Systemy parkingowe – rodzaje, zalety, obsługa klienta jednorazowego i stałego.
W naszym kraju powstaje coraz większa ilość parkingów, w których nie spotkamy się jednak z żadnym pracownikiem. Dzieje się tak z tego względu, iż parkingi te są wyposażone w innowacyjne systemy parkingowe, bezobsługowe. Dzięki nim możemy w bardzo prosty i szybki sposób pobrać i dokonać opłat. Właściciele parkingów wybierają to alternatywne rozwiązanie, gdyż jest dla nich przede wszystkim tańsze, aniżeli zatrudnianie osób obsługujących parking.
Rodzaje systemów parkowania
Systemy parkingowe opierają się na paru rozwiązaniach. Znajdują one zastosowanie przede wszystkim w budownictwie biurowym oraz mieszkaniowym. Powstały w Japonii, aczkolwiek w naszym kraju zyskały także sporą popularność. Pozwalają przede wszystkim na spore oszczędności. Nie korzysta się jednak u nas jeszcze ze wszystkich rozwiązań tego typu, takich jak na przykład systemy wieżowe. Jednak przypuszcza się, iż dzięki intensywnemu rozwojowi budownictwa wielorodzinnego i one znajdą w Polsce zastosowanie, kiedy lepszym i tańszym rozwiązaniem będzie konstrukcja na pewnej wysokości, aniżeli paru-poziomowy system podziemny.
Systemy parkingowe możemy podzielić ze względu na zakres automatyzacji na: automatyczne oraz półautomatyczne. Biorąc pod uwagę poziom gruntu, wyróżniamy natomiast: systemy parkingowe podziemne i systemy parkingowe naziemne. Dokonać można także klasyfikacji według sposobu parkowania względem innych pojazdów na: systemy parkingowe zależne i systemy parkingowe niezależne.
Czemu systemy bezobsługowe stały się tak często wybierane?
Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest nie tylko zmniejszenie kosztów utrzymania parkingu, ale także są jedyną opcją, która jest opłacalna dla właściciela parkingu. Systemy parkingowe pozwalają na zarobek, a uzyskane pieniądze nie idą tylko i wyłącznie na pokrycie pensji pracownika, który obsługuje dany parking. Systemy parkingowe stają się coraz bardziej popularne w szczególności w miejscach o natężonym ruchu. Na przykład na parkingach w galeriach handlowych, kiedy parkujących samochodów jest duża ilość, kierowcy mogą oni szybko i łatwo rozliczyć się przy pomocy takiego systemu. Właściciele parkingów mają szansę na zarobek, a kierowcy oszczędzają swój czas.
Zalety automatycznych systemów parkowania
Największą i najważniejszą zaletą jest minimalizacja przestrzeni parkingowej. Nie ma dróg dojazdowych, dzięki czemu zajmowana jest mała ilość przestrzeni, co za tym idzie, zmniejsza się powierzchnia budowlana i koszty nabycia gruntów. Można więc w sposób optymalny wykorzystać wszystkie wolne miejsca do parkowania, nawet te mające wąskie i ścięte przestrzenie. W takich miejscach parkowania w klasycznych parkingach nie byłoby możliwe. Cały system dzięki zastosowaniu konstrukcji modułowej jest niezwykle elastyczny. Można więc dowolnie dokupować jednostki parkowania. W konstrukcjach użyto właściwe osłony, modele i kształty, dzięki czemu prezentują się one doskonale.
Warto pamiętać, jak ważny jest sam estetyczny wygląd parkingu. Nie znajdziemy w nich także wąskich i ciężkich do przejechania wyjazdów i wjazdów, które często towarzyszyły tradycyjnym parkingom. Dzięki temu parkowanie jest czynnością łatwą i przyjemną, a sam etap ustawiania pojazdu odbywa się automatycznie, nie trzeba więc poświęcać czasu na długie i monotonne szukanie wolnego miejsca dla swojego auta. Pojazdy są chronione przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a oprócz tego osoby niepowołane nie mają do nich dostępu, nie musimy więc obawiać się włamania. W innowacyjnych automatycznych systemach parkingowych zastosowano elastyczne taryfy za parkowania przy niewielkich kosztach eksploatacyjnych, jeśli chodzi o koszty osobowe, ogrzewania i oświetlenia. Nie ma konieczności budowy miejsc dla ruchu osób, gdyż nie muszą powstawać żadne pomieszczenia sanitarne, systemy wentylacji, klatki schodowe itp. Warto także zwrócić uwagę na zalety wynikające z ekologii. Zmniejsza się bowiem hałas emitowany przez manewrujące samochody i poziom zanieczyszczenia spalinami. Ta nowoczesna konstrukcja spełnia także wszelkie wymagania i normy, jeśli chodzi o ochronę przeciwpożarową. Teren znajdujący się ponad poziomem gruntu w parkingach podziemnych może być swobodnie zagospodarowany.
Obsługa parkingu – klient jednorazowy
Taki rodzaj systemu parkingowego spotkać można przede wszystkim na parkingu przy dużych galeriach handlowych, przestrzeniach miejskich, hotelach, restauracjach. Kierowca musi pobrać bilet na wjeździe z kodem kreskowym, szlaban wówczas zostaje otworzony i kierujący może wjechać pojazdem na parking. Rozliczenie za parkowanie uiszcza się na recepcji albo w automacie. Bilet należy umieścić w skanerze przy wyjeździe, wówczas skaner aktywuje szlaban i możemy wyjechać z parkingu.
Obsługa parkingu – klient stały
Możliwe są również wygodne rozliczenia w formie abonamentu, jeśli będziemy chcieli przez dłuższy okres korzystać z danego parkingu, wówczas jest to dobre rozwiązanie. Najpierw musimy jednak wystąpić o specjalną kartę abonamentową, w której zostaną zawarte zakodowane dane. Kartę przy każdorazowym wjeździe na parking należy umieścić w czytniku, dzięki czemu nastąpi podniesienie szlabanu.