Pianka neoprenowa - jak dobrać odpowiedni kombinezon?

Pianka neoprenowa – jak dobrać odpowiedni kombinezon?

Pianki neoprenowe to popularne kombinezony do pływania i uprawiana sportów wodnych. Zwykle wykorzystywane przez surferów i nurków, mają jednak wiele innych zastosowań. Materiał, z którego się je wykonuje posiada wiele korzystnych właściwości. Cenione są zarówno przez profesjonalnych sportowców, jak i amatorów i osoby korzystające z nich podczas wypoczynku. Co warto wiedzieć o tych strojach i jak dobrać odpowiedni?

Zastosowanie neoprenowych kombinezonów

Pianki do pływania tworzone z syntetycznego, gumowego materiału posiadają wiele szczególnych właściwości. Do ich największych zalet należy dobra izolacja termiczna. Tego typu kombinezony umożliwiają utrzymanie właściwej temperatury ciała w różnych warunkach pogodowych. Modele dopasowane do warunków mogą być wykorzystywane nawet w czasie zimy. Oprócz ekstremalnych sportów wodnych, sprawdzają się jako stroje dla dzieci i niemowląt. Ucząc się pływać, najmłodsi potrzebują ochrony przed zimnem. Dziecięce pianki neoprenowe uchronią maluchy przed wychłodzeniem i umożliwią dłuższe pozostanie w wodzie. Co jeszcze warto wiedzieć o tym szczególnym materiale?

Zalety pianek do pływania

Do cenionych cech kombinezonów z neoprenu zalicza się również dużą elastyczność. Nawet grubsze modele zapewniają pełną swobodę ruchów. Miękkość tworzywa sprawia, że strój nie powoduje odgnieceń i podrażnień. Modele dla niemowląt są w pełni bezpieczne dla ich delikatnej skóry. Warto wiedzieć również o tym, że ta syntetyczna tkanina jest wolna od lateksu. Piankowa struktura materiału sprawia, że jest on naturalnie wyporny. Może więc ułatwić naukę pływania i zwiększyć poziom bezpieczeństwa osób uprawiających ekstremalne sporty lub niepewnie czujących się w wodzie. Tego typu kombinezony chronią również przed wiatrem, solą, piaskiem i promieniowaniem UV. Ich noszenie może być korzystnym wyborem również dla osób przebywających na plaży.

Zobacz również:

 

Na co zwrócić uwagę wybierając piankę?

Pianka neoprenowa - jak dobrać odpowiedni kombinezon?Poszukując odpowiedniego kombinezonu należy pamiętać o właściwym dopasowaniu jego rozmiaru. Szczególnie ważny jest również dobór pianki do zastosowania, temperatury i warunków pogodowych. Pośród wielu różnorodnych rodzajów odnaleźć można modele, które sprawdzą się podczas mrozów lub upałów. Pianka neoprenowa męska lub damska musi posiadać właściwą grubość. Prostsze egzemplarze, szczególnie te wykorzystywane w cieplejszych warunkach, często posiadają jednakową grubość na całej powierzchni. Bardziej wyspecjalizowane akcesoria składają się z warstw o różnej grubości. Wybierając model na plażę dla dziecka, warto postawić na akcesorium o grubości ok. 2 mm. Takie rozwiązanie okaże się szczególnie korzystne w miesiącach letnich, kiedy pociechy będą spędzały wiele czasu na plaży. Dla dziecka, które uczy się pływać lub surfować i więcej czasu spędza w wodzie, odpowiednia będzie grubsza pianka. Wielkość warstwy ochronnej powinna wówczas wynosić przynajmniej 3 mm. Jak wybrać model odpowiedni dla osób podejmujących aktywność w różnych warunkach pogodowych?

Kombinezon dopasowany do warunków

Pianki dla surferów wykorzystywane są nie tylko latem. Miłośnicy takich sportów jak windsurfing lub kitesurfing często oddają się ulubionym aktywnościom przez wiele miesięcy w roku. Dla własnego bezpieczeństwa i komfortu powinny przywiązywać szczególną wagę do właściwego dopasowania kombinezonów. Warto decydować się tutaj na profesjonalne akcesoria ogrzewające poszczególne części ciała w różnym stopniu. Podczas najcieplejszych miesięcy w roku odpowiednim wyborem będą modele o grubości 3/2 mm. Osoby, które zaczynają spędzać czas w wodzie już wiosną, a kończą dopiero jesienią, powinny wybrać raczej stroje 4/3 mm. Sportowcy oddający się treningom nie tylko podczas korzystnej pogody, powinni zdecydować się na modele 5/4 mm. W tym przypadku warto stawiać na damskie i męskie pianki neoprenowe z kapturem. Może on być na stałe połączony z kombinezonem lub występować jako osobne akcesorium. Jakie stroje polecane są osobom surfującym w miesiącach zimowych? W tym przypadku warto stawiać na możliwie najgrubsze modele. Wśród korzystnych rozwiązań pojawiają się pianki w rozmiarze 6/5 mm. Należy zadbać o szczelne okrycie całego ciała. Konieczne jest więc dokupienie grubych, neoprenowych butów i solidnego kaptura. Ważnym elementem są również rękawiczki.

Jak dobrać rozmiar pianki?

Kombinezony z neoprenu muszą ściśle przylegać do ciała noszących je osób. Ze względu na to, podczas zakładania mogą wydawać się ciasne. Nie należy jednak kupować zbyt luźnych modeli. Rodzice wybierający pianki neoprenowe dla dzieci rozważają czasem zakup odrobinę większych rozmiarów. Nie jest to jednak zalecana praktyka. Zbyt luźny strój nie będzie utrzymywał odpowiedniej temperatury. Może również inaczej zachowywać się w wodzie. Warto zwrócić uwagę na sposób zakładania akcesorium. Pianki mogą być zapinane na zamek przedni lub tylny. Istnieją również modele bez zamka. Kombinezony z przednim zapięciem uznawane są za najlepiej chroniące przed zimnem. Z kolei te z tylnym zamkiem najłatwiej się zdejmuje. Warto dopasować odpowiedni model do własnego zapotrzebowania. Wybór właściwej pianki wpłynie korzystnie na komfort użytkowników.