studia osteopatii

Osteopatia – co trzeba wiedzieć na jej temat?

Cierpiąc na jakieś dolegliwości najczęściej udajemy się do lekarza, który zajmuje się ściśle określoną częścią ciała, która nas boli, albo też z którą mamy problemy. Cierpiąc na serce szukamy więc kardiologa, do bólu gardła wybieramy lekarza rodzinnego, a z chorobami płuc pomocy poszukujemy u pulmonologa. Co jednak, gdy nie wiemy, co dokładnie nam dolega, ale mamy pewność, że coś jest nie tak? Co w przypadku, gdy żaden z lekarzy nie jest w stanie nam pomóc? Wtedy w grę wchodzić może osteopatia, studia w obrębie której stanowią kierunek rozwoju wielu ambitnych przyszłych lekarzy. Czym ona tak właściwie jest i co powinniśmy wiedzieć na jej temat, zanim po nią sięgniemy? O tym porozmawiamy w tym krótkim poradniku.

Czym tak właściwie jest osteopatia?

Osteopatia studia nad którą wybiera coraz więcej młodych osób, to dziedzina medycyny niemająca wiele wspólnego z konwencjonalną jej wersją. Skupia się na terapii manualnej przy użyciu własnych rąk terapeuty, jednak nie zamyka się w obrębie tego. Bardzo duże znaczenie ma w niej budowanie odpowiedniej atmosfery, a w pacjencie – poczucia, że jest sobie w stanie poradzić z gnębiącego go chorobą. Osteopatia na piedestał wynosi układ odpornościowy człowieka, który według niej ma zdolność do regenerowania ciała człowieka i samodzielnego jego leczenia. To właśnie na jego pobudzaniu i stymulowaniu do bardziej aktywnej pracy skupia się cała ta gałąź medycyny.

Osteopatia https://kursy-fizjoterapia.eu/ w swoim działaniu największą wagę przywiązuje do narządów ruchu – jest zresztą dziedziną ściśle związaną z fizjoterapią, z którą bardzo często współpracuje, a specjaliści w której często przechodzą specjalistyczne szkolenia właśnie w kierunku osteopatii.

Osteopatia – studia, fakty i najważniejsze informacje

Choć osteopatia jest bardzo szeroką, rozbudowaną i złożoną gałęzią medycyny oraz czymś, co z uwagi na swoją nieinwazyjność pozornie nie jest w stanie zaszkodzić, istnieje sporo rzeczy, które powinno się wiedzieć, zanim tak właściwie się po nią sięgnie. Poniżej przedstawiamy te najbardziej kluczowe.

1. Każdy lekarz może stać się osteopatą, ale nie wszyscy nimi są

Osteopatia, studiów w której podejmuje się coraz większa liczba osób, wymaga specjalistycznej wiedzy. Niech więc nie zwiedzie nas to, że jest niekonwencjonalnym odłamem medycyny – wymaga ona albo specjalistycznych studiów, albo też szkoleń (w przypadku bycia lekarzem).

Zanim więc sięgniemy po nią, upewnijmy się, że osteopata ma należyte kwalifikacje do wykonania tego zawodu. Nie wystarczy, że jest lekarzem, choć sam ten fakt znacznie skraca mu drogę ku uprawianiu tegoż zawodu.

2. Osteopatia jest w stanie radzić sobie z wieloma różnymi schorzeniami

Osteopatia jest jedną z najbardziej wszechstronnych gałęzi medycyny niekonwencjonalnej. Potrafi radzić sobie z migrenami, zawrotami głowy, dolegliwościami stawów, dyskopatią, rwą kulszową, a nawet depresją, nerwicami, szumami usznymi i wszelkiego rodzaju urazami oraz wadami postawy. Na wielu polach pokrywa się z bardzo zbliżoną do niej fizjoterapią, z którą często się uzupełnia.

3. Istnieją trzy podstawowe rodzaje osteopatii

  • Osteopatia parietalna radzi sobie z układem ruchowym i schorzeniami, które dotyczą jego ruchomości, bólu, ale też nieprawidłowego funkcjonowania stawów, mięśni czy ścięgien.
  • Osteopatia wisceralna, która związana jest z narządami wewnętrznymi, w szczególności z układem trawiennym, oddechowym i krążenia.
  • Osteopatia kranialna, a zatem taka, która dotyczy czaszki, opon mózgowo-rdzeniowych i ogólnie pojętego układu nerwowego. W jej zakresie można liczyć chociażby na leczenie migrenowych bólów głowy czy zaburzeń emocjonalnych.

4. Osteopatia nie jest cudotwórstwem

Choć zakres działania osteopatii jest olbrzymi, nie można do niej podchodzić jako do recepty na wszystkie dolegliwości. Wszystko zależy tutaj od konkretnej choroby, człowieka oraz oczywiście lekarza i jego techniki. Nawet jeśli jest ona w stanie poradzić sobie z mnóstwem chorób, jej skuteczność odbiega od stuprocentowej.

5. Osteopatia jest w stanie zapobiegać konieczności operowania

Faktem jest, że prawidłowo podjęte zabiegi osteopatyczne bazujące na właściwej i trafnej diagnozie, a często połączone z rehabilitacją pod okiem dobrego fizjoterapeuty są w stanie zapobiec konieczności przeprowadzania operacji. Jako że te powinny być dla nas ostatecznością, powinniśmy mieć to na naszej uwadze.

Podsumowanie

Osteopatia i studia kształcące w jej kierunku nie bez powodu cieszą się tak dużym zainteresowaniem. Mimo bowiem, że do leczenia podchodzi ona w sposób mocno niekonwencjonalny i nieszablonowy, wykazuje się ogromną skutecznością. Dla wielu pacjentów stanowi też ostatnią deskę ratunku, sprawdzając się w sytuacjach, w których standardowa medycyna załamała już ręce. Co jednak najważniejsze, jest metodą nieinwazyjną i całkowicie bezpieczną dla pacjenta. Jeżeli zatem potrzebujemy pomocy, a żaden lekarz nie był nam w stanie jej udzielić, to właśnie osteopatia, studia w której cieszą się olbrzymią popularnością, powinna być naszym następnym przystankiem.