Panele fotowoltaiczne – zarabiaj na słońcu!

Walka ekologów z emisją dwutlenku węgla, a tym samym rosnące ceny prądu sprawiają, że większą uwagę zaczęto przykładać do odnawialnych źródeł energii. Coraz większą popularnością cieszą się systemy fotowoltaiczne, dzięki którym możemy dosłownie czerpać prąd ze słońca. Z pozoru kosztowna inwestycja może się jednak bardzo nam opłacić w dłuższej perspektywie. Dodatkowo, montaż systemów fotowoltaicznych pozwala nam częściowo uniezależnić się energetycznie, dzięki czemu w przypadku awarii prądu nie jesteśmy skazani na brak światła. Systemy fotowoltaiczne mogą pozyskiwać ze słońca zarówno prąd, jak i ciepło, zapewniając nam oszczędności na rachunkach za prąd. Ale jak to jest możliwe?

Zasada działania

Pozyskiwanie prądu ze słońca opiera się na bardzo prostej zasadzie. Promieniowanie słoneczne UV uderza w ogniwo fotowoltaiczne, które zbudowane jest z dwóch krzemowych płytek – jedna o potencjale dodatnim (+), druga o potencjale ujemnym (-). Pomiędzy tymi dwoma płytkami znajduje się tak zwana bariera potencjałów, czyli pole elektryczne. W momencie padania na ogniwo fotowoltaiczne promieni słonecznych, promieniowanie zostaje pochłonięte, co z kolei powoduje wybicie elektronów z ich miejsc. Swobodny ruch tych cząsteczek przyjęło nazywać się przepływem prądu. Systemy fotowoltaiczne wytwarzają jednak prąd stały i aby móc z niego korzystać, musimy zamienić go na prąd zmienny poprzez inwerter – to urządzenie pozwoli dostosować prąd to takiego napięcia oraz częstotliwości, jakie mamy w gniazdku elektrycznym.

Polecamy do instalacji fotowoltaiki :

 

 

Kupno paneli słonecznych

Sprzedaż systemów fotowoltaicznych to wciąż rosnący rynek, na którym jednak znajdziemy wielu producentów. W pierwszej kolejności musimy wziąć pod uwagę kilka istotnych parametrów, jakimi są sprawność oraz moc. Sprawność przeważnie podana jest w procentach, a jej zakres zazwyczaj wynosi od 13 do 14 procent. Sprawność określa nam ile procent pobranego promieniowania słonecznego zostanie przekształcone w prąd. Drugi parametr oznacza z kolei ile mocy jesteśmy w stanie wyprodukować z naszych paneli fotowoltaicznych. Sprzedaż systemów fotowoltaicznych zaczyna się od mocy 250 W, jednak taka moc jest stanowczo za mała, abyśmy mogli cieszyć się zyskami. Duże znaczenie ma też spadek mocy, który deklarowany jest przez producenta. Najlepsze z paneli posiadają spadek mocy do 0.5% w skali roku.

Montaż systemów fotowoltaicznych

Gdy już transakcja sprzedaży systemów fotowoltaicznych została zakończona, czas zająć się montażem. Montaż systemów fotowoltaicznych to często dość trudny orzech do zgryzienia. Aby poprawnie zamontować nasze panele fotowoltaiczne, musimy dobrać dla nich odpowiednie miejsce. Ogniwa powinny być skierowane w takim kierunku, aby pochłaniały jak najwięcej promieniowania słonecznego. Aby uzyskać 1kW mocy, należy zarezerwować sobie około 7 metrów kwadratowych miejsca. Najczęściej montaż systemów fotowoltaicznych wykonuje się na dachu, aby nie marnować przestrzeni znajdującej się na działce. W celu uniknięcia kosztownych pomyłek oraz niebezpiecznych sytuacji podczas montażu, warto skorzystać również z usług profesjonalnych firm, które świadczą usługi montażu systemów fotowoltaicznych. Będzie to najbezpieczniejsza opcja, jeżeli nie posiadasz odpowiedniej wiedzy. Na bezpieczeństwie nie powinno się oszczędzać.

Sprzedawanie nadwyżek energii

Jeżeli nasza instalacja fotowoltaiczna wyprodukuje nadwyżkę energii, trafi ona do pobliskich osób w miejsce energii z sieci. W zamian będziemy mogli odebrać tę energię w innym okresie, w którym mamy niedobór energii elektrycznej produkowanej ze słońca – na przykład zimą. Jest jednak pewien haczyk. Za tak odebraną energię będziemy musieli zapłacić od 20 do 30 procent normalnej ceny za prąd. Cała transakcja przypomina więc magazynowanie energii, lecz ze stratami na poziomie 20 – 30 procent. Najbardziej optymalnie byłoby, gdyby panele fotowoltaiczne pokrywały nam całe zapotrzebowanie na prąd. Jednak ze względu na to, że poziom nasłonecznienia się zmienia, jest to bardzo dobra opcja, dzięki której montaż systemów fotowoltaicznych pozwala nam skutecznie obniżyć rachunki za prąd nawet zimą.

Czy to się opłaca?

W obliczu rosnących cen prądu i dużego nacisku na ekologię, sprzedaż systemów fotowoltaicznychzyskuje coraz większy udział w rynku. Inwestycja w systemy fotowoltaiczne to kwota rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Kwota ta wydaje się być ogromna, a inwestycja nieopłacalna, jednak wielokrotne testy oraz obliczenia pokazują, że po kilku – kilkunastu latach inwestycja zaczyna przynosić realne zyski. Brak uzależnienia od dostawcy prądu oraz cennika pozwala realnie zaoszczędzić na wydatkach. Dodatkowo, dopłaty do systemów fotowoltaicznych czynią tę inwestycję jeszcze tańszą, a możliwość sprzedawania nadwyżek energii jeszcze tylko przyspiesza proces uzyskiwania zysków. Sprawia to, że montaż systemów fotowoltaicznych jest opłacalny, lecz jest to inwestycja długoterminowa. Należy mieć na uwadze, że ta technologia jest prężnie rozwijana, dzięki czemu ceny systemów fotowoltaicznych sukcesywnie spadają.