Jak wykryć uzależnienie od komputera?

Problem z wieloma uzależnieniami polega na tym, że trudno jest zauważyć, kiedy hobby stało się czymś więcej i wciągnęło cię. Spędzasz więcej czasu z komputerem niż z ludźmi. Nie ma znaczenia, czy jest to twoja rodzina, twoi przyjaciele, czy przypadkowi ludzie, których spotykasz w centrum handlowym – pierwszym objawem problemu jest to, że spędzasz więcej czasu z bryłą metalu na biurku niż z ludźmi w twoim życiu. Jeśli w Twoim życiu nie ma już żadnych ludzi, ponieważ spędzasz tak dużo czasu w sieci, to naprawdę powinieneś zamknąć przeglądarkę i umówić się na spotkanie z profesjonalistą! Terapia dla osób uzależnionych odbywa się zazwyczaj w ośrodku leczenia i terapii uzależnień.

Charakterystyka uzależnienia

Uzależnienie od Internetu charakteryzuje się nadmiernymi lub słabo kontrolowanymi dążeniami, popędami lub zachowaniami związanymi z korzystaniem z komputera i dostępem do Internetu, które powodują upośledzenie lub cierpienie. Stan ten przyciąga coraz większą uwagę w popularnych mediach. Zaburzenie to występuje na całym świecie, ale głównie w krajach, w których dostęp do komputera i technologii jest powszechny. Początek zaburzeń odnotowuje się w grupie wiekowej późnych dwudziestolatków lub trzydziestolatków, a od pierwszego do problematycznego korzystania z komputera upływa często dekada lub więcej. Uzależnienie od Internetu wiąże się z mierzoną wymiarowo depresją i wskaźnikami izolacji społecznej. Powszechne jest współwystępowanie zaburzeń psychicznych, zwłaszcza zaburzeń nastroju, lęku, kontroli impulsów i używania substancji.

Wyznaczaj granice

Nie potrafisz trzymać się swoich własnych granic. Częścią rozwoju osobistego jest wyznaczanie i utrzymywanie granic, a tak się składa, że większość ludzi zawodzi, jeśli chodzi o uzależnienie. Jeśli mówisz sobie, że będziesz w sieci tylko przez godzinę przed zabawą z dziećmi, a kończysz zostając w sieci aż do pory snu, to znaczy, że masz problem. To oszukiwanie samego siebie jest wyraźną oznaką uzależnienia od Internetu. Kłamanie innym na temat swojego korzystania z komputera – chodzi o okłamywanie innych, zwłaszcza członków rodziny, z którymi być może poczyniłeś ustalenia dotyczące korzystania z komputera. Jeśli czujesz, że nie możesz obyć się bez internetu dłużej niż kilka godzin, to znaczy, że jesteś uzależniony od internetu. “Ale ja zarabiam na życie w sieci!” Zadaj sobie pytanie, czy nie mógłbyś wykonać pracy offline, a następnie zostawić ją komuś innemu do wykonania online – na przykład napisać artykuł na papierze, który asystent lub przyjaciel może wpisać na maszynie i opublikować.

Niebezpieczne uzależnienie

Czy Twój dysk twardy właśnie się zepsuł i kupiłeś zamiennik, mimo że nie stać Cię na czynsz? Jeśli niepokój związany z brakiem sprawnego komputera pochłania pieniądze, które są potrzebne na inne wydatki, wskazuje to na uzależnienie. Rozwiązanie problemu na własną rękę lub przy wsparciu rodziny wymaga, abyś to zrobił, zanim wymknie się on spod kontroli i dojdzie do tego, że będziesz musiał płacić niebotyczne ceny za terapię. Już na początku ustal limity korzystania z komputera. Nie ma sensu próbować zmieniać swoich przyzwyczajeń, jeśli nie zdecydowałeś się na nowe granice. Jak długo od tej pory będziesz korzystać z komputera? Do jakich celów? Najpierw zdecyduj, a potem działaj. Zaangażuj w to swoją rodzinę i przyjaciół. Upewnij się, że Twoja rodzina będzie Cię rozliczać i ograniczać ilość czasu spędzanego w sieci. Wyznacz limit czasowy w godzinach lub minutach i powiedz jasno, że nie ma żadnych wymówek dla przedłużającego się korzystania z sieci; musisz zostać odciągnięty od komputera bez względu na wszystko, gdy skończy się Twój czas. Podaj rodzinie hasła. Po uzyskaniu zgody rodziny lub współlokatora na pomoc, niech zmienią hasła do konta użytkownika komputera, modemu lub routera oraz konta e-mail. Nie używaj komputera do celów rekreacyjnych. Kiedy takie środki nie wystarczą to warto pomyśleć o terapii uzależnień od internetu w ośrodku leczenia uzależnień od internetu, gdzie każdy zainteresowany otrzyma fachową pomoc.

Uzależniająca dopamina

Podobnie jak inne zachowania kompulsywne, takie jak hazard, wielogodzinne surfowanie po Internecie w celu robienia zakupów, przeglądania stron lub grania może wywołać przypływ dopaminy, substancji chemicznej mózgu związanej z przyjemnością. W ten sposób powstaje doświadczenie podobne do narkotycznego haju, które może być bodźcem do rozwoju objawów uzależnienia od Internetu. Taki scenariusz może doprowadzić do wytworzenia się tolerancji, co oznacza, że aby uzyskać ten sam efekt, trzeba spędzać w sieci więcej godzin. To zazwyczaj wskazuje, że istnieje problem z nadużywaniem Internetu i może być trudno przerwać negatywny cykl nadmiernego korzystania z Internetu, który ostatecznie wpływa na inne aspekty życia. Leczenie uzależnienia od Internetu ma na celu zmniejszenie skutków kompulsywnego korzystania z Internetu poprzez połączenie grup wsparcia i doradztwa, które koncentruje się na abstynencji i stopniowym zmniejszaniu korzystania z Internetu w czasie. Całodobowy ośrodek leczenia uzależnień jest miejscem, gdzie można podjąć leczenie uzależnień i wyjść na prostą.