Ile zarabia chirurg plastyczny?

Ile zarabia chirurg plastyczny?

Ile zarabia chirurg plastyczny? Zarobki lekarzy w Polsce są owiane tajemnicą. Dzieje się tak między innymi dlatego, że w różnych specjalizacjach i rejonach kraju występują duże ich rozbieżności. Niewiele osób wie, ile zarabia chirurg plastyczny i od czego zależą jego zarobki. Odpowiadamy.

W prywatnej klinice

Zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej musimy sfinansować z własnej kieszeni. NFZ co prawda refunduje wybrane operacje, jednak tylko w określonych przypadkach. Jeśli jednak chcemy poprawić sobie co nie co, to musimy za to zapłacić sami. W tym celu udajemy się do prywatnej kliniki chirurgii plastycznej http://www.chirurgia-plastyczna24.pl/. Ile zarabia pracujący tam lekarz? Generalnie nie istnieją żadne dane, na podstawie których można by odpowiedzieć na to pytanie. Główny Urząd Statystyczny zbiera co prawda informacje na ten temat, jednak nie do końca wiadomo, czy są one prawdziwe. Na ogół chirurdzy plastyczni zarabiają powyżej 10 000 zł miesięcznie.

Początkujący chirurg może zarobić mniej, jednak zwykle powyżej 6 000 zł na rękę. Kwota wydaje się nam bardzo wysoka, jednak przeanalizujmy, jak wygląda droga do zawodu. Na początku lekarz musi ukończyć 6-cio letnie studia medyczne. Następnie odbywa roczny staż w szpitalu. Później może wybrać specjalizację z zakresu chirurgii, która trwa kolejne 6 lat. Jest to jednak specjalizacja ogólna. Jeśli lekarz chce zostać chirurgiem plastycznym, to musi poświęcić kolejne 2 lata na naukę. Oznacza to, że od początku studiów, do uzyskania uprawnień mija około 15 lat. Po tylu latach nauki nikogo nie dziwią już wyżej wymienione kwoty.

Co więcej, praca chirurga plastycznego jest bardzo odpowiedzialna. Wbrew pozorom poprawianie sobie urody jest bardzo niebezpieczne, z czego niewiele osób zdaje sobie sprawę. Lekarz musi więc skupiać się nie tylko na kwestiach urody, ale również, a może przede wszystkim, zdrowotnych. Oczywiście w niektórych klinikach lekarz może zarobić o wiele więcej, w innych nieco mniej. Wszystko zależy od rodzaju umowy oraz wymiaru etatu. Zazwyczaj lekarz pracuje w kilku klinikach jednocześnie, co daje mu większe szanse na wysokie zarobki.

Własny gabinet

Ile zarabia chirurg plastyczny?
Ile zarabia chirurg plastyczny?

Chirurg plastyczny może także otworzyć własny gabinet. Ma on do tego uprawnienia niemalże od razu po zakończeniu specjalizacji i zdaniu egzaminu. Ile może zarobić w prywatnym gabinecie? Tutaj sprawa jest oczywista – zarobki kształtują się w zależności od tego, ilu pacjentów przyjmie. Statystycznie właściciele gabinetów chirurgii plastycznej zarabiają nawet 30 000 zł miesięcznie. Niemniej jednak weźmy pod uwagę także koszty utrzymania takiego gabinetu.

Chirurgia to dziedzina, w której nie leczy się wyłącznie za pomocą porady lekarskiej. Dlatego poza biurkiem i krzesłami dla lekarza i pacjentów potrzebujemy znacznie więcej sprzętu. Pamiętajmy, że zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej to operacje, dlatego w klinice koniecznie musi znajdować się sala operacyjna. Jej wyposażenie jest bardzo kosztowne, dlatego najczęściej właściciele prywatnych gabinetów zaciągają kredyt na rozpoczęcie działalności. Tenże kredyt muszą następnie spłacać, co uszczupla ich dochody. Dodatkowo chirurdzy plastyczni zatrudniają anestezjologów, którzy usypiają pacjentów do operacji. Ich wynagrodzenie to również spory koszt.

Co może z tego wywnioskować pacjent? Przede wszystkim to, że cena zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej nie bierze się znikąd. Niektórych może dziwić, że zwykła korekta nosa kosztuje kilka tysięcy złotych. Niemniej jednak wynika to z faktu, iż bardzo drogie jest utrzymanie gabinetu chirurgii plastycznej. 

Opłacalne czy nie?

Zastanówmy się, czy chirurgia plastyczna to opłacalna dziedzina medycyny? Patrząc na zarobki lekarzy możemy powiedzieć, że tak. Większość z nas marzy bowiem o tym, aby zarabiać minimum 10 000 zł na rękę miesięcznie, a często nawet więcej. Niemniej jednak droga do zawodu jest trudna, a sama praca bardzo odpowiedzialna. Chirurg plastyczny posiada również uprawnienia z zakresu chirurgii ogólnej, dlatego dodatkowo może dorabiać na oddziałach szpitalnych.

Gabinety chirurgii plastycznej zwykle świadczą również usługi z zakresu medycyny estetycznej. Różnica między nimi jest taka, że te drugie są mało inwazyjne lub w ogóle nieinwazyjne. Dlatego też prywatne kliniki zarabiają naprawdę sporo. Jeżeli chirurg plastyczny zajmuje się dodatkowo medycyną estetyczną, to jego zarobki mogą oscylować nawet w okolicy kilkudziesięciu tysięcy miesięcznie. Co więcej, obecnie możemy zaobserwować duży popyt na usługi medycy estetycznej i chirurgii plastycznej. Przywiązujemy dużą wagę do naszego wyglądu, zatem nic dziwnego, że czasem chcemy go sobie trochę poprawić. Co więcej, medycyna estetyczna nie zawsze może zaoferować to, czego oczekujemy. 

Zarobki w chirurgii plastycznej są bardzo zróżnicowane. Pamiętajmy jednak, że lekarzy nie przybywa w szybkim tempie, natomiast popyt na usługi nie spada już od lat, a wręcz rośnie. Dlatego też możemy spodziewać się wzrostu wynagrodzeń lekarzy chirurgów plastycznych. Ma to zachęcić do specjalizowania się właśnie w chirurgii plastycznej osoby, które posiadają odpowiednie uprawnienia.