Ocieplanie dachów

Ocieplanie dachów

Ocieplanie dachów – co powinniśmy wiedzieć przed rozpoczęciem prac? Badania wykazały, że nawet 25% ciepła może wydostawać się dachem. Właśnie z tego powodu konieczne jest odpowiednie ocieplenie dachu. Istnieje wiele metod, które różnią się od siebie drobnymi niuansami – ostateczny wybór powinien być poparty naszymi dogłębnymi analizami.

O jakich przepisach budowlanych należy pamiętać? Jakie rodzaje ocieplania dachu możemy wyróżnić? Ile może kosztować nas ocieplanie dachu? O czym należy pamiętać przed ocieplaniem dachu? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości 

O jakich przepisach budowlanych należy pamiętać?

Zanim zdecydujemy się na ocieplenie dachu, w pierwszej kolejności powinniśmy zgłosić to do odpowiedniego urzędu. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że takie czynności w przypadku budynków niższych niż 25 metrów nie wymagają żadnego pozwolenia. Wówczas kluczowe jest jedynie zgłoszenie wniosku z zamiarem wykonania ocieplenia do starostwa. Co w takowym powinno się zawierać? Przede wszystkim zakres prac, jak również metoda, na którą się zdecydujemy. We wniosku należy zawrzeć datę rozpoczęcia robót dociepleniowych. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że złożenie wniosku powinno nastąpić na około 30 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia prac. W sytuacji, gdy wysokość budynku przekracza 25 metrów, to pozwolenie na budowę jest niezbędne. Co ciekawe, nieco odmiennie traktowane jest ocieplanie za pośrednictwem celulozy- nadmuchuje się ją na powierzchnię stropu pod pokryciem dachowym. Nie wykracza poza obrys budynku, w konsekwencji czynności traktowane są jako tradycyjne remonty. Jeśli chcemy rozpocząć prace remontowe, w pierwszej kolejności zgłaszamy wykonywane roboty. 

Jakie rodzaje ocieplania dachu możemy wyróżnić?

Nie da się ukryć, że ocieplanie dachu w Małopolsce to bardzo ważna czynność. Powinien on wykazywać się satysfakcjonującym współczynnikiem przenikania ciepła. Za odpowiednią wartość uznaje się taką, która nie przekracza 0,25 W na metr kwadratowy. Jeśli weźmiemy pod uwagę grubość ocieplenia, to w tym przypadku nie ma konkretnych i jednoznacznych zaleceń. Dużo zależy bowiem od tego, jaki materiał zostanie zastosowany do ocieplania. Na dzień dzisiejszy wybór jest bardzo szeroki. Zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i tych internetowych znajdziemy chociażby styropian, poliuretan czy też wełnę mineralną. W praktyce nie jest to koniec możliwości, które są dostępne. Dach jesteśmy w stanie ocieplić również za pośrednictwem folii termoizolacyjnej, płyt drzewno-magnezytowych, a także polistyrenu ekstrudowanego. Wybór zależny jest przede wszystkim od naszych indywidualnych preferencji, a także od tego, jakim kapitałem dysponujemy. 

Ile może kosztować nas ocieplanie dachu?

Ocieplanie dachów
Ocieplanie dachów

Kolejna kwestia, która z pewnością interesuje czytelników, to aspekt cenowy. Trudno jest jednoznacznie wskazać wartości, ile może kosztować ocieplanie dachu https://www.ocieplanie-dachow.waw.pl/, bowiem jest to zależne od wielu czynników, jak chociażby wybrana technologia, materiał, powierzchnia dachu i jego budowa. Jaki może być jednak orientacyjny koszt takiego przedsięwzięcia? Jeśli zdecydujemy się na ocieplanie dachu za pośrednictwem pianki, wówczas za metr kwadratowy zapłacimy od 50 do 70 zł. Wbrew pozorom nie są to wysokie koszty, jeśli weźmiemy pod uwagę, jak wiele zalet takiego rozwiązania możemy wyróżnić. Nieco inaczej prezentuje się to w przypadku ocieplania dachu styropianem- należy liczyć się z wydatkami rzędu 60-75 zł za metr kwadratowy. Co, jeśli wybierzemy ocieplenie dachu za pomocą styropianu? Otóż koszt wyniesie nas od 30 do 40 zł za metr kwadratowy. Jest to zatem jedna z najtańszych możliwości. Jeszcze mniej zapłacimy za ocieplenie dachu styropapą, bowiem cena za metr kwadratowy oscyluje w granicach 20 zł za metr kwadratowy. Wiele osób podważa wątpliwości skuteczność takiego rozwiązania- pozostawia wiele do życzenia. Z pewnością istnieją metody, które są znacznie korzystniejsze. 

O czym należy pamiętać przed ocieplaniem dachu?

Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę z tego, że ocieplanie dachu https://ocieplanie-dachow.com.pl/ to przede wszystkim konieczność, a nie wybór. Jak to jest możliwe? Otóż dach budynku to jeden z tych elementów konstrukcji, który narażony jest na zewnętrzne wpływy. Jest to jednocześnie część, przez którą przenoszona jest stosunkowo duża ilość energii cieplnej. Właśnie z tego powodu powinniśmy zadbać o satysfakcjonującą izolację termiczną. W ten sposób zapobiegniemy sytuacji, w której ciepło ucieka zimą, a chłód- latem. Ma to bezpośredni wpływ na zmniejszenie comiesięcznych rachunków za ogrzewanie. Pamiętajmy jednak, że nie możemy od tak przystąpić sobie do ocieplania dachu. Takie prace regulowane są bowiem przez przepisy budowlane. Co więcej, takie czynności powinny być wykonane przed rozpoczęciem się okresu zimowego- najlepiej na początku jesieni. Zanim rozpoczniemy czynności właściwe, sprawdźmy stan pokrycia dachowego. W sytuacji uszkodzeń bądź pęknięć należy dokonać w pierwszej kolejności niezbędnych napraw.