Sodowanie – jaka soda
Sodowanie – jaka soda: przygotowanie różnego rodzaju elementów przed na przykład malowaniem, lakierowaniem, czy przed innego rodzaju wykończeniowymi pracami, wiąże się bardzo często z wykorzystaniem metody tak zwanego piaskowania. Metoda piaskowania ma jednak swoje wady, dlatego istnieje szereg metod do piaskowania pokrewnych, czyli na przykład szkiełkowanie lub sodowanie.
Szczególnie to ostatnie stało się bardzo popularne, ponieważ jest to metoda bardzo dobra. Mówiąc, że jest to metoda bardzo dobra, mamy na myśli przede wszystkim to, że ma ona bardzo szeroki wachlarz zastosowań, jest to metoda, która naprawdę bardzo może nam ułatwić pracę, a dodatkowo jest to metoda, która nazwijmy to wprost, może wybaczyć wiele błędów osobie, która powiedzmy to wprost, jest na przykład początkująca. Jednak jest również metoda, która ma swoje wymagania. Nie wystarczy po prostu kupić sobie kompresor i byle jaką sodę po to, aby móc sodować na przykład karoserię samochodu, ramy rowerowe czy na przykład zabytkowe drewno. Powiedzmy sobie zatem nieco o technologii sodowania.
Czym jest sodowanie?
Powiemy sobie najpierw o tym, czym właściwie jest sodowanie, tak dla pewności, aby osoby, które na przykład są kompletnie zielone w temacie piaskowania, szkiełkowania i sodowania, wiedziały o czym tak naprawdę mówimy. Sodowanie jest pokrewną piaskowania. Innymi słowy w sodowaniu jest ścierniwem soda. W naszym procesie jest to materiał, który uderzając w powierzchnię obrabianego elementu, dokonuje na przykład zrywania starych powłok. Wykorzystujemy do sodowania specjalne dysze. Warto tutaj wspomnieć, że dysze wykorzystywane do sodowania, będą oczywiście inne niż te wykorzystywane do piaskowania lub do szkiełkowania (będą też droższe). Mieszanina sody ze sprężonym powietrzem pod bardzo dużym ciśnieniem, wylatuje przez cienką dysze, nabiera olbrzymiej prędkości (w niektórych urządzeniach do sodowania, jest to nawet ponad 900 km na godzinę, czyli nieco poniżej bariery dźwięku) i uderzając w powierzchnię ją oczyszcza. Warto jest powiedzieć, że sodowanie jest to metoda mechaniczno-chemiczna. Soda jako taka jest miękka, ale przy tak dużej prędkości potrafi odrywać luźne elementy, na przykład starej farby, natomiast dodatkowo soda jest to związek chemiczny dość aktywny chemicznie, dlatego wchodzi w reakcję z zaburzeniami i powoduje ich czyszczenie. Sodowanie ma tę zaletę, że jest to metoda, która jest niezwykle delikatna w porównaniu do piaskowania oraz do szkiełkowania. Dzięki temu możemy na przykład bezpiecznie sodować drewno czy na przykład karoserię samochodu, ale bez konieczności na przykład zabezpieczenia takich elementów jak uszczelki szyb, same szyby, czy różnego rodzaju plastiki, ponieważ ta technologia nie spowoduje ich uszkodzenia. Piaskowanie lub szkiełkowanie wymaga zabezpieczenia takich elementów, bądź wręcz ich demontażu, ponieważ możemy je uszkodzić.
Jaką sodę trzeba wykorzystywać w sodowaniu?
Musimy sobie powiedzieć chyba o najważniejszym elemencie sodowania, czyli o tym, jaką sodę powinniśmy stosować. Nie wystarczy oczywiście kupić byle jakiej sody. Nie mówimy nawet tutaj o sodzie spożywczej, której koszt byłby naprawdę dość wysoki. Musimy kupić specjalistyczną sodę do sodowania. Ona musi spełniać odpowiednie parametry. Przede wszystkim musi mieć odpowiednią czystość, musi mieć odpowiednią gramaturę, a dodatkowo musi mieć odpowiednią wilgotność. Musimy sobie powiedzieć, że ta metoda, a mianowicie metoda sodowania, jest bardzo czuła na wilgoć. Soda jako taka jest materiałem silnie higroskopijnym. Jeżeli do takiej sody, którą kupimy dostałoby się chociaż odrobinę wilgoci, nawet w postaci pary wodnej, to soda będzie tą wilgoć wiązała, będzie też z nią reagować, przez co jej użycie będzie praktycznie niemożliwe. Dlatego jeżeli kupujemy sodę, musi być to soda z pewnego źródła. Jest to bardzo ważne ponieważ soda do sodowania jest dość droga. Tona takiego ścierniwa może kosztować nawet 4000 zł, dlatego lepiej jest być pewnym, że kupimy sodę o sprawdzonej jakości od sprawdzonego dostawcy, ponieważ inaczej możemy naciąć się na koszty. Jeżeli kupimy na przykład sodę zawilgoconą, to będzie nam bardzo trudno wytłumaczyć, u osoby która nam tą sodę sprzedała, że nie została ona zawilgocona już dopiero u nas.
Układ sodowania
Musimy sobie coś powiedzieć o tym, że soda chociaż będzie kupiona dobrej jakości i będzie sucha, to niestety może zostać zanieczyszczona wilgocią nawet w samym układzie, który będzie sodę natryskiwał. Z tego to powodu musimy sobie kupić przede wszystkim odpowiedni kompresor, odpowiednie przewody i do tego wszystkiego zamontować najczęściej dodatkową dodatkową instalację, która będzie odpowiedzialna za to, aby z całego tego układu pozbywać się wilgoci, która na przykład będzie zawarta w samym powietrzu. Kompresory mają to do siebie, że kiedy sprężają powietrze, to wówczas może się tam skraplać woda i ta woda, razem z tym powietrzem pod wysokim ciśnieniem, może się dostawać do całego układu. Będziemy sobie sodowali, a tymczasem soda z czasem, będzie zalepiać i niszczyć dysze, które również nie są tanie.