Jak leczyć uzależnienie od leków psychotropowych

Jak leczyć uzależnienie od leków psychotropowych

Jak leczyć uzależnienie od leków psychotropowych – we współczesnym świecie coraz więcej osób ma diagnozowane różnego rodzaju zaburzenia psychiczne. Oczywiście mogą być te zaburzenia dość zróżnicowane, ponieważ psychologia ludzka jest skomplikowana. Zdecydowanie największy wzrost zauważamy, jeżeli chodzi o przypadki depresji, która to jest nazywana chorobą dwudziestego pierwszego wieku.

Oczywiście może być kilka przyczyn tego, że depresję diagnozuje się tak często. Chociażby możemy tutaj zwrócić uwagę na to, że zarówno świadomość społeczna odnośnie do depresji jest dużo większa, jak i diagnostyka tej choroby i jej wykrywanie mogą mieć znaczenie. Nie ma jednak wątpliwości, że wiele czynników zewnętrznych, takich jak stres, może mieć olbrzymi wpływ.

W niektórych przypadkach w walce z depresją wystarczy zwykła psychoterapia, ale bardzo często, musi być to również psychoterapia, która jest wspomagana farmakologicznie. Wiele innych schorzeń i zaburzeń psychicznych, również jest leczonych z użyciem środków psychotropowych. Czasami niestety zdarza się, że osoby, które zażywają takie leki, się od nich uzależniają. Przyjrzyjmy się temu w jaki sposób i dlaczego w ogóle, powstaje uzależnienie od leków psychotropowych oraz w jaki sposób możemy je leczyć.

Czy leki psychotropowe są niebezpieczne oraz uzależniające?

Oczywiście, kiedy słyszymy o tym, że są osoby uzależnione na przykład od leków psychotropowych, to od razu nasuwa nam się na myśl, że może niekoniecznie trzeba w ogóle je stosować. Jak się okazuje wszystkie leki, które są dopuszczone do użytku medycznego (w tym i leki psychotropowe), są testowane i w wielu przypadkach, jest określane, czy dany lek może powodować uzależnienie https://prywatny-osrodek-uzaleznien.pl/. W przypadku leków psychotropowych, jeżeli leki te są zażywane w odpowiednich dawkach i pod kontrolą lekarską, nie wykazano tego, aby człowiek się od nich uzależniał, czy to psychicznie, czy to fizycznie. Jednak często zdarza się, że ludzie leki psychotropowe zażywają na własną rękę, lub na przykład samodzielnie zwiększają dawki, co niestety już może prowadzić do uzależnienia się od tego leku.

Dlaczego leki psychotropowe uzależniają?

Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na fakt, że leki psychotropowe są to leki, które potrafią przenikać barierę krew-mózg. Oddziałują one najczęściej na różnego rodzaju receptory i neuroprzekaźniki w naszym mózgu i regulują poziom wielu neurotransmiterów, czyli na przykład dopaminy, noradrenaliny i tym podobne. Środki te, innymi słowy, działają jako swego rodzaju regulatory i na przykład, w przypadku leczenia depresji, ustalają taki stan równowagi tych neuroprzekaźników, które automatycznie poprawiają samopoczucie, powodują, że zaczynamy bardziej pozytywnie myśleć i bardziej chce się nam żyć. Jest to oczywiście efekt bardzo pozytywny. Często ludzie uzależniają się od leków między innymi przez to, że właśnie te leki tak działają, czyli jest pewnego rodzaju związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy działaniem leku a tym, że może mieć on wpływ na rozwinięcie się uzależnienia. Oczywiście jak wspomniano, aby uzależnienie powstało, muszą być również obecne inne czynniki, czyli na przykład niekontrolowane zwiększanie dawek, lub zażywanie leków przez zbyt długi okres i poza kontrolą lekarską.

Czy można leczyć uzależnienie od środków psychotropowych?

Jak leczyć uzależnienie od leków psychotropowych
Jak leczyć uzależnienie od leków psychotropowych

Jak każde uzależnienie, leczenie uzależnień od leków, w tym leków psychotropowych, jest oczywiście możliwe, jednak trzeba tutaj powiedzieć, że zwykły odwyk lekowy (chodzi tutaj o odwyk od leków psychotropowych) zazwyczaj nie jest tutaj możliwy. Leczenie uzależnień od środków psychotropowych jest zdecydowanie trudniejsze niż leczenie innych uzależnień, chociażby z tego powodu, że bardzo często osoba uzależniona od danego ośrodka, pomimo tego, że musi leczyć uzależnienie od tej substancji, musi też tę substancję zażywać. Dlatego dla tych osób są zakładane specjalne ośrodki odwykowe, gdzie terapia uzależnień, jest skierowana bezpośrednio do nich. Osoby, które leczą się na depresję, nie mogą tak naprawdę z dnia na dzień odstawić leków, ponieważ prawdopodobieństwo wystąpienia ostrego epizodu depresyjnego jest bardzo wysokie, a w tego typu sytuacjach, na przykład jest dużo wyższe prawdopodobieństwo samobójstwa. Jeżeli mamy w rodzinie bliskich, których podejrzewamy lub jesteśmy pewni, że są to osoby uzależnione od środków psychotropowych, to musimy tak naprawdę skierować taką osobę, do specjalnego zakładu leczenia uzależnień od środków psychotropowych, gdzie terapie odwykowe są planowane z uwzględnieniem dalszego leczenia schorzenia psychicznego. W takim ośrodku leczenia uzależnień od leków jest przede wszystkim stale obecny lekarz oraz psycholog lub psychiatra, którzy oceniając ogólny stan zdrowia chorego, zarówno z punktu widzenia jego zaburzeń psychicznych, czyli leczonej depresji, jak i tego, jaki jest stopień jego uzależnienia od środków psychotropowych, dobierają odpowiednią drogę terapii. Ludzie różnie uzależniają się od leków. Są osoby, które uzależniają się psychicznie od środków psychotropowych, są również osoby, które mogą wykazywać efekty uzależnienia fizycznego, a nierzadkie są przypadki, kiedy są osoby, które wykazują obydwa te symptomy i tego typu leczenie jest oczywiście najtrudniejsze.