Podologia – co oznacza ten termin?

Podologia jest uznawana za dziedzinę medycyny, nie jest jednak zarejestrowana formalnie jako specjalizacja. Jej rodowód można wyprowadzić zarówno od pedikiurzystki, jak i ortopedów, a podolog jest specjalistą  zajmującym się chorobami stóp oraz stawu skokowo-goleniowego.

Kim jest podolog?

Żeby zostać dyplomowanym podologiem https://satin.pl/zabiegi-podologiczne/badania-histopatologiczne/ nie wystarczy znajomość jednej dziedziny medycyny. Choroby stóp oraz stawu skokowo-goleniowego nie wynikają bowiem z jednej przyczyny, np. uszkodzeń mechanicznych, ale mogą mieć bardzo zróżnicowane podłoże. Podolodzy powinni dysponować wiedzą z zakresu ortopedii oraz chirurgii, dermatologii i diabetologii, a także w technice opatrywania ran oraz zastosowań technik ortopedycznych, czyli ortez lub wkładek ortopedycznych. Podolodzy również często współpracują z lekarzami z wybranych dziedzin, zarówno po, jak i przed postawieniem właściwej diagnozy, przypisują odpowiednie leki lub terapię, a także samodzielnie wykonują zabiegi. Pod stałą opieką podologów są m.in. sportowcy wyczynowi, w tym piłkarze.

Polecamy:

Kiedy możemy potrzebować podologa?

Jedną z przyczyn powstania podologii jako dziedziny medycyny były katastrofalne warunki, w jakich odbywały się zabiegi na stopach przeprowadzane w salonach kosmetycznych przez niechlujnych pedikiurzystki. Niedbałość nierzadko doprowadza do licznych infekcji, wrastania paznokci w palce, a nawet amputacje palców. Przed powstaniem podologii osoby z problemami stóp miały zazwyczaj do wyboru tylko salony kosmetyczne albo ostateczność, czyli chirurga, obecnie podologia oferuje kompleksowe podejście do dolegliwości związanych ze stopami i stawem skokowo-goleniowym, a podolog wykonuje zabiegi samodzielnie lub kieruje pacjenta na leczenie do właściwego specjalisty.

O stopy należy dbać, gdyż są one dla człowieka bardzo ważne, a wszelkie dolegliwości z nimi związane są bardzo uciążliwe i nierzadko nie do zniesienia w codziennym życiu. Tymczasem często nie zauważamy nawet, że coś złego dzieje się z naszymi stopami, a pojawiające się bóle stóp i stawu skokowo-goleniowego przypisujemy zwykłemu przemęczeniu. Wiele schorzeń jest spowodowanych przez choroby stóp i na odwrót, inne choroby mogą powodować stóp schorzenia.

Wizyta u podologa nie powinna być spowodowana jednak obolałymi stopami po codziennym dniu pracy na nogach, czy też nadużywaniem marszobiegów. Taką wizytę zamawiamy wówczas, gdy nie radzimy sobie z codzienną pielęgnacją, czy już podjętym leczeniem stóp albo występują na nich niepokojące zmiany. Wizyty u podologa wymagają haluksy, wrośnięte paznokcie, czy wrodzone wady i zniekształcenia stóp. Dobrze jest również udać się do gabinetu podologa, gdy zaobserwujemy zmiany skórne w rodzaju modzeli, brodawek, wrzodów, czy  uciążliwych odcisków, a także przy pęknięciach na skórze, twardniejącym naskórku, czy przy grzybicy stóp.

Inaczej niestety ma się to zagadnienie w stosunku do chorych na cukrzycę. Taka osoba nie tylko może zasięgać porady podologa, ale wręcz powinna znajdować się pod jego stałą opieką. W takich wypadkach często zresztą zalecają taką opiekę specjaliści diabetycy, gdyż u chorego na cukrzycę dużym ryzykiem jest wystąpienie powikłania choroby o nazwie stopa cukrzycowa.

Również dosyć częstymi problemami ze stopami mogą charakteryzować się takie dolegliwości, jak niepełnosprawność, ograniczenie ruchowe, czy otyłość albo zwyrodnienia kręgosłupa. W ich wypadku chodzi bowiem o to, że nawet przy całkowicie zdrowych stopach nie zawsze takie osoby mogą samodzielnie o nie właściwie zadbać podczas codziennej higieny. Oczywisto

ścią jest również korzystanie z usług podologów przez sportowców, a niektóre z klubów piłkarskich o ustalonej renomie mają takiego rodzaju specjalistów zatrudnionych na etatach.

Czego możemy oczekiwać po wizycie w gabinecie podologicznym?

W przeciwieństwie do gabinetu kosmetycznego, nawet takiego o ustalonej renomie, tutaj możemy oczekiwać podobieństw do wizyty u lekarza. Przede wszystkim zostanie z nami przeprowadzony wywiad lekarski, dotyczący naszego stanu zdrowia, stylu życia oraz nawyków, które mogą być szkodliwe dla naszych stóp. To już oceni oczywiście podolog, a szczerość jest jak najbardziej wskazana. Kolejnym etapem będą oględziny naszych stóp, a może się okazać, że nasze ewentualne schorzenia albo ich widoczny brak uniemożliwią postawienie natychmiastowej diagnozy. Wówczas zlecane są przez podologa specjalistyczne badania i dopiero po uzyskaniu wyników, podolog http://www.spondylus-podologia.pl/uslugi/leczenie-zmian-skornych/elektrokoagulacja-brodawki/ może przystąpić do leczenia albo skierować nas na leczenie do specjalisty takiego, jak chirurg, czy ortopeda.

Często podolog może jednak poprzestać na poradach dotyczących higieny stóp, zalecić kurację domową, wspartą odpowiednimi lekami albo wykonać odpowiednie zabiegi samodzielnie.

Zabiegi, na które możemy liczyć u podologa

  • profesjonalne skracanie paznokci, w tym zabiegi na paznokciach problematycznych, czyli z grzybicą, zgrubiałych albo z widoczną grzybicą;
  • naprawa połamanych i uszkodzonych paznokci;
  • leczniczy pedicure;
  • usuwanie stwardniałego lub zrogowaciałego naskórka, leczenie modzeli i hiperkeratozy;
  • usuwanie uciążliwych odcisków i kurzajek;
  • odciążanie bolesnych miejsc wraz z masażem stóp i podudzi;
  • leczniczy masaż stóp i podudzi.