Ile trwa detoks narkotykowy?

Ile trwa detoks narkotykowy?

Narkomania to poważna choroba, która prowadzi do uszkodzenia narządów wewnętrznych, rozwoju zaburzeń neurologicznych i psychicznych oraz prowadzi do degradacji osobowości. Narkoman to osoba uzależniona fizycznie i psychicznie od substancji psychoaktywnych i potrzebująca stopniowego zwiększania ich dawki. Uzależnienie rozwija się bardzo szybko, a osoba sama nie zauważa, w jaki sposób dostaje się do jej sieci. Narkotyki oddziałują na mózg w taki sposób, że osoba, która ich używa przez długi czas, wierzy, że panuje nad sobą i w razie potrzeby może z łatwością zrezygnować z ich przyjmowania.   Jednak tak się nie dzieje, jedynym rozwiązaniem leczenie uzależnień od narkotyków w ośrodku odwykowym.

Z czym wiąże się odstawienie narkotyków?

W zależności od nasilenia uzależnienia od narkotyków abstynencja często prowadzi do objawów odstawienia. Jest to stan, który objawia się u różnych osób po różnych okresach zażywania narkotyków. Korzystając z pomocy ośrodka leczenia narkomanii każda osoba uzależniona może przejść taki proces bez ciężkich objawów, musi jednak chcieć zakończyć przyjmowanie narkotyków i przejść odtruwanie organizmu.

Ile trwa detoks narkotykowy?Trzeba mieć świadomość, że odstawienie następuje zwykle po kilku tygodniach stosowania narkotyków. W tym okresie osoba zwykle uzależnia się i istnieje potrzeba zwiększenia dawki. Ale u osób z pewnymi cechami układu nerwowego objawy odstawienia mogą pojawić się nawet po dwu lub trzykrotnym zażywaniu narkotyków. Odtruwanie organizmu z narkotyków odbywa się w warunkach stacjonarnych w ośrodku leczenia uzależnień od narkotyków, niezależnie od jego rodzaju i czasu stosowania.

Lekarz wybiera niezbędne antidotum, aby zneutralizować działanie narkotyku i zaleca zabieg oczyszczający krew i tkanki organizmu z toksyn. Ile trwa detoks narkotykowy? Najczęściej od 3 do 10 dni, czas ten jest zależny od stanu osoby uzależnionej oraz czasu od przyjęcia ostatniej dawki. Na tym proces wychodzenia z narkotyków nie musi się kończyć, warto skorzystać psychoterapii, która może potrwać kilka miesięcy, ale istnieje większe prawdopodobieństwo nie sięgnięcia już po narkotyki.

Zobacz koniecznie:

Detoksykacja organizmu po stosowaniu narkotyków

W ośrodku odwykowym organizm oczyszczany jest z narkotyków: opiaty, kannabinoidy, psychostymulanty, mieszanki do palenia, halucynogeny. Detoks narkotykowy uwalnia od długotrwałego i bolesnego efektu odstawienia. Pozbycie się euforii, która pojawia się po zażyciu twardych narkotyków (kokaina, heroina, amfetamina), może być niezwykle trudne. Detoks narkotykowy przeprowadzony w dobrym ośrodku leczenia uzależnień od narkotyków jest najważniejszym krokiem, jaki można podjąć w kierunku przywrócenia zdrowia psychicznego i jakości życia.

Jakie objawy może złagodzić detoksykacja organizmu narkomana?

Pierwsze oznaki objawów odstawiennych u narkomana pojawiają się po 8-10 godzinach od ostatniej dawki:

  • Nerwowość i drażliwość
  • Niezdolność do kontrolowania swojego zachowania i emocji
  • Drżenie ciała
  • Obfite ślinienie i łzawienie
  • Zatkanie nosa
  • Zwiększona potliwość.

Po chwili rozszerzone źrenice osoby uzależnionej przestają reagować na światło. Rozpoczynają się silne wymioty. Uzależniony nie może nic jeść. Jeśli narkoman nie przyjmie dawki, wszystkie objawy odstawienia nasilą się i osiągną szczyt intensywności po trzech dniach. Następnie wzrasta ciśnienie krwi, puls przyspiesza i rozwija się biegunka. Ale najbardziej podstawowym i najbardziej bolesnym objawem odstawienia leku jest silny ból kości i stawów, mięśnie się kurczą. Mężczyźni mogą doświadczyć spontanicznego wytrysku podczas odstawienia.

Po wystąpieniu objawów abstynencyjnych „haj” po narkotyku całkowicie zanika, a uzależniony jest zmuszony do zażywania dawki aby pozbyć się cierpienia. Substancje odurzające mają właściwości hamujące neurony, dzięki czemu blokują ból. Po regularnym stosowaniu narkotyków układ nerwowy przyzwyczaja się do takiej pracy, a jego komórki przestają wytwarzać własne substancje uśmierzające ból – endorfiny, które są również odpowiedzialne za uczucie przyjemności i radości. Komórki wszystkich tkanek i narządów zaczynają domagać się dawki narkotyków, odmawiając funkcjonowania bez nich. Zamiast odpowiednich sygnałów mózg otrzymuje sygnały, że organizm cierpi. Tylko detoks organizmu pod okiem lekarzy, pomoże wyjść z nałogu bez ciężkich objawów odstawienia narkotyków.

Na czym polega odtruwanie po narkotykach?

Metody detoksykacji narkomanów mogą się różnić w zależności od rodzaju przyjmowanych środków psychoaktywnych, stopnia odurzenia i ciężkości stanu. Szansa na pomyślny powrót do zdrowia wzrasta, gdy osoba uzależniona jest pod opieką medyczną, a taką zapewnia ośrodek odwykowy dla narkomanów. Lekarze podają pacjentowi płyny chroniąc jego organizm przed odwodnieniem. Jeżeli jest taka potrzeba podczas terapii odwykowej będą podane leki, których działanie jest stale monitorowane przez specjalistów.

Podczas terapii wychodzenia z uzależnienia można poznać historię tych, którzy już przeszli tę ścieżkę walki o czystość, można uczyć się z ich doświadczeń. Proces detoksykacji od narkotyków nie jest tajemnicą zapieczętowaną siedmioma pieczęciami. Eksperci z ośrodka odwykowego są w stanie poprowadzić osobę uzależnioną przez ciemny tunel do światła. Mają wiedzę i doświadczenie, aby przejście było płynne, nie trzeba niepotrzebnie cierpieć i czuć się osamotnionym.