Implanty dentystyczne – czy mogą zastąpić prawdziwe zęby?

Implanty dentystyczne – czy mogą zastąpić prawdziwe zęby?

Implanty dentystyczne – czy mogą zastąpić prawdziwe zęby? Implanty dentystyczne nie są w dzisiejszych czasach niczym nowym i coraz więcej dentystów poleca nam wszczepianie implantów np. po zabiegach ekstrakcji zęba lub zamiast bardzo skomplikowanych, kosztownych zabiegów, które nie przynoszą pożądanych rezultatów. Z roku na rok technologia implantologiczna staje się coraz bardziej innowacyjna i zyskuje coraz więcej zwolenników.

Pierwsze implanty są wykonane w całości z tytanu. Nie wyglądają estetycznie, ale dobrze spełniają swoje zadanie. Dziś nie tylko działają zgodnie z przeznaczeniem, ale są nie do odróżnienia od naszych naturalnych zębów, chociaż mogę powiedzieć, że mogłyby być ładniejsze. Czujemy się pewnie mając zdrowe i białe zęby! Warto zadbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie!

Czym są implanty dentystyczne?

Jednak nie każdy jest zaznajomiony z tym terminem, więc już wyjaśniam, czym jest implant. Najprościej mówiąc jest to wypełnienie, którym można uzupełnić braki w uzębieniu. Natychmiastowe umieszczenie implantu po ekstrakcji zęba jest najbardziej zalecane, ale nie wymagane. Pamiętaj, im szybciej to się skończy, tym lepiej dla nas, bo zęby lubią się przesuwać z czasem. Implant składa się z trzech elementów: pierwszym elementem jest tytanowa śruba pełniąca rolę korzenia zęba, która jest umieszczana w dziąśle, a dokładniej w kości szczęki.

Jeśli w naszych kościach występują ubytki, dentysta musi je najpierw wypełnić. Kolejnym elementem jest złącze. Jest to szczególnie ważne, ponieważ łączy korzeń z ostatnim trzecim elementem, koroną. Korona, ostatnia widoczna część naszego implantu. Swoim kształtem i wyglądem przypomina nam nasze zęby. Oczywiście istnieją różne rodzaje koron, których cena zależy od materiału, z którego jest wykonana. Musimy pamiętać, że na implanty zębów doboszimplanty.pl/cennik/ zdecydowaliśmy się latami, więc warto wybrać, bądźmy zadowoleni!

Korona protezy

Korony zębowe są klasyfikowane na różne sposoby, takie jak struktura, materiał, z którego są wykonane. Korona dzieli się na:

  • Metalowe korony – są trwałe i tanie, ale wywołują u nas alergię! Zwłaszcza, gdy nie kontrolujemy składu wszystkich uzupełnień. Warto skonsultować się ze swoim dentystą przed podjęciem decyzji o tych konkretnych koronach
  • Korony ceramiczne – są wykonane w całości z porcelany, wyglądają dokładnie tak jak nasze zęby, nie uczulają, ale są bardzo drogie, nie są trwałe i łamią się. Pamiętaj też, że są bardzo twarde i mogą uszkodzić nasze naturalne zęby!
  • Korony metalowe na porcelanie – wyglądają bardzo naturalnie i są zdecydowanie trwalsze niż korony porcelanowe, niestety podobnie jak korony metalowe mogą powodować alergie.
  • Korony kompozytowe – są to korony tymczasowe, a ponieważ nie są trwałe, dla niektórych osób stanowią lepszą alternatywę dla koron porcelanowych. Nie powoduje alergii i nie jest drogi.

Implanty dentystyczne – czy mogą zastąpić prawdziwe zęby?

Istnieją inne mniej znane korony na protezy, ale jeśli jesteśmy już u dentysty, zrozumiemy zakres, który oferuje, te wymienione powyżej są najczęściej spotykane. Pamiętaj też, że w tym przypadku najważniejsza jest konsultacja z lekarzem.

Implanty dentystyczne – czy mogą zastąpić prawdziwe zęby?
Implanty dentystyczne – czy mogą zastąpić prawdziwe zęby?

Jeśli zdecydowaliśmy się na ten zabieg, warto zrobić kilka zdjęć swojej szczęki oraz miejsca, w którym zostanie wszczepiony implant. Sam zabieg założenia jest bezbolesny, a dentysta przeprowadza go w znieczuleniu lub w rzadkich przypadkach w znieczuleniu. Procedura może wyglądać inaczej w zależności od tego, czy dentysta tylko wyrywa ząb, czy wprowadzamy zagojoną dziurę. Jak wspomniano powyżej, znacznie lepiej jest wstawić implant dentystyczny zamiast usuniętego korzenia zęba.

Oczywiście przed założeniem lekarz musi sprawdzić czy nie mamy ubytku kostnego, a jeśli tak to musi wypełnić. Mączka kostna jest do tego świetna. Ale jeśli przychodzimy z zagojoną raną, dentysta musi naciąć nam dziąsła. To zabieg chirurgiczny. Dopiero po tym udało nam się wkręcić tytanowe śruby w nasze dziąsła. Kiedy wszystko jest już ustawione, dentysta montuje nam łącznik, a na koniec zakłada koronę, którą następnie musi wypolerować, aby idealnie pasowała do reszty naszych zębów. Czas trwania samego procesu może być różny, ponieważ obejmuje wiele czynników. Zwykle trwa to 30 minut, a nawet dwie godziny!

Implanty są najlepszą odbudową na rynku. Po pierwsze, raz założone, służą nam przez długie lata. Tylko dentysta może je usunąć. Są zdecydowanie najwygodniejsze i najbardziej przypominają nasze zęby. Ponieważ są wykonane z tworzywa sztucznego, są wolne od próchnicy, więc sąsiednie zęby są mniej narażone na próchnicę. Pamiętajmy też, że jesteśmy zwolnieni z obowiązku leczenia kanałowego naszych implantów, wiercenia otworów czy wielu innych zabiegów, co jest bardzo wygodne! Ten rodzaj protezy jest zdecydowanie najlepszą dostępną protezą. Jedynym minusem jest cena, ale ciągle spada.