Ile kosztuje psychoterapia indywidualna?

Ile kosztuje psychoterapia indywidualna?

Psychoterapia indywidualna to forma pomocy, z której każdego dnia korzysta wielu ludzi w różnym wieku. Nie ma się temu co dziwić, gdyż terapia okazuje się pomocna w walce z wieloma różnego rodzaju trudnościami. Może stanowić wsparcie lub alternatywę dla farmakoterapii zaburzeń psychicznych i emocjonalnych. Zanim jednak zdecydujemy się na psychoterapię, warto zastanowić się nad tym, z czym ona się właściwie wiąże. W przeciwnym razie bardzo trudno będzie nam w pełni czerpać z tej formy pomocy. 

psycholog Gdynia
psycholog Gdynia

Komu i jak może pomóc terapia indywidualna?

Indywidualna psychoterapia charakteryzuje się przede wszystkim tym, że uczestniczą w niej dwie osoby. Są to: pacjent oraz terapeuta. Oczywiście w przypadku osób nieletnich, w niektórych sesjach może uczestniczyć także opiekun prawny dziecka. Nie sposób nie zauważyć, że psychoterapia stanowi remedium na naprawdę wielu problemów. Z psychoterapii warto skorzystać w szczególności w przypadku zaburzeń psychicznych. Jeżeli borykamy się z depresją, anoreksją czy zaburzeniami lękowymi, psychoterapia naprawdę może nam pomóc. Ponadto, terapia może pomóc także ulgę w przypadku trudności adaptacyjnych. Wreszcie, ta forma pomocy jest dedykowana osobom, które doświadczają lub doświadczały przemocy. Z psychoterapii indywidualnej powinny także skorzystać osoby, które walczą z różnego rodzaju traumami, niekoniecznie z dzieciństwa. Nie ulega jednak wątpliwości, że psychoterapia pomaga w rozwoju osobistym. Warto skorzystać z niej, jeżeli czujemy, że chcemy coś zmienić lub odświeżyć w swoim życiu. Bardzo wiele osób zastanawia się nad tym, czy psychoterapia jest dla nich. Jeżeli czujemy potrzebę udania się po pomoc, po prostu to zróbmy. Nie zastanawiajmy się nad tym, czy nasze problemy są na tyle poważne, aby podjąć pracę terapeutyczną. Nie każdy problem można rozwiązać, ale zawsze można poprawić swoje samopoczucie pomimo trudności. 

Jaka jest cena sesji psychoterapeutycznej?

Ile kosztuje psychoterapia indywidualna?
Ile kosztuje psychoterapia indywidualna? – Linos

Bardzo wiele osób zastanawia się nad tym, jaka jest cena psychoterapii indywidualnej. Ostateczny koszt będzie zależny rzecz jasna od czasu trwania terapii. Im więcej sesji psychoterapeutycznych, tym rzecz jasna wyższa będzie cena. Jeśli więc potrzebna jest nam psychoterapia długoterminowa, która trwać będzie kilka lat, koszty mogą być znaczne. Jaki jest więc koszt jednej sesji psychoterapeutycznej? Co do zasady, cena za jedną sesję wynosi od 100 do nawet 300 złotych. Honorarium za psychoterapię ustalane jest na pierwszym spotkaniu. Przeważnie jednak dany psychoterapeuta zamieszcza cennik na swojej stronie internetowej. Dzięki temu możemy odpowiedzieć sobie na pytanie o to, czy cena nie jest dla nas zbyt wysoka. Niestety, sesje psychoterapeutyczne powinny odbywać się nie rzadziej niż raz w tygodniu, co niesie za sobą spore koszty. Przeważnie za cały miesiąc psychoterapii należy zapłacić kilkaset złotych. Nie sposób nie zauważyć, że sesje psychoterapeutyczne będą droższe, jeżeli prowadzący je specjalista jest doświadczony. Co do zasady, im większe doświadczenie psychoterapeuty https://psychoterpeuta.waw.pl/, tym wyższa cena za sesję. Na tym jednak nie koniec. Wyższe ceny będą mieć także terapeuci, którzy ukończyli więcej niż jedną szkołę psychoterapii. Ponadto, jeżeli psychoterapeuta posiada również doktorat, cena także będzie wyższa. Jeśli zależy nam więc na tym, aby cena była atrakcyjna, warto poszukiwać specjalistów, którzy dopiero co rozpoczynają swoją przygodę z pracą w zawodzie psychoterapeuty. Osoby, które się uczą będą z reguły pobierać nieco mniejsze opłaty. Nie należy liczyć się jednak z tym, że będzie to duża różnica. Ponadto, im większe miasto, tym zazwyczaj wyższa cena za sesję psychoterapeutyczną. Nie ma się temu co dziwić, gdyż koszty życia w dużym mieście są po prostu wyższe niż w mniejszym. Cena wynajęcia gabinetu psychoterapeutycznego w dużym mieście jest więc dość wysoka. 

Na co jeszcze należy zwracać uwagę?

Decydując się na terapię należy nie tylko mieć świadomość kosztów, jakie się z tym wiążą. Warto także zdawać sobie sprawę z tego, że psychoterapia może być prowadzona w różnych nurtach. Największym zainteresowaniem cieszy się psychoterapia w nurcie psychodynamicznym oraz psychoterapia w nurcie poznawczo-behawioralnym. Dość popularna jest także krótkoterminowa terapia skoncentrowana na rozwiązaniach. Ważne jest to, aby wybrać odpowiedni nurt. Jeżeli borykamy się z zaburzeniami osobowości, dość dobrym rozwiązaniem może okazać się terapia schematów lub wspomniana już terapia poznawczo-behawioralna. Jeśli chcemy dogłębnie poznać mechanizmy kierujące naszym zachowaniem, można zdecydować się na psychoterapię psychodynamiczną. Jeśli walczymy z uzależnieniami, warto wybrać specjalistę, który wie jak przebiega leczenie uzależnień. Bardzo ważne jest także to, aby nie oczekiwać od terapeuty czegoś, czego zaoferować nam nie może. Nie oczekujmy więc gotowych porad. Jeśli terapeuta nam ich udziela, jest to błąd. Niezmiernie istotne jest także to, aby nie przekraczać granic w psychoterapii. Niedopuszczalny jest jakikolwiek kontakt z terapeutą poza terapią.