zabiegi.

Miejsce świadczenia rehabilitacji i dobór metod jest uzależniony od rodzaju schorzenia i dopasowywany indywidualnie do każdego pacjenta. W przypadku nasilenia objawów i dolegliwości, wskazane może być łączenie kilku metod rehabilitacji. Najczęściej wykorzystywane są ćwiczenia ruchowe czy w wodzie, masaże, kinezyterapia lub krioterapia.

Wskazań do rehabilitacji może być bardzo dużo. Do najczęściej spotykanych zalicza się: przebyte kontuzje i urazy, powroty do sprawności po operacjach, wady postawy, korekcja wad wrodzonych, choroby neurodegeneracyjne i opóźnienia psychoruchowe.

W jaki sposób zdobyć skierowanie do poradni rehabilitacyjnej ?

O konieczności rehabilitacji, w każdym przypadku powinien zawsze decydować lekarz. Dlatego pierwsze kroki należy skierować do lekarza pierwszego kontaktu. Po wstępnej diagnozie, może on samodzielnie wypisać skierowanie na odpowiednie zabiegi lub skierować pacjenta do specjalisty neurologa, ortopedy czy lekarza rehabilitacji.

Podczas wizyty u lekarzy specjalistów warto zabrać ze sobą wszystkie, wcześniejsze wyniki badań w celu uzyskania prawidłowej diagnozy oraz dobór odpowiednich zabiegów w poradni rehabilitacyjnej. Wychodząc z gabinetu należy również dokładnie sprawdzić czy wszystkie dokumenty zawierają odpowiednie podpisy, pieczęcie oraz dokładny opis choroby. Zapobiegnie to ewentualnym powrotom do gabinetów lekarskich w celu uzupełnienia braków.

Jak wybrać poradnię rehabilitacyjną ?

fizjoterapeuta
fizjoterapeuta

Skierowanie do poradni rehabilitacyjnej jest ważne miesiąc. W tym czasie należy wybrać i zgłosić się do odpowiedniej poradni rehabilitacyjnej. Ponieważ nie jest tajemnicą, że terminy na NFZ są zazwyczaj odległe, warto sprawdzić w kilku jednostkach jak wygląda dostępność do zabiegów. Dobrym pomysłem jest również zapoznanie się ze stronami www i opiniami w internecie na temat poszczególnych poradni. Dzięki temu można zorientować się jaki jest poziom obsługi klienta w placówkach, poznać opinie o kadrze medycznej czy sprawdzić dostęp do sprzętu rehabilitacyjnego.

Aby uzyskać jak najlepsze rezultaty leczenia należy szukać poradni, która będzie realizowała zabiegi https://kursy-fizjoterapia.eu/ w cyklach tygodniowych. Pięć dni zabiegów i dwa dni przerwy weekendowej. Taki schemat leczenia wykazuje się największą skutecznością i w takiej postaci jest zazwyczaj zapisywany pacjentom przez NFZ.

Co warto zabrać na pierwszą wizytę w poradni rehabilitacyjnej ?

Wizyta w poradni rehabilitacyjnej. Kiedy warto z niej skorzystać i jak dostać skierowanie?
Wizyta w poradni rehabilitacyjnej. Kiedy warto z niej skorzystać i jak dostać skierowanie ?

Poradnie rehabilitacyjne w ramach oferty leczniczej proponują fizykoterapie i kinezyterapie. Aby korzystać ze wszystkich zabiegów należy przede wszystkim posiadać wygodny strój. Dzięki temu można swobodnie wykonywać wszystkie zalecane ćwiczenia lub odkryć chore miejsce do zabiegów. Dodatkowo warto zabrać ze sobą ręcznik, który przyda się do zabiegów z wodą lub odświeżenia. Niektóre poradnie wymagają od pacjentów posiadania prywatnych, papierowych ręczników, gaz jałowych lub żeli do ultrasonografii.