Gotowy klej do płytek

Gotowy klej do płytek

Do wykończenia ścian, podłóg i sufitów wykorzystuje się wiele nowoczesnych wykładzin. Stosuje się je zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Gotowy klej do płytek musi być prawidłowo dobrany pod dany rodzaj płytki, aby glazura była wytrzymała, nie pękała i nie przebarwiała się. Jaki klej do płytek wybrać?

Od czego zależy wybór odpowiedniego kleju do płytek?

Ważne jest przede wszystkim miejsce przyklejenia okładziny. Kleje do aplikowania na zewnątrz budynku mają inne właściwości od tych do użytku wewnętrznego. Kolejną istotną kwestią jest to, czy płytki przyklejane są w pionie, czy poziomie. Nie bez znaczenia jest też stan podłoża, to, czy jest ono stabilne, równe, chłonne i jaki ma stopień przyczepności. Ostatnią kwestią, na jaką trzeba zwrócić uwagę, jest sam rodzaj płytek, czyli ich wielkość i stopień nasiąkliwości. Wybierając gotowy klej do płytek, należy wziąć pod uwagę wszystkie powyższe kryteria, chcąc uniknąć problemów, które mogą pojawić się w przyszłości. Wybranie nieodpowiedniego czy słabej jakości kleju, może bowiem doprowadzić do pękania i odpadania płytek ze ściany.

Klej do płytek ceramicznych i kamiennych

Do układania płytek ceramicznych i kamiennych zalecane są kleje dyspersyjne. Możemy po nie sięgnąć jednakowo w przypadku ścian wewnętrznych czy też zadaszonych ścian zewnętrznych. Takie produkty są gotowe do użytku, dostępne w formie zmieszanej we wiadrze. Kleje dyspersyjne charakteryzują się wysoką elastycznością, są podatne na odkształcenia, przez co zmniejsza się ryzyko pęknięć. Taki produkt może schnąć nawet kilka dni, w zależności od panujących warunków. Można je aplikować na podłogi, jednak należy mieć to na uwadze. Tego rodzaju preparaty nie są zalecane w przypadku niezadaszonych ścian zewnętrznych, podłogi w łazience czy kabin prysznicowych.

Klej do płytek dekoracyjnych gipsowych

Płytki gipsowe kładzie się zazwyczaj przy wykorzystaniu kleju dyspersyjnego. Ma on znakomitą przyczepność do płytek gipsowych, a ponadto nadaje się do wnętrz, jak i zadaszonych ścian zewnętrznych. Można go nakładać pacą zębatą, dzięki czemu szybko się wiąże i wysycha. W przypadku miejsc narażonych na częste zalewanie wodą do płytek gipsowych można też zastosować klej cementowy.

Klej do płytek cementowych i betonowych

Płytki cementowe i betonowe możemy skuteczne przykleić do ściany, sięgając po klej dyspersyjny. Gotowy klej do płytek ma doskonałą przyczepność do płyt betonowych i cementowych, a także wysoką elastyczność. W przypadku tego produktu można również bez trudu pozbyć się wszelkich zabrudzeń, przy pomocy wody. Klej cementowy sprawdzi się natomiast w miejscach narażonych na długotrwałe działanie wody.

Jaki klej do płytek na ogrzewanie podłogowe?

Gotowy klej do płytek
Gotowy klej do płytek

Dla wielu osób problematyczne okazuje się klejenie płytek, pod którymi znajduje się ogrzewanie podłogowe. Takie podłoże będzie ulegało naprężeniem termicznym, jak i odkształceniom. Jest to skutek działania zmiennych temperatur i różnej rozszerzalności liniowej związanych ze sobą materiałów. Właśnie dlatego do ogrzewania podłogowego sprawdzi się produkt o podwyższonych parametrach elastyczności. Na podłogę z takim ogrzewaniem kładzie się zazwyczaj materiały o wysokiej przewodności cieplnej, a więc gres, terakotę czy naturalny kamień. Taka powierzchnia nieustannie ulega zmiennym czynnikom termicznym. Po włączeniu ogrzewania magazynuje ciepło, które promieniuje do wnętrza, natomiast po przykręceniu ogrzewania stygnie. Z tego względu do klejenia płytek na ogrzewanie podłogowe zalecane są kleje odkształcalne, które przeciwdziałają możliwym uszkodzeniom oraz pęknięciom, także przy nagłych zmianach temperatur. Najlepsze do tego celu będą produkty płynnowarstwowe, pozwalające na bezpustkowe wyklejanie okładzin ceramicznych. Warto więc sięgnąć po wysokoelastyczny gotowy klej do płytek.

Gotowe kleje do płytek – wydajność

Istotnym czynnikiem, od którego zależy zużycie kleju, jest format płytek. Płytki o większej powierzchni i sporej wadze, potrzebują grubszej warstwy kleju. Wydajność produkty przeznaczonego do płytek większego rozmiaru będzie wyższa, aniżeli do mniejszych płytek. Co ważne, to właśnie do wielkości płytek dobieramy też pacę z odpowiednio długimi ząbkami, którą rozprowadzamy klej na powierzchni oraz spodzie płytki.

  • bok płytek do 10 cm- paca o ząbkach długości 6 mm,
  • bok płytek o długości 10-20 cm- paca o ząbkach długości 6 mm,
  • bo płytek o długości 20-30 cm- paca o ząbkach długości 10 mm,
  • bok płytek o długości powyżej 30 cm- paca o ząbkach 12-15 mm.

Wydajność gotowego kleju do płytek wynosi średnio 1,5 kg przy grubości warstwy 1-2 mm.

Układanie płytek – o czym należy pamiętać?

Cały proces zaczynamy od badania nośności podłoża. Do tego celu możemy wykorzystać ostre narzędzie, zarysowując powierzchnię ściany. Pukamy ją również, aby sprawdzić, czy jest ona na stałe związana z podkładem. Przed rozpoczęciem klejenia płytek musimy też dobrze przygotować powierzchnię. Musi być ona oczyszczona z elementów ruchomych, kurzu, tłuszczu, zabrudzeń i innych zanieczyszczeń. Podłoże powinno też zostać wyrównane z wymaganymi spadkami czy dylatacjami.