Przed pierwszą wizytą u prawnika
Porady prawne ( zobacz prawnik-24.com.pl ) należą do czołówki najczęściej poszukiwanych usług. Nic dziwnego, ponieważ każdy z nas może chociaż raz potrzebować porady prawnej. Nie zawsze chodzi o poważne przestępstwo. Najczęściej klienci prawników oczekują porad w codziennych sprawach, np.: spadku, reklamowania towaru, czy różnego rodzaju umów. Prowadzenie firmy wymaga wsparcia prawnego. Wszystkie umowy, kontrakty, kwestie podatkowe, zadłużenia muszą być obsługiwane zgodnie z wymogami prawa.
Kiedy udać się do prawnika?
Prawnik pomaga w każdej sytuacji wymagającej opinii prawnej lub zastępstwa prawnego. Życie człowieka oparte jest na przepisach prawnych, które regulują każdą dziedzinę życia. Nieznajomość prawa nie chroni przed konsekwencjami. Do prawnika można się udać w każdej sytuacji, której mamy wątpliwości prawne, potrzebujemy pomocy w napisaniu pisma procesowego, opinii prawnej, pomocy z rozwodem, dokumentu urzędowego, obrony w sprawach karnych, prowadzenia spraw prawnych z zakresu prawa rodzinnego. Prawnik jest konieczny podczas procesu sądowego. Prawnikowi można zlecić reprezentowanie klienta przed urzędami administracji publicznej, a także prowadzenie spraw o odszkodowania. Osobną kwestią usługi prawnicze dla firm bez względu na formę osobowości prawnej i wielkość przedsiębiorstwa.
Pierwsza wizyta u prawnika
Pierwsza wizyta u prawnika może być bardzo krępująca, zwłaszcza jeżeli dotyczy delikatnych spraw osobistych lub rodzinnych. Trudno jest czasami zwierzyć się obcej osobie ze swoich problemów. Wizyta zapoznawcza trwa około godziny i trzeba się umówić z wyprzedzeniem. Klient powinien mieć przy sobie wszystkie dokumenty, które do tej pory zgromadził w sprawie, np.: umowy, akty notarialne, pisma urzędoweoraz wydane w sprawie wyroki i postanowienia. Dla prawnika liczy się każda informacja. W przypadku wątpliwości, czy zabrać ze sobą jakiś dokument, lepiej mieć go przy sobie i zapytać prawnika, czy jest to rzecz istotna w danej sprawie. Pominięte dokumenty zawsze można donieść lub dosłać e-mailem. Klient powinien mieć sprecyzowane oczekiwania i przemyśleć, na jakie ustępstwa może zgodzić się, czy dopuszcza możliwość polubownego rozwiązania sporu. Dobrze jest przed wizytą zapisać wszystkie pytania, aby pod wpływem stresu nie zapomnieć o żadnej ważnej kwestii. Nie wolno niczego zatajać przed prawnikiem, bo może to oznaczać w przyszłości spore kłopoty i zwiększa ryzyko niepowodzenia. Szczerość klienta wobec prawnika to podstawa współpracy. Prawnika obowiązuje tajemnica zawodowa i zasada bezstronności. Jest to osoba będąca wsparciem klienta i dba o jego interesy.
Jak wybrać prawnika?
W każdym mieście są dostępne usługi prawnicze. Warto wybrać kancelarię, jak najbliżej miejsca zamieszkania/siedziby firmy lub sądu, w którym będzie dotyczyła się rozprawa. Zanim zostanie podjęta decyzja o skorzystaniu z usług prawnika, dobrze jest przeczytać opinie o tej osobie i jego kancelarii, sprawdzić jego kwalifikacje, kompetencje, a także doświadczenie w konkretnej dziedzinie prawa. Nie do końca dobrym pomysłem jest korzystanie z usług adwokatów, którzy twierdzą, że znają się na wszystkim. Coraz powszechniejsze są specjalizacje prawników w określonych dziedzinach, np.: w sprawach spadkowych, karnych, spółek handlowych, czy w sprawach rodzinnych. Wieloletnie doświadczenie i wysokie kompetencje to pewność, że sprawa, z którą zwraca się klient, zostanie poprowadzona z najwyższą starannością. Dobrego prawnika mogą polecić znajomi, którzy korzystali z usług danej kancelarii i są zadowoleni z jakości obsługi. Niestety, trzeba pamiętać, że w przypadku sprawy w sądzie trudno przewidzieć, jaki będzie wyrok, bo w przypadku sporu, sąd bierze pod uwagę argumenty obu stron.
Ile kosztują usługi prawnicze?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Cena zależy od stopnia skomplikowania sprawy, ilości rozpraw, czy przygotowanych dokumentów. Przykładowe cenniki zawarte są na stronach internetowych. Inaczej rozliczana jest stała obsługa prawna firm. Zdarza się, że ze względu na charakter sprawy, np.: o przemoc w rodzinie, prawnicy stosują ulgi dla ofiar takich przestępstw. Średnia cena porady prawnej to widełki od 50 do 150 zł. Dokładną cenę podaje prawnik po zapoznaniu się ze sprawą. Dla niektórych grup społecznych są dostępne darmowe usługi prawnicze w ramach poradnictwa obywatelskiego. Są one przeznaczone dla osób, które nie mogą ponieść kosztów komercyjnych usług prawniczych.
Znajomość prawa przydaje się na wielu etapach życia. Konieczność skorzystania z porady prawnej może wydarzyć się nagle. Pomoc prawna to realizacja konstytucyjnego prawa do obrony w sprawy sądowej. Lepiej zasięgnąć porady prawnej niż rozwiązywać samodzielnie problem wymagający analizy prawnej. Skorzystanie z pomocy prawnika pozwala uniknąć wielu problemów i przykrych konsekwencji. Polskie prawo jest skomplikowane, zawiera wiele luk i dość często podlega nowelizacjom praktycznie we wszystkich dziedzinach życia, co może powodować zagubienie zwykłego obywatela.