ciągniki rolnicze w gospodarstwie

Ciągniki rolnicze – ułatwienie życia na wsi

Życie wiejskie ma bez wątpienia swój urok – własne produkty spożywcze, stosunkowo czyste powietrze, las, cisza, swojska kuchnia i  w wielu miejscach zachowane ludowe obrzędy. Wizja wsi z wyobrażeń osób mieszkających w miastach, a rzeczywistość mieszkańców to dwie różne rzeczy. Życie na wsi to przede wszystkim ciężka praca dla osób, które zdecydowały się prowadzić gospodarstwo rolne. Aby praca rolnika była wydajna, musi on dysponować maszynami przeznaczonymi dla rolnictwa.

Kombajn i ciągnik – najpopularniejsze maszyny rolnicze w Polsce

Nowoczesne rolnictwo jest nastawione na coraz lepszą wydajność – rolnik chce uzyskać jak największe plony. Odbiorca produktów rolnych zwraca uwagę na jakość – nie chce żywności przetworzonej, warzyw, do których uprawy było zużywanych zbyt wiele chemii, czy jajek z chowu klatkowego – klient, wymaga żywności zdrowej i smacznej.  Trudno byłoby spełnić oczekiwania klienta bez odpowiedniego sprzętu rolniczego. Kombajn i ciągnik – to w dalszym ciągu najpopularniejsze maszyny rolnicze, bez których rolnik nie wyobraża sobie pracy „w polu”. Nowoczesne maszyny to dobra inwestycyjna decyzja i coraz powszechniejsze zjawisko na polskiej wsi. Nic dziwnego, przecież każdy chce czerpać zyski ze swojej pracy, minimalizują wysiłek w nią włożony i koszty.

Rewolucja maszyn rolniczych

Maszyny rolnicze przechodzą swoistą rewolucję – zwiększa się ich wydajność przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia paliwa, co korzystnie przekłada się na dochody rolników. Poczciwy Ursus ma coraz większą konkurencję. Na rynku maszyn rolniczych pojawiają się nowi gracze oferujący ciągniki i inny sprzęt rolniczy w przystępnych cenach. Premiery najnowszych maszyn rolniczych są tak samo oczekiwane jak wystawy luksusowych samochodów. Na pokazy maszyn dla rolnictwa przychodzi coraz więcej osób. Maszyny rolnicze są już nie tylko funkcjonalne i wydajne, ale także eleganckie. Design zaczyna odgrywać znaczną rolę. Mieszkańcy wsi chcą posługiwać się ciągnikami, których zastosowane zostały różne technologiczne nowości,  jednocześnie wzbudzają zachwyt swoim wyglądem.

Powszechne wykorzystanie ciągnika rolniczego

Rolnicy są zgodni – nikt bez ciągnika nie wyobraża sobie gospodarstwa rolnego. Nowoczesne ciągniki, zwane popularnie traktorami, prezentują się na zewnątrz bardzo okazale i spełniają szereg swoich zadań. Traktory służą do przemieszczania maszyn i urządzeń, które nie posiadają swojego napędu, np.: z siewnika, snopowiązałki. Najczęściej ciągnik służy do  ciągnięcia przyczepy, np.: z owocami, zwierzętami. Dobry ciągnik rolniczy sprawnie przemieszcza się po piaszczystym terenie, jest zwrotny i nie uszkadza plonów. Co raz więcej ciągników jest wyposażonych w kilka funkcji, które ułatwiają pracę osobie prowadzącej pojazd, np.: klimatyzację (niezbędną w upały), nawigację GPS, system automatycznego wyciszenia czy wyciszenie kabiny. Jednak maszyny o tak wysokim standardzie i z wieloma udogodnieniami kosztują ponad 350 tysięcy złotych, co przewyższa zdolność kredytową wielu rolników. Sytuację odrobinę ratują dotacje unijne na modernizację rolnictwa https://www.sklep-rolniczy.waw.pl/, jednak nie rozwiązują całości problemu.

Polski, czy zagraniczny producent?

W Polsce najlepszym i szanowanym producentem ciągników jest Ursus, który dostarczył na polską wieś tysiące ciągników przez wiele lat działania. Ciągniki Ursusa stały się synonimem polskiego sprzętu rolniczego. Obecnie Ursus ma już konkurencję w postaci firm zagranicznych, ale i tak pozostaje niekwestionowanym liderem na polskiej wsi. Dla polskich rolników kupowanie maszyny https://maszyny-rolnicze.waw.pl/ od polskiego producenta jest wyrazem patriotyzmu konsumenckiego i zaufania do marki. Zagraniczni producenci też nie narzekają na brak klientów w Polsce, ponieważ coraz więcej rolnika zwraca uwagę przede wszystkim na atrakcyjność oferty, a nie kraj pochodzenia producenta.  Ciągniki produkcji zagranicznej posiadają instrukcję obsługi w języku polskim. Zagraniczni producenci znakomicie konkurują na polskim rynku. Niektórzy z nich oferują rolnikom dodatkowe korzystne warunki zakupu, np.: niskie raty i wieloletnią gwarancję. Na pytanie, co jest lepszą zakupową decyzję – kupno ciągnika od polskiego producenta, czy postawienie na markę zagraniczną, trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Wiele zależy od oczekiwań rolnika, sytuacji w jego gospodarstwie i możliwości finansowych. Na pewno warto przeczytać oferty producentów i zastanowić się, który ciągnik sprawdzi się w konkretnym gospodarstwie. Decyzja o zakupie ciągnika powinna być przemyślana, ponieważ nie jest to tani sprzęt i jest to inwestycja na wiele lat w rozwój gospodarstwa rolnego.

Rolnik bez ciągnika  wiele nie zrobi. Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie gospodarstwa na wypożyczonym ciągniku lub dzielenie tak ważnego pojazdu z sąsiadem. Gospodarstwo bez ciągnika byłoby niefunkcjonalne. Wiele informacji na temat najlepiej sprzedających się traktorów można przeczytać na portalach rolniczych, gdzie swoje opinie piszą eksperci i użytkownicy. Ich doświadczeniu warto zaufać.