Jak działają mikrofalowe czujniki ruchu?

Jak działają mikrofalowe czujniki ruchu?

Jak działają mikrofalowe czujniki ruchu? Czujniki ruchu to sygnalizatory, które wykrywają ruch obiektów i służą do monitorowania otoczenia lub automatycznego wyzwalania pożądanych działań w odpowiedzi na ruch obiektów. Urządzenia te są szeroko stosowane w systemach bezpieczeństwa, firmach i życiu codziennym, aby zapewnić gościom komfort i oszczędność energii.

Działają dzięki wbudowanym czujnikom, które monitorują określone parametry środowiska i dostarczają o nich informacje użytkownikowi. Podłączając czujnik ruchu do alarmu dźwiękowego, oświetlenia lub innego urządzenia, możesz mieć system, który niezależnie włącza światła, gdy zbliża się stworzenie, uruchamiając alarm we właściwym czasie, chroniąc Twoją własność przed zniszczeniem i nieuczciwym użytkowaniem.

Co to jest detektor mikrofalowy?

To urządzenie składa się z nadajnika, który generuje sygnał o wysokiej częstotliwości i odbiornika, który odbiera sygnał o wysokiej częstotliwości. Jak działają detektory mikrofalowe? Częstotliwość zmienia się, gdy ktoś przechodzi obok. Odbiornik jest skonfigurowany w taki sposób, że przy zmianie częstotliwości sygnał jest wzmacniany i przesyłany do elementu wykonawczego, takiego jak przekaźnik. Czujki mikrofalowe są bardzo czułymi urządzeniami, dzięki czemu mogą nawet stwierdzić, co dana osoba robi za drzwiami.

 

Mikrofalowy czujnik ruchu i jego zastosowanie w systemie alarmowym

Jak działają mikrofalowe czujniki ruchu?
Jak działają mikrofalowe czujniki ruchu?

Mikrofalowe czujniki ruchu działają na zasadzie kontrolowania zmiany częstotliwości sygnałów radiowych odbijanych od poruszających się obiektów (efekt Dopplera). W tym celu wykorzystuje się nadajnik fal radiowych, który generuje częstotliwość odniesienia, oraz odbiornik, który rejestruje odbity sygnał. Różnica częstotliwości może ocenić obecność poruszających się obiektów w obszarze pokrycia. Dzięki temu czujnik rejestruje ruch lub inne zmiany zachodzące w pobliżu w określonym promieniu i zapewnia szybką reakcję – włącza światło, sygnał dźwiękowy lub inną technologię. Urządzenia te są niezwykle dokładne i czułe, ponieważ natychmiast reagują na nawet najmniejszy ruch za ścianami, oknami, ściankami działowymi lub innymi przeszkodami. Co więcej, mikrofalowe czujki ruchu działają całkowicie niezależnie od temperatury pobliskich obiektów czy otoczenia. Innymi ważnymi zaletami tych urządzeń są ich kompaktowe rozmiary oraz możliwość pracy w wielu niezależnych strefach detekcji.

Jak działają mikrofalowe czujniki ruchu

Jak wspomniano wcześniej, działanie detektorów mikrofalowych opiera się na oddziaływaniu fal mikrofalowych z materiałami oraz wykorzystaniu efektu Dopplera – zmiany częstotliwości fal odbijanych przez ruch obiektu. Sama nazwa – mikrofalówka oznacza, że ​​działa w zakresie mikrofal, który ma długości fal rzędu milimetra do metra. Gdy w obszarze detekcji mikrofalowego czujnika ruchu pojawi się poruszający się obiekt, zarejestruje go i natychmiast wyśle ​​sygnał do wykonania wbudowanej funkcji. Takie urządzenia wykorzystują mikrokondensatory do pracy w zakresie mikrofal i nie wymagają pozwolenia na użytkowanie.

Zalety tego podejścia to:

  • wysoka niezawodność detekcji ruchu,
  • dobra odporność na zakłócenia.

Odporny na elementy takie jak konwekcja, przeciągi i warunki pogodowe (deszcz, śnieg, mgła) w warunkach zewnętrznych.

Jest to szczególnie ważne, gdy czujniki mikrofalowe https://napinany.pl/zastosowania-czujnikow-mikrofalowych/ są stosowane w systemach alarmowych, w tym przy organizacji ochrony obwodów zewnętrznych. W przypadku użytkowania w pomieszczeniach należy pamiętać, że konstrukcja budynku nie będzie stanowić przeszkody dla promieniowania fal radiowych. Występuje znikome tłumienie poziomu sygnału, co oznacza, że ​​urządzenie będzie działać, jeśli w pobliżu jest ruch uliczny. Z drugiej strony, jeśli wymagana jest ukryta instalacja, tę właściwość można wykorzystać do zakamuflowania urządzenia przy użyciu lekkich materiałów. Jeśli chodzi o konstrukcję czujnika mikrofalowego, możliwe są dwie wersje: osobny blok, wbudowany w inne urządzenie.

Korzyści z zainstalowania detektora mikrofal

  • Czujki mikrofalowe są w stanie wykrywać przedmioty przez przeszkody, więc czujnik można ukryć (pod szybą lampy, sufitem podwieszanym, można zainstalować w domu przed drzwiami do wykrywania obiektów na ulicy).
  • Czułość czujnika jest niezależna od temperatury otoczenia (w przeciwieństwie do podczerwieni czujnik zachowuje maksymalny zasięg detekcji, gdy temperatura otoczenia przekracza 25°C).
  • Czujniki mikrofalowe są w stanie zareagować na najmniejszy ruch obiektów (do wykrycia obiektów za pomocą czujników podczerwieni wymagane są co najmniej 2 wiązki).
  • W porównaniu z czujnikami podczerwieni, mikrofalowe czujniki ruchu mają bardziej kompaktowe rozmiary.

Dostępne są opcje łączności przewodowej i bezprzewodowej. W obwodzie bezprzewodowym czujki mikrofalowe są zsynchronizowane z przekaźnikami, które wysyłają informacje do radiowych odbiorników alarmowych lub kontrolerów alarmowych GSM. Połączenie przewodowe łączy się bezpośrednio z modułem GSM bez przekaźników pośrednich. Producenci bezprzewodowych mikrofalowych czujników ruchu znacznie rozszerzyli swoje możliwości poprzez zastosowanie nowoczesnych mikroprocesorów cyfrowych.