Kostka brukowa przed domem – jaką wybrać?
Zagospodarowanie przestrzeni dookoła domu wiąże się z jej pierwotnym zaplanowaniem i zaprojektowaniem. Do podjęcia jest szereg decyzji związanych z rozmaitymi możliwościami zapewniającymi funkcjonalne i komfortowe korzystanie z okolicy przydomowej. Oprócz zadbanego wymarzonego ogrodu powinno znaleźć się tam również miejsce na ścieżki, którymi sprawnie będziemy przemieszczać się po terenie, nie brodząc po kostki w błocie, oraz taras pełniący rolę strefy wypoczynkowej. Idealnym materiałem na zagospodarowanie ścieżek i tarasów jest kostka brukowa. Sprawdźmy, na jaką kostkę brukową najlepiej zdecydować się, organizując przestrzeń przydomową.
Kostka brukowa betonowa i kamienna
Istnieje kilka kryteriów podziału kostki brukowej. Podstawowym jest podział według materiału zastosowanego do jej produkcji, mamy więc do czynienia z kostką wykonaną z betonu i kamienia. Kostka betonowa, jak sama nazwa wskazuje, wykonana jest z betonu i swoją popularność zawdzięcza przystępnej cenie, oraz dobrym parametrom wytrzymałościowym. Kostka brukowa kamienna charakteryzuje się wysokimi walorami estetycznymi, dużą odpornością na warunki atmosferyczne, oraz szerokim spektrum zastosowania. Najczęściej spotykamy się z kostką kamienną wykonaną z granitu, bazaltu, oraz z kamienia polnego, który po ułożenia przypomina tradycyjny bruk. Wybór rodzaju kostki przed dom zależy od oczekiwań i zasobności portfela. Jeśli dysponujemy bardzo ograniczonym budżetem, wybierzmy kostkę betonową, która zaskoczy nas różnorodnością kształtów i kolorów. Jeśli chcemy, aby podkreślić reprezentacyjny charakter otoczenia domu i dysponujemy większymi środkami, zdecydujmy się na kostkę kamienną.
Sprawdź również:
- brukarstwo w Szczecinie https://www.dom-pl.com/aktualnosci/
- brukarstwo Świnoujście https://www.dom-pl.com/dom-pl-hurtownia-kostki-brukowej/
- koszt ułożenia kostki brukowej Goleniów https://www.dom-pl.com/kostka-brukowa-goleniow/
Kostka przemysłowa i szlachetna
Kolejny podział wiąże się ze sposobem produkcji kostki. Kostka brukowa przemysłowa najczęściej znajduje zastosowanie w miejscach użyteczności publicznej takich jak chodniki, oraz parkingi miejskie. Jej cechami charakterystycznymi są jednolity kolor (szary, czerwony), oraz nieskomplikowany kształt (prostokąt, kwadrat, klepsydra). Kostka brukowa szlachetna wykazuje się większą estetyką i wymyślniejszym wzornictwem. Wśród kostek szlachetnych rozróżniamy kostki o strukturze powierzchni:
- płukanej – jest antypoślizgowa i doskonale imituje naturalny kamień,
- szczotkowanej – podczas obróbki nabiera surowszego wyglądu wskutek powstawania dodatkowych porów,
- strukturalnej – to skuteczna imitacja kostek kamiennych,
- łupanej – dzięki bardziej nieregularnym kształtom przypomina kamień naturalny,
- postarzanej – doskonała imitacja starego kamienia lub bruku.
Wybór kostki w tym przypadku będzie zależał od efektu wizualnego, jaki chcemy osiągnąć. Jeśli stawiamy na otoczenie domu w stylu nowoczesnym, idealna będzie kostka o powierzchni szczotkowanej, jeśli natomiast chcemy uzyskać klasyczny tradycyjny efekt, wybierzmy kostkę łupaną.
Rozmiary kostki brukowej
Kostka brukowa różni się między sobą nie tylko rozmiarem od razu zauważanym po pierwszym spojrzeniu, ale również grubością. Ten parametr jest ściśle powiązany z wytrzymałością powstałej powierzchni. Inną grubość kostki zastosujemy na powierzchniach narażonych na duże obciążenie takich jak podjazdy, a inną na chodniki rozmieszczone dookoła domu. W sprzedaży znajdują się kostki o grubości 4 cm, 6 cm, 8 cm, 10 cm, i 14 cm, przy czym kostkę o grubości 4 cm wykorzystuje się do budowy ścieżek, murków i tarasów, natomiast kostkę o grubości 10 cm i 14 cm na placach budów i w składach budowlanych, czyli przestrzeniach, w którym panuje duże obciążenie. W przestrzeni przydomowej z powodzeniem na ścieżki i taras możemy wykorzystać kostkę o grubości 4 cm, natomiast na podjazd kupmy kostkę o grubości 6 cm.
Kostka brukowa dostosowana do stylu domu i ogrodu
Oprócz parametrów ściśle technicznych pozostaje ten jeden, ostatni, czyli wizualny. Jeśli nie posiadamy wyobraźni przestrzennej, możemy poradzić się architekta, bądź samodzielnie wykonać wizualizację konkretnego rodzaju kostki w komputerze za pomocą prostych programów graficznych. Często producenci na swoich stronach załączają zdjęcia z realizacji, na których można podejrzeć efekt ujęty na dużej płaszczyźnie. Dawniej, kiedy nie było tak dużego wyboru, dostosowywano kolor kostki do odcienia dachu. Obecnie, z powodu dużego asortymentu, nie ma żadnych ograniczeń stylistycznych. W nowoczesnych aranżacjach można z powodzeniem stworzyć zarówno minimalistyczny, jak i wręcz futurystyczny krajobraz przed domem. Przy budynkach nowoczesnych o prostych formach i oszczędnej kolorystyce świetnie sprawdzi się surowa kostka bez fraz, czyli taka, która dokładnie styka się z sobą, tworząc monolityczną powierzchnię. Taka kostka brukowa imitująca beton z idealnie równymi krawędziami świetnie podkreśli nowoczesny minimalistyczny charakter posesji. Sympatycy tradycyjnych rozwiązań mają ogromny wybór i mogą postawić na kolorystyczne wariacje. Warto pamiętać o tym, że decydując się na użycie kilku kolorów tworzących wielkoformatowe wzory na powierzchni, lepiej ograniczyć się do maksymalnie trzech, aby nie spowodować chaosu wizualnego.