Prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu
Prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu: uzależnienie od alkoholu to bardzo poważna choroba, która niesie ze sobą szereg negatywnych konsekwencji. Są one związane nie tylko ze stanem naszego zdrowia, ale również z relacjami międzyludzkimi. W skrajnych przypadkach strzałem w dziesiątkę może okazać się prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu.
Co to jest alkoholizm i czym się charakteryzuje? Jakie fazy uzależnienia możemy wyróżnić? Czym jest zespół abstynencyjny? Jak wygląda odwykowe leczenie? W jaki sposób powinni postępować zdrowiejący alkoholicy? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników.
Co to jest alkoholizm i czym się charakteryzuje?
Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek rozważania na temat alkoholizmu, w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się, czym on tak właściwie jest. Otóż gdybyśmy zdecydowali się na zdefiniowanie tego pojęcia, wówczas moglibyśmy dojść do wniosku, że jest to choroba postępująca, która w skrajnych przypadkach może doprowadzić do śmierci. Innymi słowy alkoholizm to silnie uzależnienie od alkoholu etylowego. Ma on negatywny wpływ na nasz organizm, bowiem nie tylko spowalnia układ nerwowy, ale również wywołuje objawy psychiczne i fizyczne u osoby chorej. Warto wspomnieć o tym, że uzależnienie często można zdiagnozować dopiero w zaawansowanym stadium, gdy relacje z członkami rodziny ulegają pogorszeniu, jednocześnie tracimy reputację w zawodowym środowisku. Gdybyśmy mieli wskazać kilka podstawowych objawów alkoholizmu, wówczas moglibyśmy wspomnieć o głodzie alkoholowym- jest to nieodparta chęć do sięgania po kolejne porcje. Uzależniony często traci kontrolę nad piciem, czyli sięga po następne porcje nawet wtedy, gdy zakładał wypicie jedynie kilku kieliszków. Do pozostałych objawów zaliczyć można picie na klin, zwiększenie się tolerancji na alkohol, koncentrowanie i opieranie własnego życia na alkoholu, pojawianie się objawów abstynencyjnych, sięganie po coraz wyższe dawki alkoholu. Prywatny ośrodek leczenia uzależnień alkoholizmu okaże się strzałem w dziesiątkę, jeśli uzależnienie jest już zbyt poważne.
Jakie fazy uzależnienia możemy wyróżnić?
Gdybyśmy mieli wskazać podstawowe fazy uzależnienie od alkoholu, wówczas z reguły wyróżnia się cztery: faza wstępna, ostrzegawcza, krytyczna i przewlekła. Ta pierwsza polega na tym, że w tym czasie uzależniony sięga po alkohol w przypadku różnorodnych okazji. Dodatkowo zauważa, że picie jest pomocne w sterowaniu samopoczuciem. W fazie ostrzegawczej zwiększa się tolerancja na alkohol, czego konsekwencją są coraz większe i niestety częstsze dawki. Częstszym zjawiskiem stają się również luki w pamięci. Jeśli chodzi o fazę krytyczną, to podczas niej chory traci kontrolę nad piciem. Ostatnia faza, czyli przewlekła jest najbardziej niebezpieczna. U chorego występują bowiem długotrwałe ciągi alkoholowe.
Czym jest zespół abstynencyjny?
Kiedy regularnie sięgamy po alkohol, wówczas coraz częstszym zjawiskiem jest pojawianie się objawów zespołu abstynencyjnego. Wówczas prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu może okazać się strzałem w dziesiątkę. Należy mieć świadomość tego, że po pewnym czasie organizm przyzwyczaja się do substancji chemicznych, które są zawarte w napojach alkoholowych. Odstawienie ich sprawia, że procesy metaboliczne ulegają zaburzeniu. Po odstawieniu alkoholu pojawić mogą się następujące objawy: ból głowy, ból mięśni, poty, kołatania serca, osłabienie, nudności, biegunki. W drugiej fazie zespołu abstynencyjnego pojawiają się zaburzenia nastroju. Często pojawiają się napady lękowe, zaburzenia snu, rozdrażnienie, gniew. Jeszcze na początku wcześniej wspomniane objawy trwają od jednego do dwóch dni, jednak w przypadku ostrej fazy może się to wydłużyć nawet do kilku tygodni.
Jak wygląda odwykowe leczenie?
Prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu w pierwszej kolejności zajmuje się szczegółową diagnozą określonego problemu. W praktyce oznacza to, że chora osoba rozmawia z psychologiem, a także ze specjalistami, którzy zajmują się na co dzień terapią uzależnień. Pacjent odpowiada na pytania, często na podstawie starannie przygotowanych testów, które są opracowane na potrzeby diagnozy uzależnienia od alkoholu. Co godne podkreślenia, przeprowadzane są także badania, które mają na celu ustalenie stopnia wyniszczenia organizmu. Opracowywane są niezbędne działania terapeutyczne – niekiedy są one łączone z farmakologicznym leczeniem. Prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu robi wszystko co w jej mocy, aby przywrócić pacjenta do zdrowego stylu życia.
W jaki sposób powinni postępować zdrowiejący alkoholicy?
Osoby po terapii powinni głośno mówić o swoim problemie z przeszłości. Stanowczo odmawiajmy picia alkoholu. Jeśli zajdzie taka potrzeba to odetnijmy się od tych, którzy nas do tego namawiają. Nie kupujmy alkoholu jako prezent, unikajmy nietrzeźwe osoby, nie odwiedzajmy miejsc, które mogą nas zachęcić do spożywania alkoholu. Nie polewajmy napojów wysokoprocentowych innym osobom- może to okazać się zbyt dużą pokusą.