Fotowoltaika

Fotowoltaika

Fotowoltaika to jedno z tych rozwiązań, na które decyduje się coraz większa liczba osób. Jest to jednak jak najbardziej zrozumiałe, jeśli weźmiemy pod uwagę, jak dużych oszczędności możemy oczekiwać. Niewiele osób ma świadomość tego, z jakich podzespołów składa się cały system. Warto zapoznać się z podstawami w tej dziedzinie, aby nie popełniać błędów podczas inwestowania w tę technologię.

Czym jest fotowoltaika i w jaki sposób działa? Z jakich komponentów składa się instalacja fotowoltaiczna? W jaki sposób dobrać moc instalacji fotowoltaicznej? Czy inwestycja w fotowoltaikę jest opłacalna? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników. 

Czym jest fotowoltaika i w jaki sposób działa?

Gdybyśmy zdecydowali się na to, by zdefiniować fotowoltaikę, wówczas moglibyśmy rzec, że jest to jeden z popularniejszych sposobów na przetwarzanie energii ze słońca na energię elektryczną, czyli taką, która znajduje się w naszych gniazdkach. Wbrew pozorom proces ten nie należy do najbardziej skomplikowanych. Otóż panele fotowoltaiczne są odpowiedzialne za przekształcanie promieniowania słonecznego na prąd stały. W dalszej kolejności inwerter zamienia to na prąd przemienny. Konsekwencją tego jest możliwość wykorzystywania energii słonecznej do zasilania urządzeń, które znajdują się w naszym mieszkaniu. Warto mieć świadomość tego, że fotowoltaika jak najbardziej jest opłacalna pod względem finansowym i środowiskowym. Jest to jeden ze skuteczniejszych sposobów na ochronę gospodarstwa domowego przed podwyżkami cen prądu, które niestety są dość częste i znaczące. Jeśli połączymy fotowoltaikę razem z magazynem energii, wówczas istnieje możliwość zyskania niemalże całkowitej niezależności. Samo wytwarzanie prądu stałego jest możliwe dzięki półprzewodnikowi. Związane jest to z ogniwami krzemowymi, w których dochodzi do zjawiska fotowoltaicznego – energia przekształcana jest w elektryczny ładunek.

Polecamy uwadze:

Z jakich komponentów składa się instalacja fotowoltaiczna?

Fotowoltaika
Fotowoltaika

Następną kwestią, którą należy poruszyć, jest budowa instalacji fotowoltaicznej. Otóż składa się ona z następujących podzespołów: moduły fotowoltaiczne (zwane również panelami fotowoltaicznymi), inwertery, mikroinwertery, przewody, konstrukcja montażowa, magazyny energii (jest to opcjonalne rozwiązanie, które umożliwia uzyskanie niezależności energetycznej). Fotowoltaika wbrew pozorom nie jest czymś skomplikowanym. Każdy ze wcześniej wymienionych elementów odgrywa bardzo istotną rolę. Przykładowo panele fotowoltaiczne są odpowiedzialne za pobieranie energii z promieni słonecznych, jak również za wytwarzanie energii elektrycznej. Można je zamontować zarówno na gruncie, jak i na ścianie budynku bądź na dachu – w zależności od indywidualnych preferencji i dostępności do promieni słonecznych. Inwerter natomiast odpowiada za przekształcenie prądu z paneli na prąd, który znajduje się w gniazdkach. 

W jaki sposób dobrać moc instalacji fotowoltaicznej?

Fotowoltaika to rozwiązanie, które umożliwia wytwarzanie energii elektrycznej z energii słonecznej. Część konsumentów może mieć jednak wątpliwości w zakresie tego, jak optymalnie dobrać moc instalacji. Warto zastanowić się nad tym, ile paneli jesteśmy w stanie zmieścić na dachu. Dlaczego jest to tak istotne? Przede wszystkim każdy kolejny moduł jest tańszy, bowiem ich podłączenie nie jest problemem dla profesjonalnych instalatorów. Przyszła rozbudowa jest niestety problematyczna i kłopotliwa. Na większych instalacjach jesteśmy w stanie nie tylko ograniczyć rachunki, ale również zarobić. Co więcej, instalacja na całym dachu wygląda bardzo estetycznie. W praktyce zatem obliczenia mają ograniczoną wartość – nie każda decyzja powinna być oparta na liczbach. Jeśli jednak zależy nam na jej wyliczeniu, to roczne zużycie energii w kWh dzielimy przez 450. 

Zobacz koniecznie:

Czy inwestycja w fotowoltaikę jest opłacalna?

Pozostaje jeszcze jedno, ostatnie pytanie- czy fotowoltaika jest tak opłacalna, jak byśmy sobie tego życzyli? Jak najbardziej inwestycja ta może okazać się rozsądna. Składa się na to kilka istotnych czynników. Przede wszystkim rozwiązanie to w Polsce jest uznawane za bardzo wydajne. Nawet niskobudżetowe komponenty będą nam towarzyszyć długi okres czasu. Weźmy również pod uwagę to, że ceny prądu dynamicznie wzrastają i nic nie wskazuje na to, że takie zjawisko ulegnie zmianie. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że opłacalność jest jednak zależna od kilku czynników, jak chociażby nachylenie dachu, nasłonecznienie, autokonsumpcja. Im lepsze posiadamy jednak warunki, tym więcej jesteśmy w stanie zyskać. Fotowoltaika może okazać się opłacalna nawet wtedy, gdy nie możemy liczyć na dotacje- w końcu będzie ona pracować przynajmniej 25 lat, a to bardzo szeroki okres czasu. Godne uwagi jest montowanie paneli na dachu w kierunku wschodnim, południowym i zachodnim. Co ciekawe, nachylenie dachu nie ma większego znaczenia.