Wiązary dachowe jakie drewno?

Wiązary dachowe jakie drewno?

Wiązary dachowe jakie drewno? Rodzaj drewna, którego używasz do wiązarów dachowych wpływa na integralność całego dachu. Wybierając drewno, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę jego wytrzymałość, ponieważ jest ono stosowane w długich przęsłach, które biegną od szczytu ściany do kalenicy dachu. Waga drewna i wygląd krokwi odgrywają równie ważną rolę, jeśli plany budowlane przewidują wyeksponowany sufit katedralny. Cena wiązarów dachowych uzależniona jest od użytego drewna, dlatego tak ważne jest określenie które drewno warto wybrać. Wiązary kratowe cennik zależy również od ilości użytych materiałów.

Jakie drewno jest najlepsze?

Suszone w piecu drewno daglezji jest najlepszym wyborem do budowy dachu o konstrukcji krokwiowej w domu szkieletowym. Drzewo to rośnie w ogromnych ilościach w północno-zachodniej części Pacyfiku. Ponieważ jest łatwo pozyskiwane w znacznych ilościach, jego cena jest rozsądna. Drewno przechodzi testy na lekkość i wytrzymałość na rozciąganie. Deski z daglezji nie są zbyt sękate, więc cięcie pod kątem jest stosunkowo łatwe. Aby wyeksponować to miękkie drewno, wystarczy je zabejcować lub polakierować, aby odsłonić przeważnie jasne usłojenie z lekko czerwonym odcieniem. Inne gatunki drewna miękkiego, takie jak świerk, jodła lub sosna są stosowane w niektórych pokryciach dachowych, aby stworzyć solidny, trwały i lekki dach. Te rodzaje drewna sprawdzają się w przypadku dachów czterospadowych lub przy konstruowaniu wiązarów kratowych. Jednak im większa rozpiętość, tym mocniejsze musi być drewno. Długie przęsła zazwyczaj wymagają zastosowania daglezji. W wielu projektach budowlanych architekt lub projektant domu zaznacza na planie, że w projekcie budowlanym ma być użyta daglezja. W przeszłości wiele starych, okazałych budynków było zbudowanych z dębowych belek i krokwi. Konstrukcja dębowa jest możliwa również dzisiaj, szczególnie w przypadku konstrukcji słupowo-ryglowej. Cena tarcicy dębowej może być zaporowo wysoka, w zależności od Państwa budżetu. Jak również, tylko ekipy doświadczone w użyciu ciężkich elementów konstrukcyjnych powinny umieszczać dębowe krokwie dachowe.

Twardość drewna

Wiązary dachowe jakie drewno?
Wiązary dachowe jakie drewno?

Przy omawianiu różnych rodzajów drewna i ich zastosowań, ważna jest kwestia twardości. Nie jest to to samo co wytrzymałość drewna, która jest ogólną oceną szeregu właściwości, które obejmują twardość, moduł sprężystości, moduł zerwania i ściśliwość. Można się zastanawiać dlaczego stolarze często wybierają jodłę, skoro dąb jest twardszy i mocniejszy od daglezji. Jednym z powodów jest obrabialność. Względna miękkość jodły sprawia, że jest ona łatwiejsza do cięcia, szlifowania i kształtowania niż dąb. Jodła ma atrakcyjny kolor z sinym, falistym usłojeniem, ale jeśli zdecydujemy się ją zabejcować, przyjmie bejcę lepiej niż dąb, który ma więcej różnic w gęstości. Jodła jest gatunkiem stabilnym strukturalnie. Dzięki temu, że pnie jodeł są długie i proste, łatwo jest znaleźć deski praktycznie pozbawione sęków, które można wykorzystać do wykończenia i formowania. Jeśli wytrzymałość i twardość drewna ma dla Ciebie znaczenie, wybierz drewno daglezji zamiast drewna białego. Jodła jest twardsza i mocniejsza niż sosna lub świerk, a ponadto jest mniej podatna na sęki i inne skazy. Może być droższa, ale prawdopodobnie nie tak droga jak twarde drewno, takie jak dąb, chyba że jest to jodła bezbarwna. Deski jodłowe, które są całkowicie wolne od skaz są droższe niż dębowe. Jeśli szukasz wszechstronnego, ale niedrogiego materiału budowlanego, może się okazać, że w twoim tartaku znajduje się jodła pospolita, która jest hybrydą cykuty zachodniej i jednego z gatunków prawdziwej jodły. Materiał ten nie jest tak mocny jak daglezja, ale wciąż pasuje do wiązarów dachowych drewnianych.

Sprawdź również:

Instalacja wiązarów dachowych

W niektórych przypadkach kratownice z pojazdu transportowego są umieszczane bezpośrednio na budynku, w przeciwnym razie muszą być umieszczone na wypoziomowanej palecie i muszą być chronione przed wpływem środowiska (deszcz, wiatr, duże zmiany temperatury). Jeśli chodzi o proces montażu, zalecamy użycie dźwigu do montażu wiązarów drewnianych, co pozwala zaoszczędzić zarówno czas, jak i koszty pracy. Jeżeli jednak podczas montażu konstrukcji dachowej nie jest dostępny żuraw podnoszący, cała początkowa uwaga powinna być skierowana na delikatne podniesienie więźby za pomocą lin bez ryzyka uszkodzenia wiązarów dachowych. Ze względów bezpieczeństwa zalecamy, aby przed rozpoczęciem montażu sprawdzić udźwig dźwigu. Podczas podnoszenia więźby dachowej nie można podnosić więźby za pomocą lin do jej górnej lub dolnej części – jeżeli podnosimy ją w pobliżu górnej lub dolnej części, istnieje ryzyko, że więźba pęknie podczas podnoszenia. Kratownica drewniana powinna być podniesiona nad ziemią tak, aby zapewnić pełne podparcie ze wszystkich stron. Jeżeli waga i rozpiętość kratownicy jest niewielka, kratownicę można również zamontować ręcznie bez użycia ciężkich maszyn. Instalacja wiązarów dachowych powinna być przeprowadzona przy użyciu specjalistycznego sprzętu.